Turyści w Turynie tłumnie odwiedzają nie tylko samo stare miasto, ale także fascynujące muzea, wśród których popularnością cieszą się Muzeum Egipskie czy Muzeum Kina. Na kochających samochody czeka tam jednak inna wyjątkowa instytucja, Narodowe Muzeum Motoryzacji.
Muzeum Motoryzacji w Turynie to jedna z najważniejszych instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa z zakresu motoryzacji nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie. Obszar muzeum, o powierzchni około dwudziestu tysięcy metrów kwadratowych nie bez przyczyny co roku wita ponad 200 tysięcy odwiedzających. To doskonałe miejsce, by odkryć długie dzieje automobilizmu, a wizyta w tym obiekcie to marzenie wszystkich miłośników motoryzacji.
Historia Muzeum Motoryzacji w Turynie
Narodowe Muzeum Motoryzacji w Turynie zostało założone w 1933 roku i jest jednym z najstarszych w swoim rodzaju. Pierwszą wystawą zaprezentowaną w muzeum była ta stworzona przez Cesare Goria Gatti, pioniera krajowej motoryzacji, i Roberto Biscaretti di Ruffia, jednego z założycieli Fiata.
Początki muzeum sięgają jednak nawet wcześniejszych lat, bo już w 1879 roku, urodzony w mieście Turyn arystokrata i inżynier Carlo Biscaretti di Ruffia, syn Roberta, wpadł na pomysł zebrania początkowej kolekcji i zaczął pracować na jej powiększanie oraz zapewnienie jej godnego domu. Budynek muzeum otwarty został dla publiczności jesienią 1960 roku, jednak ścieżka wystawiennicza, jaką znamy dziś, powstała dopiero w 2011 roku, by do dziś prezentować szerokiej publiczności opowieść o drodze, jaką przeszedł samochód – od praktycznego środka transportu do wręcz czczonego przez miliony przedmiotu.
O Muzeum Motoryzacji w Turynie
Siedziba Museo Nazionale dell’Automobile to imponujących rozmiarów, nowoczesny budynek wybudowany specjalnie na potrzeby instytucji. Jego projekt jest dziełem architekta Amedeo Albertiniego, który przyczynił się do stworzenia wielu turyńskich konstrukcji. Muzealna kolekcja rozmieszczona jest na trzech piętrach, w pomieszczeniach robiących wrażenie dzięki malowniczej scenografii stworzonej przez François Confino.
Zwiedzanie całego obiektu trwa około dwóch godzin i rozpoczyna się na drugim piętrze, gdzie wnętrza 21 sal opowiadają o historycznej ewolucji wynalazku, który zmienił świat, od jego początków do jego związków z głównymi wydarzeniami politycznymi, gospodarczymi, artystycznymi i społecznymi XX wieku. Wejście na pierwsze piętro muzeum przenosi zwiedzających do strefy ilustrującej i analizującej różne aspekty relacji między człowiekiem, a mobilnością. Zgłębić tam można wielkie tematy związane ze światem samochodów: od przemysłu po wyścigi samochodowe, reklamę i bezpieczeństwo. Ostatnim piętrem wizyty jest parter, który skupia uwagę gości na kwestii designu, projektantów, przyszłych kierunków badań, nowych trendów i propozycji młodych twórców.
Muzealne kolekcje
Stała kolekcja Muzeum Automobilizmu robi naprawdę duże wrażenie. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 200 oryginalnych samochodów 80 różnych marek. Oprócz historii włoskiej motoryzacji poznać tam można także modele produkowane w krajach takich jak Wielka Brytania, Hiszpania, Holandia czy Niemcy. Najstarsze eksponaty w muzeum związane są z jego założycielem, Carlo Biscaretti di Ruffia, zdeterminowanym kolekcjonerem silników i samochodów.
Równie istotne są historie związane z samochodami wchodzącymi w skład kolekcji. Każdy z nich jest aktorem przełomu historycznego, sportowego, społecznego lub kulturowego. Muzeum prezentuje zarówno pierwsze wizjonerskie projekty Leonarda da Vinci, które z czasem przekształciły się w pierwszy samochód, jak i innowacyjne pomysły przyszłości i próby poszukiwania zrównoważonej ścieżki rozwoju pojazdów. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko samochody, ale także silniki – spalinowe, parowe czy elektryczne oraz podwozia i turbiny.
Inne kolekcje skrywane przez turyńskie Muzeum Motoryzacji
Przed niektórymi gośćmi Narodowe Muzeum Motoryzacji odkryć może podziemne pomieszczenia prawdziwego skarbca. Należy jednak pamiętać, że taka atrakcja dostępna jest jedynie po wcześniejszej rezerwacji wizyty w tak zwanym „Otwartym Garażu”. W przestrzeni o powierzchni około 2000 m² prezentowane są wspaniałe historyczne samochody, ułożone w porządku chronologicznym, które są tam odrestaurowywane i konserwowane bądź badane.
Wśród blisko 70 pojazdów, znajduje się między innymi pierwszy samochód użytkowy – Peugeot „Bébé” AG czy luksusowa limuzyna Lancia Theta. Zwiedzanie „Otwartego Garażu” umożliwia także zobaczenie zabytkowego samochodu w ruchu i odkrycie jego parametrów technicznych oraz zerknięcie na proces przeprowadzania prac konserwatorskich. Oprócz kolekcji stałej, uwielbianej przez zwiedzających, Museo Nazionale dell’Automobile gości także w swoich murach regularnie zmieniane wystawy czasowe, które ściśle związane są z tematem historii motoryzacji, i które nie pozwalają nawet stałym bywalcom muzeum na nudę.
Centrum Dokumentacji
Turyńska instytucja chroni nie tylko pojazdy z różnych epok. Umieszczone w Muzeum Motoryzacji Centrum Dokumentacji jest domem dla oryginalnych dokumentów związanych z samochodami, postaciami oraz wydarzeniami, które znacznie przyczyniły się do stworzenia historii przemysłu motoryzacyjnego. Zbiory biblioteki liczą aż 9000 monografii oraz 800 publikacji prasowych we wszystkich językach świata. Źródła bibliograficzne, przechowywane w Centrum Dokumentacji, obejmują zarówno informacje dotyczące historii lokomocji, jak i fabryk samochodów czy wyścigów. Archiwum obejmuje także tomy biograficzne i autobiograficzne, archiwalne fotografie, roczniki, księgi techniczne oraz ilustrowane katalogi. Biblioteka zawiera również niewielką, ale cenną kolekcję zabytkowych książek, które zachwycą szczególnie tych zainteresowanych historią. Te publikacje dotyczące mechaniki, fizyki oraz nauk ścisłych sięgają nawet XVI wieku.
Centrum Renowacji
W celu najlepszej ochrony oraz wzbogacenia cennego dziedzictwa Muzeum Motoryzacji w Turynie w 2016 roku zainaugurowano działające przy muzeum wyjątkowe Centrum Renowacji. To centrum umiejętnie łączy tradycyjne techniki renowacji zabytkowych samochodów z najbardziej nowoczesnymi i zaawansowanymi metodologiami stosowanymi do konserwacji oraz odnowy między innymi dzieł sztuki.
Przeprowadza się tam prace zarówno serwisowe jak i prewencyjne, tak samochodów należących do kolekcji muzeum jak i tych będących w posiadaniu prywatnych właścicieli. Ośrodek tym sposobem dba o zachowanie autentyczności unikatowych samochodów. Nie tylko chcą oni zachować pojazdy w doskonałym stanie, ale także rozpowszechnić skuteczne metody konserwacji dzięki organizowanym przez Centrum Renowacji szkoleniom i projektom edukacyjnym. Takie spotkania pozwalają szkołom zawodowym, profesjonalistom oraz osobom prywatnym nabyć niezbędne narzędzia oraz nauczyć się krytycznego podejścia do konserwacji samochodów.
Projekty edukacyjne
Muzeum w Turynie pozwala nie tylko zaczerpnąć ogrom informacji na temat motoryzacji, ale także rozwijać szeroką gamę umiejętności dzięki licznym propozycjom edukacyjnym. Wszystkie projekty podzielone są na trzy obszary tematyczne: FUTURE, poświęcony głównie szeroko pojętej przyszłości motoryzacji; TECH, skupiający się na technologii i prawach fizyki oraz DESIGN, będący przewodnikiem po świecie projektowania.
Zajęcia prowadzone przez studentów Politechniki w Turynie przeznaczone są dla różnych grup wiekowych i opierają się na zasadzie nauki poprzez rozrywkę. To niepowtarzalna okazja by odkryć tajniki mechaniki, fizyki, programowania i elektroniki, zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa pojazdów oraz grafiki komputerowej. Co ciekawe, takie warsztaty można zawsze połączyć z wycieczką z przewodnikiem po Museo Nazionale dell’Automobile. Takie zwiedzanie zostanie zorganizowane ze szczególnym uwzględnieniem badanych podczas projektu tematów i spersonalizowane na życzenie uczestników.
Zwiedzanie muzeum
W zależności od indywidualnych preferencji, spacer po wystawie można odbyć samodzielnie bądź w towarzystwie przewodnika. Jeśli wolicie zachwycać się motoryzacją we własnym tempie, warto rozważyć użycie audioprzewodnika. Głos narratora pomaga uporządkować ogrom informacji oraz prowadzi przez odkrywanie tajemnic kolekcji. Podróż przez kolejne dekady historii motoryzacji może być jednak jeszcze bardziej odkrywcza, jeśli zdecydujecie się na jedną z wielu propozycji Muzeum Motoryzacji – na wycieczkę z przewodnikiem. Możliwe jest nie tylko klasyczne zwiedzanie w towarzystwie specjalisty, który zapewnia zwiedzającym jeszcze lepszy i dokładniejszy wgląd w muzealne zasoby, ale także odkrycie historii motoryzacji z nietypowego punktu widzenia. Tematyczne wycieczki to możliwość poznania kobiecej karty w historii automobilizmu, odkrycia które z aut na wystawie muzealnej są znanymi gwiazdami kina lub prześledzenia rozwoju motoryzacji ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Muzeum motoryzacji najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Corso Unità d’Italia, 40, 10126 Torino TO, Włochy
- Kup bilety na GetYourGuide