Większość zna tę wyspę z pocztówek i zdjęć, ale mało kto wie, jak wiele skrywa się pod jej turystycznym obliczem. Czas poznać zarówno tę bardziej, jak i mniej oczywistą stronę jednej z najsłynniejszych greckich wysp.
Santorini to jedna z największych gwiazd wśród greckich wysp. Mało tego, chyba wszyscy się zgodzą, że śmiało można ją zaliczyć do najsłynniejszych wysp na świecie. Wizytówką tego miejsca jest charakterystyczny widok białych domków z niebieskimi kopułami, wpadających kaskadowo do wody o zachodzie słońca. Obraz ten dzięki swojej malowniczości stał się symbolem całego kraju. Ale chyba nie spodziewaliście się, że krajobrazy i zabudowa to jedyne atrakcje Santorini?
Santorini jako archipelag
Wiedzieliście, że Santorini to nie tylko jedna wyspa na Morzu Egejskim? Tą samą nazwą określa się też cały archipelag, składający się z pięciu wysp. Największą z nich jest oczywiście Santorini, nazywane też wyspą Thira. Sąsiadują z nią Thirassia, Aspronissi, Palea Kameni i Nea Kameni. Wszystkie razem tworzą wulkaniczną kalderę. Patrząc na mapę, łatwo to zauważyć. Dawniej w tym miejscu wznosił się wulkan, którego centralna część w wyniku kilku ogromnych erupcji po prostu się zapadła. Na szczęście ponad wodą ostały się boczne fragmenty stożka, które dziś uwielbiane są przez turystów z całego świata. Zanim jednak na dobre zatracicie się w atrakcjach Santorini, sprawdźmy czy pozostałe wysepki archipelagu też mają coś do zaoferowania.
Thirassia
Mniejsza siostra Santorini to świetne odzwierciedlenie tego, jak ten zakątek świata wyglądał w czasach, gdy był jeszcze nieoszlifowanym diamentem. Rejs na wyspę Thirassia można więc potraktować jak małą podróż w czasie. Warto tu zajrzeć nie tylko w poszukiwaniu spokojniejszej atmosfery i mniejszej ilości turystów. Port Riva czy Port Korfos będą świetnym miejscem do spróbowania owoców morza, a miasto Manolas dobrze sprawdzi się jako punkt widokowy na Santorini. Jeśli lubicie nieoczywiste krajobrazy, poszukajcie też małego miasteczka Agrilia – opuszczonej osady ze starymi domami wbudowanymi w skały.
Palia Kameni

Na tę niezamieszkałą wyspę turyści wybierają się tylko w jednym celu. Przy jej brzegu znajdują się gorące źródła, mające dodatkowo lecznicze właściwości. Źródła, które narodziły się podczas erupcji wulkanu, mimo, że stale mieszają się z zimnymi prądami morskimi mają temperaturę od 30 do 35 °C. Oczywiście musicie przygotować się, że na miejscu oprócz dobrego samopoczucia znajdziecie zapach siarki, który nie wszystkim będzie odpowiadać, i wodę, która może zabarwić Wasze stroje kąpielowe. Najpopularniejszym punktem zażywania kąpieli jest wschodnia zatoka, którą zdobi stojąca na brzegu biała kapliczka.
Nea Kameni
W gorących źródłach wykąpiecie się też na pobliskiej Nea Kameni. Jednak główną atrakcją jest tu inny element krajobrazu. Z wybrzeża w około 20 min wspiąć się możecie na sam szczyt wciąż aktywnego krateru wulkanu. Kamienna ścieżka prowadząca na górę pozwoli Wam przejść obok niejednego otworu, z którego wydobywają się gorące gazy, a na samym szczycie oprócz wnętrza wulkanu zobaczycie piękną panoramę całej okolicy.
Aspronissi
Najmniejszą wyspą archipelagu jest niezamieszkała Aspronissi. Nie pływają na nią żadne publiczne promy, ale już z poziomu morza łatwo zauważyć dlaczego wysepka nazywana jest też „Białą Wyspą”. Jej białe, pumeksowe klify pięknie kontrastują z ciemnym kolorem wulkanicznych skał. Ciekawa jest też forma, którą tworzy wyspa, bo z daleka przypomina ona wyrastający z morza, płaski talerz.
Fira – spacer po stolicy Santorini

Stolica Santorini, Fira, to malownicze miasto położone na górnej krawędzi kaldery, około 300 m n.p.m. Takie położenie to gwarancja nieziemskich widoków na okoliczne wysepki i błękitne wody Morza Egejskiego. Ale to tylko jedna z wielu zalet miasta. Fira jest nie tylko stolicą wyspy, ale także jej rozrywkowym centrum. Jeśli więc szukacie miejsca tętniącego życiem zarówno w dzień jak i w nocy, nieustannie otwartych barów i dużej ilości sklepów z rękodziełem i turystycznymi pamiątkami, to zatrzymajcie się właśnie w tym miejscu.
W centrum Firy zwiedzić też można dwa ciekawe muzea. Muzeum Archeologiczne Thera chroni znaleziska przede wszystkim ze starożytnego miasta Thera. Natomiast nieco bogatsze Muzeum Prehistoryczne Thery prezentuje głównie znaleziska z osady Akrotiri, w tym freski, ceramikę i artefakty z epoki minojskiej. Spacerując po stolicy, nie zapomnijcie też o skorzystaniu z kolejki linowej. W wagonik wsiądziecie w pobliżu centrum, a krótką, 3 minutową przejażdżkę zakończycie w Starym Porcie. Historyczna część wybrzeża to nie tylko kolejna dawka pięknych widoków, ale także zagłębie tradycyjnych tawern nad wodą.
Oia i jej magiczne wybrzeże
Odwiedzić Santorini i nie zatrzymać się w Oia, to jak nie odwiedzić Santorini w ogóle. Miasto znajdujące się w północnej części wyspy regularnie wygrywa w rankingach na najbardziej malownicze miejsce na Morzu Egejskim. To właśnie tutaj dominują słynne bielone domy i kościoły z niebieskimi kopułami. Nie mniej atrakcyjne są wąskie uliczki Oia urozmaicone galeriami sztuki i klimatycznymi tawernami. Ale oprócz odkrywania tej części miasta, warto też zajrzeć do Muzeum Morskiego albo zejść na spacer w dół zatoki Ammoudi, do tradycyjnego portu rybackiego.

Większość turystów zagląda jednak do Oia w poszukiwaniu pocztówkowych krajobrazów i bajkowych zachodów słońca. Tym najsłynniejszym (i najbardziej zatłoczonym) punktem do obserwacji jest Zamek Oia. Ale nie jest to jedyne warte uwagi miejsce. Bo czym byłaby wizyta na Santorini bez zdjęcia charakterystycznych niebieskich kopuł? Najsłynniejsze z nich to sklepienia kościołów Agios Spyridonas i Agios Anastasios, które warto zobaczyć nie tylko z daleka, bo stanowią też ważne zabytki architektury.
Większość słynnych kościołów nie jest oznaczona na mapie, dlatego zwiedzając Oia warto po prostu pogubić się wśród niepozornych zakątków, a na pewno znajdziecie miejsca, których szukacie. Kilka wyróżniających się kolorem kopuł znaleźć też można w pobliskich wioskach Imerovigli i Firostefani.
Zamek Saint Nikolas w Oia
Jednym z największych symboli miasta jest XV-wieczna wenecka fortyfikacja, stojąca na szczycie klifu w wiosce. Większość zamku co prawda została zniszczona przez trzęsienia ziemi, ale to, co pozostało, wciąż mówi o bogatej przeszłości wyspy. Wenecjanie wznieśli zamek w strategicznym miejscu, z którego doskonale widać było zbliżające się do Santorini statki wroga. I to samo położenie sprawia, że ruiny cieszą się popularnością do dnia dzisiejszego. Obecnie jednak chodzi tu o nic innego, jak o malownicze widoki na jasnoniebieskie wody kaldery i ginące w nich domki Oia.
Okolice zamku błyskawicznie zapełniają się tłumami, szczególnie podczas zachodu słońca, więc jeśli chcecie zająć wygodne miejsce, by w spokoju obejrzeć sylwetkę zamku na tle czerwonego nieba, to musicie pojawić się na miejscu dużo wcześniej. Jeśli natomiast należycie do turystów, którym duża ilość ludzi potrafi zepsuć nawet najbardziej urokliwe sytuacje, zwiedźcie zamek w dzień lub z samego rana, a zachód słońca zobaczcie z innego punktu widokowego w Oia.
CIEKAWOSTKA: Jeśli na myśl o zwiedzaniu zamków oczy same Wam się zaświeciły to pamiętajcie, że na Santorini jest ich dość sporo. Oprócz światowej sławy zamku w Oia, zwiedzić możecie średniowieczny, wenecki zamek w Emporio, zamek w Pyrgos czy fortecę we współczesnym mieście Akrotiri, znaną jako „La Ponta”.
Malownicze wioski Santorini
Choć Oia i Fira to zdecydowanie największe ośrodki na wyspie, przyciągające największą uwagę turystów, to na chwilę Waszego czasu zasługują też inne, mniej zatłoczone miejsca. Pierwszym z nich jest zdecydowanie Pyrgos, była stolica wyspy. Miasto położone jest na zboczu wzgórza, w centralnej części Santorini i otoczone lokalnymi winnicami. Oddalone od zgiełku większych miast Pyrgos zachowało autentyczny klimat i rytm życia Santorini. Oprócz kościołów i kaplic, których zdaniem miejscowych jest tu więcej niż domów mieszkalnych, głównym punktem orientacyjnym są ruiny zamku z czasów weneckich.
Podróż po małych wioskach Santorini warto kontynuować w położonym nad brzegiem morza Kamari. Miasteczko słynie ze swojej długiej plaży i wyjątkowych seansów. Tym razem nie chodzi jednak o zachody słońca. Cine Kamari to piękny ogród pełniący funkcję kina na świeżym powietrzu. Projekcje z lokalnym winem i przekąskami u boku to genialna alternatywa, by cieszyć się letnią nocą na Santorini.

Zorganizować też możecie spacer po tradycyjnym Megalochori i średniowiecznym Emporio. Do najbardziej romantycznych miejscowości z rozczulającymi widokami zalicza się natomiast Firostefani i Imerovigli, z której wąska ścieżka zaprowadzi Was na nietypowy punkt widokowy Skaros Rock.
Latarnia morska Akrotiri
Jednym z najpiękniejszych zakątków wyspy jest położona na południowo-zachodnim krańcu Santorini latarnia morska Akrotiri. Słynie ona przede wszystkim z panującej w jej okolicy romantycznej atmosfery, ale warto pamiętać, że będąc jedną z najstarszych latarnii morskich w Grecji reprezentuje ona także spory kawałek tutejszej historii. Wejście do jej wnętrza jest zabronione, ale pobyt na półwyspie jest wart zaplanowania, choćby tylko dla odbywających się tutaj spektakli zachodów słońca.
Od współczesnego miasta Akrotiri latarnię dzieli zaledwie 5 km. Wielu turystów i mieszkańców wyspy zdecydowanie woli ten punkt obserwacji zachodu słońca, niż oblegane przez rzesze turystów Oia. Obszar ten jest dużo spokojniejszy, a dzięki temu bardziej romantyczny. Żeby bezcenne widoki celebrować jak miejscowi, pamiętajcie aby zabrać ze sobą na miejsce butelkę lokalnego wina.
Klasztor Proroka Eliasza
Jeśli jakaś świątynia na Santorini może konkurować ze słynnymi niebieskimi kopułami kościołów w mieście Oia, to może to być jedynie Klasztor Proroka Eliasza. Znajduje się on w południowo-wschodniej części Santorini, w pobliżu wioski Pyrgos, na szczycie góry Profitis Ilias. Klasztor z 1711 roku przez lata był nie tylko świątynią, ale także szkołą, w której uczono języka greckiego i literatury. Jak wiele budynków na wyspie ten także dotkliwie ucierpiał z powodu trzęsienia ziemi.
Dziś można podziwiać imponującą dzwonnicę kościoła i kaplice, natomiast główny klasztor jest zamknięty dla zwiedzających. Wciąż mieszka w nim natomiast kilku mnichów, którzy zajmują się produkcją wina i innych lokalnych produktów. Odwiedzając to miejsce, możecie zakupić u nich przysmaki, wspierając przy okazji utrzymanie sanktuarium.
Warto zaznaczyć, że klasztor znajduje się na wysokości około 567 m n.p.m., co czyni go najwyższym punktem na całej wyspie. To tłumaczy, dlaczego na szczyt wzniesienia wybierają się nawet ci, których zupełnie nie wzrusza architektura sakralna czy historia wyspy. Roztacza się stąd panorama zupełnie inna niż z ta, którą zobaczyć można z pozostałych punktów widokowych, ale równie zachwycająca.
Stanowisko archeologiczne Akrotiri

Archeologicznym klejnotem Santorini jest zdecydowanie Akrotiri. W późnej epoce brązu osada ta była jednym z głównych miast portowych Morza Egejskiego, ale toczące się tu życie dobiegło końca pod koniec XVII wieku p.n.e. Silne trzęsienia ziemi zmusiły mieszkańców do opuszczenia domów, a wybuch wulkanu sprawił, że całe miasto pokrył materiał wulkaniczny. To wyjaśnia, dlaczego Akrotiri nazywane jest często „Minojskimi Pompejami”.
Czas był dla Greków zdecydowanie bardziej przychylny niż dla mieszkańców Pompei. Brak ludzkich szkieletów na miejscu dowodzi, że mieszkańcy mieli czas na zorganizowane opuszczenie osady, a może nawet i wyspy. Natomiast podobnie jak w przypadku włoskiego miasta, wulkaniczny pył zakonserwował wiele budynków Akrotiri i ich zawartość. Dzięki temu, zarówno na stanowisku archeologicznym, jak i w Muzeum Prehistorycznej Thery w Fira można zobaczyć wiele fragmentów budynków i setki naczyń, figur czy zdobiących konstrukcje fresków.
Starożytna Thera
Pod względem znalezisk starożytna Thera nie dorasta do pięt miastu Akrotiri, ale mimo to to stanowisko archeologiczne odwiedzane jest przez jeszcze więcej turystów. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na położenie Thery. Zbudowane na grzbiecie góry Mesa Vouno miasto gościło znaczącą starożytną cywilizację i było uważane za religijne i handlowe centrum Santorini. Strategiczne umiejscowienie zapewniało dobry widok na Morze Egejskie i nadpływające statki. Strome zbocza stanowiły natomiast naturalną fortecę.
Obecnie znajdujące się na wysokości 365 m n.p.m. ruiny przywołują pamięć o takich miejscach jak główny rynek, teatr, łaźnie, świątynie i domy mieszkalne. Nieco na północ od dawnego miasta Thera zobaczyć też można ukryte kolumny Sanktuarium Artemidora, słynnego filozofa i interpretatora snów.
Serce Santorini
To ciekawe, że Serce Santorini wcale nie znajduje się w centrum wyspy, a na jej zachodnim wybrzeżu. Mowa tu nie o najbardziej pełnym życia miejscu czy ulubionym punkcie mieszkańców wyspy, a o otworze w kształcie serca z widokiem na Morze Egejskie i wulkan. Tuż obok latarni morskiej Akrotiri i wybrzeża Oia to najlepsze miejsca na romantyczną sesję zdjęciową.
Miejsce znajduje się nieco poza utartym szlakiem turystów, więc jest duża szansa, że nie będziecie musieli długo czekać, by w samotności usiąść w jaskini i spojrzeć na wpadające do morza klify. Serce Santorini znajduje się tuż przy Megalochori, a wolnym tempem dotrzecie tam z centrum miasteczka w jakieś 15 min.
Czy Santorini to zaginiona Atlantyda?
Tajemnica Atlantydy, krainy zaginionej pod morskimi wodami, jest jednym z najpopularniejszych mitów na świecie. A czy wiedzieliście, że niektórzy twierdzą, że to właśnie Santorini utożsamiać się powinno z Atlantydą? Według źródeł mityczne miasto gościło niezwykle rozwiniętą cywilizację, podobną do tej, która zamieszkiwała niegdyś Akrotiri. Zanim zniknęło ono pod wodą, zostało doszczętnie zniszczone przez trzęsienia ziemi. To kolejna część historii, która pokrywa się z losami greckiej wyspy.

Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, ile z tej historii to fakty, a ile tylko domysły. Jednak żeby uczcić mit Atlantydy jako temat rozmów i sporów, w pobliżu miasteczka Megalochori na Santorini otwarto interaktywne muzeum Lost Atlantis Experience. To pierwsze muzeum na świecie w całości poświęcone Atlantydzie. W jego wnętrzu można nie tylko poznać szczegóły mitu o zatopionej krainie i prześledzić podróż, która zainspirowała Platona do napisania o utopijnym mieście. Sprawdzicie tam także, jakie są najważniejsze fakty z historii Santorini i przeżyjecie symulację erupcji wulkanu czy trzęsienia ziemi dzięki technologii 9D.
Najlepsze plaże na Santorini
Wulkaniczna natura wyspy sprawiła, że na jej wybrzeżu dziś znaleźć można plaże o wyjątkowo unikatowym charakterze. Mowa tu przede wszystkim o plażach, które zaskakują swoim kolorem. Jedne z najbardziej znanych plaż skupione są na południu wyspy. Tam sąsiadują ze sobą Biała Plaża (White Beach) i Czarna Plaża (Black Beach). Co ciekawe, obydwie one charakteryzują się czarnym piaskiem i żwirem. To, co dało nazwę pierwszej z nich to gigantyczne, śnieżnobiałe skały tworzące klify i formacje skalne w tej części wyspy. Ciemny piasek znajdziecie też na plażach Vlichada, Baxedes, Almyra, Caldera czy bardziej zacisznej plaży Gialos.
Królową kolorowych plaż jest jednak Czerwona Plaża (Red Beach) znajdująca się w pobliżu Akrotiri. Żeby do niej dotrzeć musicie wsiąść na łódkę albo przejść spory odcinek z portu w mieście, ale nagroda jest warta wysiłku. Czerwone klify tworzą tu unikalny krajobraz wulkaniczny, a odpoczynek w takim miejscu nie może się równać z niczym innym. Inne wyjątkowe plaże na wyspie, tym razem bardziej zorganizowane i z lepszym dostępem do udogodnień, to: Kamari Beach, Ammoudi, Perissa Beach czy Perívolos.
W przerwie od błogiego lenistwa
Jeśli tylko chcecie, na Santorini znajdziecie też niejedną okazję, by trochę się poruszać. Do spacerów po miasteczkach dodać możecie dłuższe trekkingi, jak ten między Fira i Oia. Panoramiczna ścieżka spacerowa łącząca te miasta liczy 10 km i oferuje niezwykłe widoki na kalderę, małe wioski i Morze Egejskie. Oczywiście nie można też zapomnieć o trasie z Pyrgos na wzgórze kościoła Profitis Ilias albo wspomnianej wcześniej wspinaczce na wulkan na wyspie Nea Kameni.
Piesze wycieczki możecie też zamienić na wodne sporty. Sprzęt do windsurfingu czy narciarstwa wodnego wypożyczyć można na plażach Kamari, Perissa, Avis czy Perivolos. Na niektórych z nich spróbujecie też kajakarstwa czy flyboardu z widokiem na piękne widoki wulkanicznych krajobrazów. Na Santorini warto też spróbować nurkowania. Najlepszymi miejscami na odbycie podwodnej przygody są Ammoudi, Armenis, Mesa Pigadia, Akrotiri i pobliskie wyspy Palia Kamieni i Nea Kamieni.
Wycieczki na pokładzie statku
Rejsy w pobliżu wyspy to zdecydowanie jedna z najczęściej wybieranych wakacyjnych atrakcji. Jedną z opcji jest oczywiście wycieczka na wspomniane wcześniej, pozostałe wyspy archipelagu. Wizyta u krateru wulkanu, kąpiel w gorących źródłach oraz możliwość spojrzenia na kalderę z innej perspektywy raczej nie może się nie udać. Ale nie wszystkie łodzie i statki płyną właśnie tam.
Niektóre po prostu zabiorą Was w podróż w relaksującym rytmie morskich fal. Część rejsów za cel obiera sobie opłynięcie wyspy, inne zechcą pokazać Wam najpiękniejszy zachód słońca Waszego życia, a jeszcze inne – pozwolą połączyć relaks na morzu z nurkowaniem. Dostępne są też morskie wycieczki, które po prostu chcą zadbać o Wasz dobrobyt. Te zazwyczaj odbywają się w małych grupach, na luksusowych katamaranach, z dostępem do nieograniczonych przekąsek i napojów.
WARTO WIEDZIEĆ: Wszystkie rejsy ze względu na dużą popularność szybko się wyprzedają, dlatego aby uniknąć rozczarowań, najlepiej zarezerwować je z wyprzedzeniem, np. na stronie GetYourGuide.
Santorini na talerzu

Ci, którzy podróżnicze destynacje lubią poznawać wszystkimi zmysłami, nie mogą opuścić wyspy bez kilku posiłków zjedzonych w tradycyjnych, lokalnych tawernach. Najbardziej znanymi produktami z Santorini jest delikatna w smaku fasola fava, kapary i pomidory koktajlowe, które kochają jałową glebę wyspy. Spróbujcie też dań przygotowywanych z białych bakłażanów, które dzięki wulkanicznej ziemi pozbawione są jakiejkolwiek goryczy.
Przede wszystkim jednak Santorini to wino. Produkcją tego trunku i jego handlem parali się na wyspie już starożytni Grecy. No cóż, szkoda byłoby nie wykorzystać wulkanicznego podłoża, tak bardzo uwielbianego przez winorośla. Najbardziej znanymi odmianami na wyspie są: Assyrtiko, Athiri, Aidani i Mavrotragano. Oprócz spróbowania słynnego wina Vinsanto w restauracjach, koniecznie zaplanujcie wizytę w przynajmniej jednej z wielu winnic organizujących degustacje swoich wyrobów. Do tych najsłynniejszych należą Santo Wines, Sigalas, Art Space czy Gaia Wines.
Najlepsze hotele na Santorini
Santorini oferuje wiele wyjątkowych miejsc na nocleg. Oto kilka z najlepszych opcji zakwaterowania dostępnych w tym miejscu:
- Santorini Sky, Luxury Resort – Ekskluzywny resort położony na szczycie góry w Pyrgos, oferujący luksusowe wille z panoramicznym widokiem na Morze Egejskie. Goście cenią jego spokojną lokalizację i wysoką jakość obsługi.
- Remezzo Villas – Stylowy hotel butikowy zlokalizowany w Imerovigli, oferujący eleganckie apartamenty z widokiem na kalderę oraz basen. Doceniany za wyjątkowy design i przyjazną atmosferę.
- Aria Suites & Villas – Luksusowy hotel położony w Fira, oferujący przestronne apartamenty z prywatnymi basenami oraz widokiem na morze. Goście chwalą jego centralną lokalizację i wysoką jakość usług.
- Aelia Luxury Suites – Nowoczesny hotel zlokalizowany w Karterados, oferujący komfortowe pokoje z balkonami oraz basen. Doceniany za spokojną okolicę i dogodny dostęp do centrum Fira.
- Santorini Kastelli Resort – Czterogwiazdkowy hotel położony w Kamari, oferujący eleganckie pokoje, kilka basenów oraz centrum spa. Goście cenią jego bliskość do plaży i przyjazną obsługę.
Każdy z tych hoteli zapewnia wysoki standard obsługi oraz dogodne położenie. Rezerwując nocleg przez stronę Booking, możesz dodatkowo liczyć na atrakcyjne oferty i promocje.
Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Grecji
Grecja to doskonały wybór na rodzinne wakacje – wyspy greckie oferują piaszczyste plaże, spokojne wody i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Połączenie ciepłej gościnności, pięknych krajobrazów i wyśmienitej kuchni sprawia, że Grecja zachwyca dzieci i dorosłych!