Roaming poza UE, czyli jak uniknąć wysokich rachunków podczas wakacji

Data publikacji:

Udostępnij:

Ile zapłacę za usługę roamingu? Ile za minutę połączenia głosowego? Jak uniknąć dodatkowych opłat? Czy odbieranie połączeń też kosztuje? I ile tak naprawdę zapłacę za połączenia międzynarodowe?

Usługa roamingu to temat, z którym prędzej czy później mierzy się każda osoba planująca zagraniczne wakacje. Wbrew niektórym opiniom opłaty za roaming danych dotyczą nie tylko połączeń głosowych i smsów, ale także internetu. A jeśli wydaje Ci się, że wystarczy zrezygnować z korzystania z zainstalowanych na telefonie aplikacji lub gier, by zniwelować wszelkie opłaty roamingowe, to jesteś w dużym błędzie, który może mocno nadwyrężyć Twój wakacyjny budżet.

Fakty i mity o roamingu

Choć na co dzień nie zwracamy na to uwagi, w praktyce wiele aplikacji zainstalowanych na telefonie nieustannie korzysta z transferu danych. Odczytywanie lokalizacji, monitorowanie informacji o pogodzie, powiadomienia o nowych wiadomościach w komunikatorze lub notyfikacje o pojawieniu się nowego filmu na kanale, który subskrybujesz – to wszystko przykład sytuacji, w których ma miejsce transmisja danych. I choć bardzo często liczba tych danych nie jest wielka, to opłaty za każdy pobrany megabajt informacji potrafią być bardzo dotkliwe.

Szczególnie duże opłaty dotyczą sytuacji, gdy mówimy o krajach, które nie należą do UE. Sama miałam okazję przekonać się o tym dwukrotnie. Pierwszy raz, gdy miałam telefon w abonamencie i po wylądowaniu w Republice Dominikany okazało się, że do zapłaty mam rachunek na blisko 2000 zł, mimo że nawet nie wyciągnęłam telefonu z kieszeni. Drugi raz, gdy mając telefon na kartę, wybrałam się z Nicei do Monako. Kilka minut po przekroczeniu granicy okazało się, że wyczerpałam cały transfer danych w roamingu, mimo że teoretycznie korzystałam tylko z nawigacji.

Jak nie płacić wysokich opłat za roaming?

Tak jak wspomniałam, to czy w aktywny sposób korzystasz z telefonu komórkowego czy też trzymasz go po prostu w kieszeni, nie zmienia faktu, że transmisja danych odbywa się nieustannie i bez Twojego udziału. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie poniesiesz wysokich opłat za roaming, masz właściwie trzy wyjścia:

  • Wyłącz roaming lub cały telefon – we współczesnym świecie opcja mało realna, biorąc pod uwagę, jak wiele spraw załatwiamy z udziałem internetu. Inna kwestia, że dostęp do telefonu podczas wakacji to także poczucie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, które mogą Ci się przytrafić.
  • Wymień kartę sim w telefonie na kartę lokalnego operatora – to rozsądna choć wymagająca opcja. Po przyjeździe do danego kraju, musisz udać się do kiosku, sklepu, salonu lub innego miejsca, w którym jest możliwość zakupu karty sim lokalnego operatora. Przydatna będzie więc znajomość języka, a najlepiej także znajomość dostępnych ofert w celu wybrania tej najlepszej. Minus tego rozwiązania jest taki, że nie we wszystkich krajach będziesz mieć możliwość zakupu karty sim bezpośrednio na lotnisku, a desperackie poszukiwania mogą przysporzyć niepotrzebnych nerwów.
  • Kup kartę eSim w Airalo – Airalo to aplikacja, która pozwala na zakup karty eSim bezpośrednio z poziomu Twojego telefonu. Jest to rozwiązanie w dużej mierze analogiczne do wymiany karty sim, jednak w tym przypadku mówimy o karcie cyfrowej (eSim), która fizycznie nie wymaga żadnej wymiany. Dzięki Airalo skorzystasz z oferty lokalnych operatorów z ponad 200 krajów z całego świata. Pakiet danych możesz kupić jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, a dzięki temu, że aplikacja jest dostępna także w języku polskim, będziesz mieć pewność, że wybierasz ofertę, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia i opłacalna.

Roaming danych na terenie UE

Jednym z plusów przynależności Polski do Unii Europejskiej jest fakt, że poruszając się w ramach wspólnoty europejskiej nie odczujemy specjalnej różnicy w opłatach za połączenia telefoniczne, smsy czy internet. Poszczególne opłaty mogą się nieco różnić w zależności od operatora lub posiadanej oferty, jednak zasadniczo różnice te są z reguły na tyle niewielkie, że podczas wakacji we Francji, w Hiszpanii, we Włoszech, w Niemczech, w Portugalii, czy jakimkolwiek innym kraju należącym do Unii Europejskiej, nie musimy obawiać się gigantycznych rachunków podczas korzystania z roamingu.

Co więcej, w większości przypadków, mając włączoną ofertę obejmującą np. nielimitowane rozmowy lub smsy, oferta ta będzie nadal aktywna podczas naszego pobytu na terenie dowolnego kraju UE. Jeśli nie masz pewności, jak to działa w przypadku Twojej oferty, najprostszym sposobem jest bezpośredni kontakt z operatorem.

Kiedy roaming danych w UE kosztuje więcej?

Od każdej reguły są wyjątki i tak też jest w przypadku roamingu danych w Unii Europejskiej. W omawianym przypadku te wyjątki określa Polityka Uczciwego Korzystania z roamingu. Zgodnie z jej zasadami brak wysokich kosztów dotyczy osób, które korzystają z tej usługi podczas krótkiego pobytu zagranicą. W praktyce oznacza to tyle, że planując dłuższy pobyt w dowolnym kraju na terenie Unii Europejskiej, musisz liczyć się z tym, że w pewnym momencie operator zacznie naliczać wyższe stawki za korzystanie z roamingu. Informację na ten temat zazwyczaj otrzymasz smsem po kilku miesiącach nieprzerwanego pobytu w danym kraju UE. W zależności od operatora ten czas może się oczywiście różnić, podobnie jak wysokość opłat za połączenia telefoniczne, smsy i transfer danych.

Dłuższy pobyt w innym kraju UE to kolejny przypadek, gdy alternatywą dla wyższych kosztów za roaming danych może być wspomniana wcześniej karta eSim oferowana przez Airalo.

Roaming poza UE

Z najbardziej kosztowną formą korzystania z roamingu spotkamy się oczywiście podczas wakacji poza granicami Unii Europejskiej. Szczególnie warto o tym pamiętać, gdy mówimy o krajach, które choć nie są częścią UE, to znajdują się na kontynencie europejskim. Wspomniane na początku tego artykułu Monako dzieli od Nicei pół godziny drogi, a samo to państwo-miasto jest właściwie w całości „otoczone” przez Francję. W takiej sytuacji łatwo zapomnieć o tym, że tak naprawdę odwiedzamy kraj, w którym przepisy Unii Europejskiej nie mają zastosowania, a za roaming możemy zapłacić tyle samo, co podczas wakacji na drugim końcu świata.

Z Airalo możesz uniknąć dodatkowych kosztów

Idąc za własnymi doświadczeniami w temacie roamingu danych zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią, zachęcam Cię do sprawdzenia oferty Airalo. Moim zdaniem jest to najbardziej skuteczne rozwiązanie problemu wysokich opłat roamingowych, które zarazem jest bardzo proste w użyciu. Szczególnie przydatne jest to dla osób, które często podróżują i chcą mieć swoje wydatki pod kontrolą. W aplikacji Airalo możesz w dowolnym momencie zmienić wybranego operatora na innego w zależności od tego, do jakiego kraju planujesz swoją podróż.

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże, dobry design i ciągła chęć odkrywania świata to trzy rzeczy, które były mi bliskie od zawsze i bez których trudno wyobrazić mi sobie moje życie. Uwielbiam poznawanie nowych kultur i wszystkiego, co z tym związane. W wolnych chwilach tworzę wideo i rozwijam podcast 8px Nad Ziemią.

Zobacz również

Wielki Meczet Szejka Zajida – Symbol tolerancji i harmonii ZEA

Na przedmieściach Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wznosi się budowla, która spokojnie mogłaby uchodzić za pałac bajkowej...

Wyspa Muzeów i inne słynne muzea w Berlinie

Szukacie kierunku na city break dla artystycznych dusz, zapalonych historyków albo po prostu miłośników wystaw pełnych fascynujących eksponatów?...

Ski Dubai – Śnieżne szaleństwo w upalnym Dubaju

Czy jest jeszcze ktoś, kogo przekonać trzeba, że Dubaj to pionier w przekraczaniu granic i zaskakiwaniu swoich gości?...

Zakynthos – Klify, żółwie i słynny wrak statku

Zakynthos to świetny dowód na to, że nie wszystkie greckie wyspy są takie same. Bo żadne inne miejsce...