Stolica Francji to miasto miłości, miasto muzeów i miasto mody. Nie każdy jednak ma świadomość tego, że to także świetne miejsce na rodzinną przygodę, niezależnie od tego czy szukacie atrakcji dla młodszych czy starszych dzieci.
Paryż z dziećmi nie musi oznaczać jedynie wizyty w Disneylandzie. Francuska stolica to miejsce pełne atrakcji dla całych rodzin. Od interaktywnych muzeów przez magiczne ogrody i pełne atrakcji parki aż po najbardziej ikoniczne punkty Paryża. Na każdym kroku czai się tam coś, co każdą rodzinną podróż może zamienić w niezapomnianą przygodę.
Disneyland Paris
Paryż ma dzieciom wiele do zaoferowania, o czym zresztą zaraz sami się przekonacie, ale nie ulega wątpliwości, że obiekt największych dziecięcych marzeń znajduje się 30 km poza centrum Paryża. To miejsce, którego nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Jedyny europejski Disneyland nie zawodzi oczekiwań ani dzieci ani dorosłych kochających produkcje uwielbianej na całym świecie wytwórni Walt Disney Studio. Główny park rozrywki podzielony jest na kilka tematycznych stref, a każda z nich skrywa w swoich klimatycznych uliczkach kolejki, karuzele i niezwykłe pomieszczenia przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych czy nastolatków.
Oprócz oczywistych atrakcji inspirowanych kinowymi hitami, w Disneylandzie zrobicie sobie zdjęcia z filmowymi postaciami, a w restauracjach zjecie jak oni. Przejdziecie też przez rodem wyjętą z amerykańskiego krajobrazu ulicę Main Street, serce całego parku, która doprowadzi Was do wszystkich dalszych krain. Osobnym parkiem rozrywki (i osobno biletowanym) jest znajdujący się tuż obok Disneylandu park Walt Disney Studio. Motywem przewodnim tej części obiektu także są popularne bajki i filmy, tym razem nieco nowsze, ale umieszczone tam atrakcje skupiają się na odkryciu przed zwiedzającymi tajników kinematografii i animacji. Zajrzycie tam za kulisy filmów, ale skorzystacie też z jednej z najbardziej przerażających kolejek w okolicy – szalonego spadku straszną windą.
Parc Asterix

Jeśli to właśnie parki rozrywki sprawiają, że Wasza rodzina czuje się jak ryba w wodzie, to w podobnej odległości od Paryża znajduje się jeszcze jedno miejsce dla Was. Tematem przewodnim Parku Asterix, jak możecie się domyślać, są przygody słynnych Galów z popularnej bajki. W walce o rozpoznawalność ten park wciąż przegrywa z pobliskim Disneylandem, ale nie oznacza to, że nie jest wart Waszej uwagi, bo ilość atrakcji jest tu równie duża. To kolejny obiekt podzielony na tematyczne strefy, skupiające się na Galach, Rzymianach, Starożytnej Grecji, Egipcie i Wikingach. Oprócz emocjonujących kolejek górskich, w parku znajduje się także kilka cieszących się popularnością atrakcji wodnych.
Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać przed wizytą w Parc Asterix. Zdecydowana większość atrakcji przeznaczona jest dla starszych dzieci i dorosłych, więc jeśli podróżujecie z maluchami, to bardziej atrakcyjny może być dla nich Disneyland. Raczej wykreślcie też z listy ten park, jeśli wypad do Paryża planujecie na zimowe miesiące. Park będzie wtedy raczej zamknięty (otwiera się na chwilę jedynie w okresie świątecznym, ale nie wszystkie atrakcje są wtedy czynne). Od kwietnia natomiast śmiało możecie się tutaj wybierać. Ale koniecznie spakujcie stroje kąpielowe, albo ubrania, które mogą się zamoczyć, bo po przejażdżce wodnymi kolejkami górskimi na pewno nie zostanie na Was sucha nitka.
Wieża Eiffla

No dobrze, ale przejdźmy do Paryża per se. A konkretnie do jego największej ikony, symbolu miasta jeśli nie całego kraju. Francuskiej stolicy w końcu nikt nie chce opuszczać bez zdjęcia pod najsłynniejszą wieżą świata, nawet dzieci. Jednak dysponując odrobiną czasu warto zrobić więcej niż kilka zdjęć z tą monumentalną budowlą.
Zwiedzanie Wieży Eiffla możecie dopasować do czasu i kondycji fizycznej, jakimi dysponujecie. Najwspanialszy widok na Paryż czeka na Was na samym szczycie wieży. Na taką wycieczkę musicie zaplanować jednak około półtorej godziny. Inną opcją jest wejście jedynie na pierwszy bądź drugi poziom, skąd wciąż zobaczyć można panoramę stolicy. I sami możecie zdecydować jak chcecie dostać się na te dwa poziomy. Możecie wjechać windą albo wejść pieszo, przemierzając odpowiednio 347 bądź 674 stopni.
Luwr

Nawet jeśli to atrakcje dla dzieci są Waszym priorytetem, podczas następnej podróży do Paryża, wcale nie musicie omijać wszystkich kultowych paryskich muzeów. Luwr przykładowo gorąco zachęca do wizyt całymi rodzinami. Co prawda wystawianych tam dzieł nie można dotykać, a korytarze nie są najlepszym miejscem do biegania, ale są inne sposoby, by zaciekawić najmłodszych. Zróbcie sobie zdjęcia, imitując rzeźby albo weźcie ze sobą kartkę papieru i pozwólcie im rysować. W punkcie informacyjnym możecie też poprosić o specjalny paszport Luwru, w którym wspólnie będziecie mogli zaznaczać widziane już dzieła i szukać tych, które wskazuje broszura.
W Luwrze znajduje się też specjalna przestrzeń dla dzieci skupiająca się na nauce i poznawaniu sztuki. Znaleźć ją można bardzo łatwo na parterze skrzydła Richelieu, w samym sercu Luwru. Odbywające się tam zajęcia są bezpłatne i otwarte dla publiczności, a aby z nich skorzystać, wystarczy jedynie okazać bilet wstępu do muzeum. Sama treść zajęć jest dostępna tylko w języku francuskim, ale niektóre z zajęć wcale nie wymagają znajomości języka, by móc w nich uczestniczyć.
Ogród Tuileries

Nie sposób też nie wspomnieć o znajdujących się tuż Luwrze ogrodach. Jardin des Tuileries był płucami stolicy przez prawie pięć wieków. Historia tego miejsca zaczęła się jeszcze w 1564 roku, kiedy królowa Katarzyna Medycejska zamarzyła o wiejskiej rezydencji z ogrodem. Powstałe tu tereny zielone w 1664 roku zostały całkowicie przeprojektowane i otwarte dla wybranej publiczności, a nieco ponad 200 lat później, udostępnione dla ogółu społeczeństwa. Dziś to ulubiona przestrzeń paryżan i przyjezdnych na organizację rodzinnych pikników, odbywanie spacerów i ogólny relaks.
Na terenie parku znajdują się stawy, małpi gaj, trampoliny, zjeżdżalnie, a także piękna, tradycyjna karuzela, która jest świetną atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także dających się porwać nostalgii dorosłych. Pomiędzy pięknie zorganizowaną roślinnością i uliczkami ukryte są też drogocenne posągi i wazy, więc spacer po parku potraktować można jak wizytę w muzeum na świeżym powietrzu. Ogród Tuileries jest też domem dla słynnego Muzeum Oranżerii, więc jeśli Wasze dzieciaki złapały bakcyla i zainteresowały się choć trochę sztuką, możecie zabrać je właśnie tam i zapoznać je z twórczością Moneta.
WARTO WIEDZIEĆ: W Paryżu znajduje się także ogród zoologiczny i akwarium (Aquarium de Paris)
Ogród Luksemburski

Najpopularniejszym parkiem w Paryżu jest jednak prawdopodobnie Ogród Luksemburski. Sąsiadująca z gmachem Senatu przestrzeń oferuje paryżanom i turystom sporo miejsca na zasłużony odpoczynek po spacerach po całym mieście. Wśród wielu posągów i rzeźb znajdujących się w ogrodach można znaleźć setki krzeseł, na których można odpocząć i cieszyć się ciszą i spokojem. Jeśli Waszym pociechom taki odpoczynek wcale nie jest potrzebny, to ze wspomnianych krzeseł możecie obserwować, jak bawią się w najlepsze.
Na terenie ogrodu znajdują się nie tylko klasyczne place zabaw dla małych dzieci, ale także teatr lalek czy korty tenisowe. Najbardziej uwielbiany przez najmłodszych jest jednak duży, ośmiokątny zbiornik wodny (właściwie fontanna), znajdujący się w centrum parku, po którym można pływać małymi, zdalnie sterowanymi żaglówkami.
Jardin d’Acclimatation

Jak widzicie, parków i ogrodów na tej liście nie brakuje. Ten jest jednak inny niż wszystkie, bo bardziej niż jakikolwiek park, przypomina bajkową krainę z dziecięcych snów. Jardin d’Acclimatation to najstarszy park rozrywki we Francji, w którym jest miejsce na podziwianie przyrody i kultury, ale także oddanie się sportom i niezłej zabawie. Na terenie ponad 18 hektarów oprócz wszechobecnej zieleni i wielu punktów gastronomicznych znajdują się piękne place zabaw, klasyczne karuzele, kolejki górskie, trampoliny, labirynty, diabelski młyn, huśtawki i atrakcje, które zwykle znaleźć można tylko w lunaparkach, takie jak łowienie rybek na magnesy, strzelanie do sztucznych kaczek czy rzucanie rzutkami. Lepsze miejsce na rodzinną rozrywkę naprawdę ciężko jest sobie wyobrazić.
Cité des Sciences et de l’Industrie
Kolejnym wartym odwiedzin parkiem jest Parc de la Vilette. Na jego terenie znajduje się plac zabaw i sporo przestrzeni do odpoczynku czy pikników, ale także filharmonia oraz audytorium. Budynkiem, który przyciąga najwięcej odwiedzających jest jednak tak zwane Miasto Nauki i Przemysłu (fr. Cité des Sciences et de l’Industrie). To największe muzeum nauki powstało w 1986 roku i wciąż cieszy się nieprzerwaną popularnością, bo co roku jego niezwykłe wystawy chce zobaczyć około 5 milionów osób.
To miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych, bo każdy dowie się tu niejednej zaskakującej ciekawostki na temat wynalazków, sztuki, ludzkiego ciała, kultury i biologii. Zajrzycie do Miasteczka Zawodów czy Miasteczka Zdrowia oraz także dowiecie się wszystkiego o tworzeniu się dźwięku, podróżach światła, życiu w oceanach i działaniu energii. W tym muzeum można się nawet poczuć jak członek załogi wyruszającej na księżyc albo na wyprawę badawczą na dnie oceanu. W muzeum znajduje się także specjalna przestrzeń przeznaczona dla dzieci, w której eksponaty dostosowane są do wizyty najmłodszych, ale by wejść na tę wystawę trzeba zakupić osobny bilet.
Palais de la Découverte
Dużą rolę w popularyzacji nauki wśród dzieci w Paryżu odgrywa Palais de la Découverte. Interaktywne eksperymenty, gry i zabawy przygotowane dla młodych odkrywców w każdym wieku otwierają drzwi do świata podstawowych i współczesnych nauk ścisłych. Planetarium sprawi, że Wasze pociechy zakochają się w gwiazdach, Sala Światła i Sala Wodoru pomogą w zrozumieniu działania energii, a Sala Akustyczna w sprytny sposób przedstawi jaka jest struktura prostych i złożonych dźwięków. Uczestniczyć też można między innymi w Warsztatach Genomu, poświęconych genetyce i DNA.

Muzeum Historii Naturalnej
Na nudę raczej nie będzie też miejsca w Muzeum Historii Naturalnej. Instytucja regularnie organizuje warsztaty, specjalne zajęcia i unikalne atrakcje dla całych rodzin, a także zwiedzanie z przewodnikiem ze specjalnymi komentarzami skierowanymi do dzieci. Jednak nawet tych, którzy szykują się jedynie na zwykły spacer po muzealnych korytarzach zachwyci niejeden eksponat tego miejsca.
Stałą kolekcję tworzą kości i szkielety dinozaurów, wypchane słonie, tygrysy czy nosorożce naturalnej wielkości, niezwykłych rozmiarów meteoryty i kryształy, zielniki i egzotyczna roślinność, mikroorganizmy, czy stare książki. Zbiory, które już teraz stanowią jedne z najbardziej imponujących na świecie, stale się powiększają, ale zwiedzającym wcale nie potrzeba więcej, by ze spaceru wynieść fascynującą opowieść o początkach świata żywego, ewolucji i różnorodności naszego środowiska.
Główna część zbiorów wystawiana jest w budynkach znajdujących się na terenie paryskiego Ogrodu Roślin. Znajdziecie tu między innymi Ogród Botaniczny, Galerię Ewolucji, Galerię Paleontologii, Galerię Mineralogii oraz wyjątkową Salę Rzeczywistości Wirtualnej. To także tam organizowane są zazwyczaj wystawy tymczasowe, które swoją tematyką zawsze interesują zwiedzających w każdym wieku. Ale instytucja Muzeum Historii Naturalnej zajmuje się też innymi paryskimi placówkami, np. Muzeum Człowieka, kilkoma bibliotekami, czy stołecznym ogrodem zoologicznym.
Aquaboulevard
W 15. dzielnicy Paryża znajduje się także wodny park rozrywki, który czeka na całe rodziny spragnione emocji w otoczeniu wody. Baseny z falami, zjeżdżanie zarówno dla tych kochających adrenalinę, jak i tych, którzy wolą spokojne zjazdy, rwące rzeki i przyjemne jacuzzi. To tylko część atrakcji, jakimi park Aquaboulevard zaskarbia sobie serca swoich gości. W tej krainie wodnego szaleństwa jest też mnóstwo stacji przygotowanych specjalnie dla dzieci: placów zabaw i wodnych gier, a także małe co nieco dla tych, którym ciężko jest przełknąć wakacje bez dostępu do morza – pełna drobnego piasku plaża, imitująca klimat prawdziwego nadmorskiego kurortu.
Park składa się z części zewnętrznej, która zamykana jest poza sezonem, i części zadaszonej, w której można bawić się na całego przez cały rok. Pamiętajcie jednak, że choć aquapark jest przygotowany na przyjęcie wielu dzieciaków, z tymi najmłodszymi szkrabami niestety tam nie wejdziecie, bo wstęp jest dozwolony jedynie dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.
Muzeum Wesołych Miasteczek
Jeśli ciężko Wam odpuścić spacery po muzeach, to ze względu na Wasze pociechy wybierzcie nieco mniej popularną alternatywę dla paryskich muzeów sztuki. W Musée des Arts Forains, czyli Muzeum Wesołych Miasteczek, tradycyjne gabloty opatrzone etykietami zastąpione są zabytkowymi karuzelami i ich mniejszymi elementami, a także starymi maszynami czy automatami. Zobaczyć tu można także kilka rekwizytów i przedmiotów używanych do tworzenia scenografii przedstawień.
Rejs po Sekwanie

Świetnym pomysłem na przerwę od niekończących się spacerów i wędrówek będzie rejs po magicznej Sekwanie. Wsiąść możecie na łódkę, statek lub ponton, skupić się na podziwianiu widoków, albo wybrać się na rejs w towarzystwie przewodnika, który opowie Wam historię wszelkich mijanych po drodze, słynnych zabytków. Taka podróż po Sekwanie będzie świetną opcją, by spojrzeć z nieco innej perspektywy na Katedrę Notre-Dame, Muzeum Orsay, Wieżę Eiffla czy Place de la Concorde. W zależności od Waszych preferencji możecie wybrać prywatny rejs albo wypoczynek w większej grupie, a na pokładzie czekać mogą na Was napoje lub cała kolacja.
Sprawne zwiedzanie Paryża
Najważniejszą wskazówką dotyczącą zwiedzania Paryża z dzieckiem jest jednak odpowiednie przygotowanie. Mowa tutaj nie tylko o planie zwiedzania, ale i o spakowaniu przekąsek do plecaka. Kluczowe jest też zarezerwowanie lub kupienie biletów z wyprzedzeniem, tak, by dzieciaki nie straciły cierpliwości w długich kolejkach, które ustawiają się do kasy takich miejsc jak Luwr czy Wieża Eiffla.
Podróżujących z dziećmi szczególnie zainteresują bilety zapewniające priorytetowe wejście, ale nawet zakup zwykłych wejściówek przez internet może niekiedy przyspieszyć Wasze oczekiwanie na rozpoczęcie zwiedzania czy zabawy. W procesie wcześniejszego zakupu biletów pomoże Wam strona GetYourGuide, na której nie tylko zaopatrzycie się w wejściówki, ale także zarezerwujecie piesze wycieczki po Paryżu czy rejsy po Sekwanie.