Muzeum Madame Tussauds w Londynie – Pierwsze muzeum figur woskowych na świecie

Data publikacji:

Udostępnij:

Spacerując po Londynie rozglądasz się na wszystkie strony w nadziei, że zobaczysz chowającego się przed paparazzi Eda Sheerana albo Harrego Stylesa? Jest jedno miejsce, w którym nie tylko ich zobaczysz. Na pewno nie odmówią Ci także wspólnego zdjęcia.

Muzeum Madame Tussauds w Londynie to muzeum figur woskowych założone w 1835 roku przez Marie Tussaud. Po niemal 50 latach działalności przy Baker Street ograniczona przestrzeń zmusiła właścicieli do zmiany lokalizacji. Otwarcie nowych galerii w obecnym miejscu było strzałem w dziesiątkę. Muzeum od razu odniosło wielki sukces, a z czasem przekształciło się w jedno z najpopularniejszych i najciekawszych muzeów na świecie.

Kim była Madame Tussauds?

Każdy z pewnością kojarzy nazwisko Madame Tussauds z woskowymi figurami. Ale kim tak właściwie była rzekoma madame? Marie Grosholtz urodziła się w 1761 roku w Strasburgu i już w wieku 16 lat stworzyła swoją pierwszą figurę z wosku. Jej modelem był słynny pisarz i filozof, Francois Voltaire. W 1795 roku Marie poślubiła francuskiego inżyniera François Tussauda, ale 7 lat później zostawiła męża i zabrała swoją skromną kolekcję figur w trasę po Wyspach Brytyjskich, by po czasie zainstalować się tam na stałe.

Madame Tussauds na świecie

Marie Tussaud zmarła w 1850 roku, ale jej pasję kontynuowały jej wnuki. Atrakcja od początku cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem, że podobne tego typu miejsca zaczęły otwierać się w całej Europie, a potem także na świecie. W 1972 roku otwarto drugą europejską atrakcję Madame Tussauds w Amsterdamie, w 1999 roku pierwsze amerykańskie muzeum figur w Las Vegas, a rok później pierwszą azjatycką atrakcję inspirowaną działalnością Tussauds – w Hongkongu.

Obecnie na całym świecie zwiedzić możecie aż 24 muzea pełne wykonanych z wosku podobizn gwiazd filmowych i postaci historycznych. I choć jest szansa, że odwiedzając różne lokalizacje spotkacie się z nielicznymi powtarzającymi się postaciami ze światowego show biznesu, 90% figur jest unikalnych dla każdego muzeum, dlatego spacer po każdej wystawie będzie niepowtarzalny i zaskoczy Was kolejnymi atrakcjami.

Zwiedzanie muzeum

W londyńskim muzeum Madame Tussauds zobaczycie ponad 150 realistycznych postaci polityków, artystów, gwiazd świata sportu, muzyki i innych znanych na całym świecie osobistości. Oczywiście robienie zdjęć z ulubionymi celebrytami jest jak najbardziej wskazane. Figury woskowe rozmieszczone są na trzech piętrach i podzielone na 8 różnych stref, które przeniosą Was do królewskich pomieszczeń, na czerwony dywan albo na pokład Sokoła Millennium. Dodatkowo do dyspozycji gości przygotowano 3 specjalne atrakcje, które nikomu nie pozwalają wyjść z wycieczki z poczuciem nudy.

Od czerwonego dywanu do światowej sceny muzycznej

Aparaty i telefony w dłoń! Od samego wejścia do wnętrza muzeum nie będziecie mogli zdecydować się, z kim zrobić sobie selfie w pierwszej kolejności. Jedna z sekcji zabierze Was do królewskiego pałacu i pozwoli zbliżyć się do rodziny królewskiej bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Staniecie tam twarzą w twarz z samym królem Karolem III i królową Camillą i zrobicie zdjęcie z księciem i księżną Walii. A może wolicie uścisk dłoni odwiedzającego Pałac Buckingham Baracka Obamy?

Kolejne scenerie przenoszą gości muzeum na modowy wybieg, gdzie czekają Harry Styles czy Zendaya, oraz wprost na rozdanie nagród na czerwonym dywanie. Tam zobaczycie się z największymi gwiazdami filmowymi takimi jak Timothée Chalamet, Angelina Jolie czy Benedict Cumberbatch. Na muzycznej ściance możecie pośpiewać u boku światowych sław, zarówno tych starszych, takich jak David Bowie, Bob Marley czy Freddie Mercury, jak i młodych celebrytów, których reprezentują Dua Lipa i Ariana Grande.

Znajdzie się też coś dla tych, którzy nie przepadają za filmowymi i muzycznymi osobistościami. W strefie Culture Capital przywitacie się z postaciami, które przyczyniły się do rozpowszechnienia brytyjskiej kultury. Są wśród nich Lewis Hamilton, William Shakespeare czy David Attenborough.

Wprost do świata filmów

Kolejne niezapomniane wrażenia czekają na Was w częściach muzeum poświęconych fikcyjnym postaciom. Zawiśniecie na ścianie razem ze Spidermanem, zmierzycie się z Hulkiem albo Iron Manem i w końcu spotkacie się twarzą w twarz z Czarną Panterą i innymi superbohaterami Marvela. Jesteście raczej fanami Gwiezdnych Wojen? Bez obaw, strefa poświęcona tej serii zabierze Was z ulicy Marylebone do odległej galaktyki. Specjalnie przygotowane scenerie są domem dla podobizn Mistrza Yody, R2-D2, Skywalkera i Darth Vadera.

Komnata Grozy

Atrakcja znana jako Chamber of Horrors to nic innego jak powrót do korzeni. To właśnie z tą kolekcją Marie Tussaud objechała Wielką Brytanię w 1818 roku. Na nasze szczęście my też mamy okazję ją oglądać i to w formie całkowicie zgodnej z pierwotną wizją założycielki. A co tak właściwie przedstawia ta wystawa? Szczególnie spodoba się ona miłośnikom kryminałów, bo jej eksponaty rzucają światło na niektóre z najmroczniejszych londyńskich scen zbrodni z ostatnich 150 lat.

Poznacie tam historie mrocznych postaci, których działania miały znaczący wpływ na społeczną i kryminalną historię Wielkiej Brytanii. Wśród nich jest na przykład pokaźna lista seryjnych morderców, takich jak Kuba Rozpruwacz, Ruth Ellis, Dennis Nilsen czy John Haigh. Komnata Grozy to nie tylko podobizny kryminalistów, ale także historyczne artefakty, które pomagają wiarygodnie opowiedzieć część najmroczniejszych historii stolicy. Niektóre z nich naprawdę budzą grozę. Umieszczono tam między innymi garnitur i buty Johna Haigha, znanego jako Acid Bath Murderer (ang. Morderca kwasowej kąpieli) oraz wózek dziecięcy Mary Eleanor Pearcey, w którym morderczyni przewoziła ciała zamordowanej żony i dziecka swojego kochanka. Uprzedzałam, że będzie mrocznie…

Podróż po historii stolicy

Podczas specjalnej przejażdżki „Spirit of London” goście wsiadają do jednej z kultowych, londyńskich, czarnych taksówek i cofają się w czasie, żeby poznać dawne dzieje miasta. To jedyna szansa, by ponownie być świadkiem wydarzeń historycznych i kulturalnych, które ukształtowały Londyn. Taksówka niczym machina czasu przenosi pasażerów w czasy Tudorów, do stolicy ogarniętej wojną oraz w kolorowe lata 80. Symulacja przedstawia Katedrę Świętego Pawła wyłaniającą się z popiołów po Wielkim Pożarze i jasne światła swingujących lat 60. na Carnaby Street. Taka lekcja historii na długo zapadnie w pamięć zarówno tym starszym jak i młodszym uczniom.

Dla największych fanów Marvela

Woskowe reprezentacje najpopularniejszych superbohaterów tego filmowego uniwersum to nie wszystko co spodoba się największym fanom Kapitana Ameryki i Iron Mana. W muzeum zainstalowano także specjalne kino 4D, w którym wyświetlane są przygody między innymi Thora, Rocketa i Spider-Mana, walczących z Lokim o ocalenie świata. Dzięki wyjątkowym efektom specjalnym tego kina poczujecie moc swoich ulubionych postaci bliżej niż kiedykolwiek.

Przed wizytą w muzeum

Jeśli chodzi o dostępne bilety, oto co oferuje swoim gościom Muzeum Madame Tussauds. Podstawowy bilet zapewni Wam wstęp do muzeum o wybranej godzinie i korzystanie z wszystkich dodatkowych atrakcji. Możecie też wybrać sporo tańszy bilet popołudniowy, który zapewni Wam dokładnie to samo, ale ograniczy Wasz spacer jedynie do godziny czasu. Jeśli to nie o pieniądze, a o czas boicie się podczas zwiedzania Londynu świetną opcją będzie bilet Fast Track, który otworzy przed Wami specjalne wejście i pozwoli zapomnieć o staniu w długich kolejkach. No i najważniejsze – wszystkie te bilety najlepiej jest kupić przez internet (znajdziecie je np. na platformie GetYourGuide), bo wejściówki on-line ceną biją na głowę te kupione w okienku kasy.

Tym, którzy za cel obrali sobie odkrycie wszystkich najpopularniejszych atrakcji Londynu na pewno przypadnie do gustu opcja łączenia biletów. To najbardziej ekonomiczna możliwość jeśli oprócz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud macie w planach skorzystanie z London Eye, rejs po Tamizie, wizytę w SEA LIFE London albo wycieczkę słynnym turystycznym autobusem Big Bus.

Informacje praktyczne

Muzeum Madame Tussauds w Londynie na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Kopalnia soli w Wieliczce – Królestwo solnych rzeźb i kryształowych komór

Pod powierzchnią miasteczka Wieliczka znajduje się solny labirynt cudów, który jest niezbitym dowodem na to, że w poszukiwaniu...

Pałac Amalienborg – Rezydencja duńskich królów w Kopenhadze

By na własnej skórze poczuć namiastkę królewskiego życia, wcale nie trzeba planować wycieczki do Wielkiej Brytanii. Rąbka tajemnicy...

Rovaniemi – Arktyczne miasto Świętego Mikołaja

Czas zostawić w tyle wizję skąpanych w słońcu plaż i pomyśleć o nieco innym klimacie. Oto miejsce, w...

Ayia Napa – Atrakcje popularnego kurortu w południowej części Cypru

Wybieracie się na Cypr, ale wciąż nie wiecie w której części wyspy się zatrzymać? Zobaczcie dlaczego to właśnie...