Skalne Miasto w Czechach – Kamienny labirynt i jego sekrety

Data publikacji:

Udostępnij:

Pośród gęstych lasów i malowniczych krajobrazów północnych Czech kryje się miasto ze skał, stworzone tylko i wyłącznie dzięki milionom lat ciężkiej pracy Matki Natury.

Skalne Miasto w Czechach to rezerwat przyrody w Górach Stołowych, który przenosi swoich gości do bajkowego świata skalnych postaci, wykutych przez naturę korytarzy, jaskiń i wąwozów. Ciężko mówić o tym miejscu jako o zwykłej atrakcji turystycznej. To raczej dzika przygoda, która zmusi Was do przeciskania się między szczelinami, i użycia ogromnych pokładów wyobraźni, by w skałach zobaczyć twarze, postaci, zwierzęta i przedmioty.

Historia i geologia Skalnego Miasta

Aby zajrzeć do początków tego cudu natury potrzebowalibyśmy podróży w czasie o 89 milionów lat wstecz, do momentu, kiedy tereny dzisiejszych Czech znajdowały się jeszcze na dnie praoceanu. Początkowo formacją terenu zajęły się w głównej mierze woda i ruchy tektoniczne. Zagłębienie w ciągu milionów lat wielokrotnie napełniało się wodą, która nanosiła na dno osady i drobne skały. Ocierające się o siebie płyty tektoniczne zadbały z kolei o stopniowe wybrzuszanie się terenu.

Kiedy woda na stałe opuściła tereny dzisiejszego Skalnego Miasta, sprawy wzięły w swoje ręce kolejne żywioły. W ten sposób, dzięki systematycznej pracy mróz, deszcze, wiatr i słońce wspólnie stworzyły piaskowcowe formy, które dziś zobaczyć można podczas wycieczki do Czech.

Od ukrytej perełki natury do popularnej atrakcji turystycznej

Znajdujące się w pobliżu miasta Adršpach Skalne Miasto to jeden z najczęściej odwiedzanych rezerwatów przyrody w Czechach.
Znajdujące się w pobliżu miasta Adršpach Skalne Miasto to jeden z najczęściej odwiedzanych rezerwatów przyrody w Czechach.

Pierwsi turyści zaczęli odwiedzać to miejsce na początku XVIII w. A wśród nich był też wybitny, niemiecki poeta epoki romantyzmu, Johann Wolfgang Goethe. Większa część skalnych labiryntów była wtedy gęsto porośnięta roślinnością i praktycznie całkowicie niedostępna. Ale niewielki fragment tego miejsca, którego doświadczyć mógł Goethe na własnej skórze, rozkochał go bez pamięci.

Piękno labiryntów, skalnych kominów i formacji odsłonięte zostało w całej okazałości dopiero po pożarze, który pochłonął dużą część roślinności w 1824 roku. Niedługo potem skalnym rezerwatem zajął się czeski baron Ludwik Karel Nádherný i to on w największej mierze przysłużył się do rozwoju tego miejsca. Zbudował on między innymi drogi dojazdowe oraz zajął się organizacją tras spacerowych, z których do dziś korzystają turyści podziwiający uroki Skalnego Miasta.

Legenda o skalnym mieście

Nauka twierdzi, że Skalne Miasto powstało w wyniku milionów lat pracy natury, ale według legendy to dzieło rozgniewanych bogów.
Nauka twierdzi, że Skalne Miasto powstało w wyniku milionów lat pracy natury, ale według legendy to dzieło rozgniewanych bogów.

Ale taki rozwój wydarzeń to nie jedyne wytłumaczenie powstania Skalnego Miasta Adrspach. Istnieje też legenda, według której skalne formy zostały stworzone z inicjatywy rozgniewanych bogów. Podobno niegdyś grupa rzezimieszków napadła na czeskie, bogate miasto, pozbawiając jego mieszkańców wszelkich kosztowności. W ramach nie tylko kary, ale i przestrogi, bogowie zamienili złodziei w skały, które postawili wzdłuż drogi prowadzącej do ówczesnego miasta.

Adrszpaskie Skały czy Teplickie Skały?

Właściwie tak popularne wśród turystów czeskie Skalne Miasto składa się z dwóch osobnych, oddalonych o odległość godzinnego spaceru obszarów. Razem tworzą one największy kompleks skalny w Europie Środkowej, zajmujący około 1800 ha. Popularniejszym z nich są zdecydowanie Adrszpaskie Skały, które oprócz tras spacerowych zapewniają przyjezdnym kilka dodatkowych atrakcji. Tą mniej obleganą, a jednocześnie większą strefą są natomiast Teplickie Skały, które słyną przede wszystkim ze swojej dzikiej i jakże malowniczej przyrody.

Jeśli zastanawiacie się, czy wybrać zorganizowane Adrszpaskie Skały czy ciche i nieokiełznane Teplickie Skały odpowiedź jest prosta. Zarezerwujcie sobie na czeskie skalne miasta cały dzień i poznajcie uroki obydwu z nich. W ten sposób nie umkną Wam żadne piękne widoki ani zadziwiające formacje skalne.

CIEKAWOSTKA: Zjawiskowe krajobrazy, jakie oferuje to miejsce chwytają za serce nie tylko miłośników trekkingu, fotografii czy natury, ale także filmowych producentów. Adrszpaskie Skalne Miasto stało się tłem np. dla akcji filmu „Opowieści z Narnii”. Kręcono tam także wiele czeskich bajek pełnometrażowych, takich jak „Trzeci Książę” czy „Książę i Gwiazda Wieczorna”.

Szlaki turystyczne na terenie Adrszpaskiego Skalnego Miasta

Główną trasą prowadzącą wśród najpopularniejszych, skalnych kształtów jest szlak zielony.
Główną trasą prowadzącą wśród najpopularniejszych, skalnych kształtów jest szlak zielony.

Skalne labirynty aż kuszą by schować mapę do kieszeni i zgubić się wśród skał i leśnych zakątków. Ale jeśli wolicie trzymać się szlaków turystycznych, dobrze jest wiedzieć, jakich kolorów możecie się spodziewać. Tuż przy wejściu do rezerwatu znajdziecie trakt niebieski, który prowadzi zwiedzających na malowniczą trasę wokół Kryształowego Jeziora. Trasa liczy 1,5 km i pełna jest urokliwych miejsc do odpoczynku. Nie jest to jednak najczęściej wybierana ścieżka prowadząca po Skalnym Mieście.

Szlak zielony to ten, którego szukać musicie, jeśli interesuje Was główna trasa turystyczna. Trasa liczy 3,5 km i prowadzi wśród najpopularniejszych formacji skalnych, które w większości oznaczone są tabliczkami informacyjnymi. Idąc zielonym szlakiem zatoczycie pętle, więc nie będziecie musieli podwójnie przechodzić tego samego fragmentu ścieżki. A po drodze oprócz słynnych głazów zobaczycie takie punkty jak Gotycka Brama, wyznaczająca pierwotne wejście do Skalnego Miasta, czy najsłynniejszy punkt widokowy w całym rezerwacie, znany jako Wielka Panorama.

Zwiedzanie Skalnego Miasta nie będzie kompletne bez krótkiego spaceru żółtym szlakiem. Co prawda cała trasa w tym kolorze jest nieco dłuższa i zaprowadzi Was wprost do Teplickich Skał, ale pierwsze kilkaset metrów pozwoli Wam dotrzeć do Wielkiego Wodospadu i Jeziora Skalnego, jednych z najpopularniejszych punktów rezerwatu.

Najciekawsze formacje skalne

Obok dzikiej przyrody i kamiennych korytarzy, tym co najczęściej pojawia się na zdjęciach wychodzących ze Skalnego Miasta turystów są głazy o fantazyjnych, pobudzających wyobraźnię formach. Wśród tych najsłynniejszych znajduje się np. skała Kochankowie, przypominająca twarze dwóch postaci. To najwyższa ze wszystkich skał, licząca aż 81,4 metrów. Nie mniej popularny jest np. Komin Cukrowni, wyglądający jak podniesiony palec, Skalny Król, Gromowy Kamień, Słonie, Wieża Elżbiety czy Dzban, pierwsza formacja na trasie zwiedzania, która niektórym przypomina raczej delfina.

CIEKAWOSTKA: Ze wspomnianym Gromowym Kamieniem wiąże się pewna historia. Podobno w 1772 roku para Anglików zamarzyła o tym, by na terenie Skalnego Miasta zaobserwować burzę. Na miejscu pożałowali jednak swojej decyzji, bo sytuacja stała się wyjątkowo groźna. Turyści schronili się pod skalnym występem, po czym usłyszeli grzmot, a tuż pod ich nogi spadł głaz odłamany od skalnych ścian. Przerażeni Anglicy cudem uszli z życiem, a Gromowy Kamień do dziś zdobi fragment turystycznego szlaku.

Skalne Miasto obfituje w mnóstwo malowniczych formacji skalnych.
Skalne Miasto obfituje w mnóstwo malowniczych formacji skalnych.

Niektóre z ciekawych formacji zatrzymują turystów na nieco dłużej. Jedną z nich jest tak zwana Mysia Dziura, szczelina skalna o szerokości 50 centymetrów. To najwęższe przejście na terenie rezerwatu. Na jego dnie zobaczyć można małe schodki, co zachęca przechodniów do podjęcia próby wciśnięcia się między skały. Uczestnicy wycieczek grupowych często biorą to wyzwanie na poważnie i traktują jako zdrowy element rywalizacji podczas wyprawy.

Spacerowicze zwykle robią też krótki przystanek przy tak zwanej Głowie Cukru, która sprawia wrażenie, jakby stała na swoim własnym wierzchołku. Łatwo wyobrazić to sobie wiedząc, że szerokość szczytu tego słupa wynosi aż 13 m, podczas gdy podstawa tylko 3 m. W obawie przed przewróceniem się głazu turyści mają w zwyczaju układać u jej podstawy kamyczki i patyki podpierające konstrukcję.

Dodatkowe atrakcje

Jednym z głównych powodów, dla których Skalne Miasto Adrspach cieszy się tak ogromnym powodzeniem wśród turystów są czekające wśród zakątków trasy atrakcje. Oprócz ciekawych kształtów skał Waszą uwagę zwrócą też wodospady i jeziorka.

Wielki Wodospad

Wodospad w Skalnym Mieście w Czechach.
Wodospad w Skalnym Mieście w Czechach.

Nazwa jaką nadano temu wodospadowi jest całkowicie słuszna, bo mowa tu o wodzie spadającej do wąwozu z wysokości aż 16 m. W zależności od tego, kiedy zagościcie u jego stóp, możecie trafić na szeroki i wartki strumień bądź cienką strugę wody. I co ciekawe, nie jest to zależne jedynie od opadów. Ilość spływającej w dół wody jest regulowana, a to dlatego, że pochodzi ona z Jeziorka Skalnego, na którym organizowane są rejsy łódką.

CIEKAWOSTKA: Podobno jeśli natraficie na niewielki strumień wody możecie krzyknąć tajne hasło „Karkonoszu, daj nam wody”, by wodospad pokazał się Wam w całej swojej okazałości.

Wielki Wodospad zwykle podziwiany jest od wiosny do jesieni, ale zimą także jest dość imponujący, choć pokazuje wtedy zupełnie inne oblicze, zamieniając się w lodowy jęzor. Przy kaskadzie znajduje się także popiersie Goethego, upamiętniające wizytę niemieckiego poety w największym parku skalnym w tej części Europy. Wśród gąszczu roślin w pobliżu Wielkiego Wodospadu da się także dostrzec uroki mniej popularnego, Małego Wodospadu.

Jeziorka i rejsy łódką

Dodatkową atrakcją, z której często korzystają turyści jest rejs łodzią po jednym z jeziorek.
Dodatkową atrakcją, z której często korzystają turyści jest rejs łodzią po jednym z jeziorek.

Odkrywając Skalne miasto Adršpach po drodze napotkać możecie dwa wyjątkowe zbiorniki wodne. Kryształowe Jeziorko było pierwotnie kamieniołomem, z którego do 1971 roku rodzina Nádherných wydobywała piaskowiec. Następnie powstały dół wypełniono wodą, tworząc dzisiejsze, romantyczne jeziorko o powierzchni 3 ha.

To jednak nie jedyne jeziorko, u brzegów którego odpocząć można po kilometrach przebytych wśród skał. W drugiej części rezerwatu znajduje się dużo mniejsze, ale równie urokliwe, szmaragdowe Jeziorko Skalne. Zbiornik pierwotnie używany do spławiania ściętych drzew, dziś znany jest przede wszystkim z organizowanych po jego tafli rejsów. Do małej łódki wsiąść można od maja do końca października, oczywiście za dodatkową opłatą.

Teplickie Skały

Jeśli dojdziecie do Skałkowego Jeziorka i przed Wami jeszcze mnóstwo czasu do zapełnienia, wcale nie musicie kończyć przygody w Skalnym Mieście. Wystarczy przejść długi na 4 km Wilczy Wąwóz, by znaleźć się na terenie Teplickich Skał. Trasa zwiedzania tej części rezerwatu liczy 6 km i oznaczona jest kolorem niebieskim (ale uwaga, to nie ten sam szlak niebieski, który prowadzi wokół brzegu jeziorka w Adrszpaskim Skalnym Mieście). Podczas spaceru zachwyci Was nie tylko natura, ale także historia tego miejsca i liczne ciekawostki, które przybliżą Wam specjalne stacje informacyjne.

Skalne Miasto w Czechach to doskonały pomysł na jednodniowy lub weekendowy wypad w góry.
Skalne Miasto w Czechach to doskonały pomysł na jednodniowy lub weekendowy wypad w góry.

[podpis pod zdjęciem: „Teplickie Skały znane są ze swojej dzikiej natury i spokojnej atmosfery.”]

Symbolem Skał Teplickich jest imponująca Korona Skalna. Zobaczyć tam można także Niedźwiedzia Polarnego, Siekierę Rzeźnika czy Wykałaczkę Karkonosza. Chwilę odpoczynku warto odbyć w Chacie u Skalnej Panny Młodej, skąd rozpościera się piękny widok na słynną szczelinę Głoska. Osobliwością Teplickich Skał jest też tak zwana Syberia, czyli zakątek tak zimny, że śnieg zwykle leży tam aż do letnich miesięcy.

WARTO WIEDZIEĆ: Aby wejść na teren Teplickich Skał konieczne jest zaopatrzenie się w osobny bilet wstępu. Zakupiona wejściówka do Adrszpaskiego Skalnego Miasta nie upoważnia niestety do zwiedzania drugiej części skalnego rezerwatu.

Jak dojechać z Polski do Skalnego Miasta?

Czeskie Skalne Miasto gości nieustannie dużą liczbę polskich turystów (wiele tabliczek zawiera także informacje w języku polskim). Powodem jest bardzo niewielka odległość od polskiej granicy. Wystarczy nieco ponad 5 km podróży po czeskich drogach, by dotrzeć do bram rezerwatu. Przejście graniczne najczęściej używane przez turystów kierujących się do miasta Adrspach znajduje się przy miejscowości Mieroszów i prowadzi na czeskie miasteczko Zdoňov.

Jeśli jednak zaplanowaliście Wasz wypoczynek na szczyt sezonu wakacyjnego, być może będziecie zmuszeni skorzystać z kolejnego na wschód przejścia granicznego, tego, które prowadzi do miasta Meziměstí. To dłuższa droga, ale czasem warto ze spokojem przejechać trochę więcej kilometrów, zamiast ciągnąć się w kilometrowych kolejkach tworzących się na najkrótszej drodze dojazdowej.

Bilety wstępu do rezerwatu

Dlaczego w przypadku Skalnego Miasta tak ważne jest zaopatrzenie się w wejściówki z wyprzedzeniem? Liczba wydawanych dziennie biletów jest ograniczona. Dodatkowo bilety zakupione online są zdecydowanie tańsze od tych nabytych w kasie obiektu. A jeśli już mowa o cenach, musicie też wiedzieć, że różnią się one w zależności od terminu. Najwięcej zapłacicie w lipcu i sierpniu, nieco mniej od początku kwietnia do końca października, a najniższe ceny biletów zastaniecie od początku listopada do końca marca.

Po czeskiej stronie Gór Stołowych znajduje się Skalne Miasto, będące świetną okazją by spędzić cały dzień w otoczeniu niezwykłej natury.
Po czeskiej stronie Gór Stołowych znajduje się Skalne Miasto, będące świetną okazją by spędzić cały dzień w otoczeniu niezwykłej natury.

Co ciekawe, bardziej ekonomiczną opcją będzie także wejście na teren Skalnego Miasta do godziny 10 lub po godzinie 14. W środku dnia, w godzinach największych tłumów, ceny wzrastają. Oczywiście oprócz biletu normalnego nabyć możecie bilety ulgowe, rodzinne, a także osobne wejściówki dla psów. Dodatkowo trzeba także zapłacić za ewentualny parking (także tańszy w przypadku zakupów online). Aby uniknąć problemów z transportem można też skorzystać ze zorganizowanych wycieczek do Skalnego Miasta. Większość z nich wyrusza z czeskiej Pragi albo z Wrocławia, a zarezerwować tego typu wypady możecie na stronie GetYourGuide.

Informacje praktyczne

Skalne miasto w Czechach na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Czechach

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Zakazane Miasto w Pekinie – 500 lat historii chińskiego cesarstwa

Ten niezwykły kompleks pałacowy przez stulecia był świadkiem zarówno najważniejszych państwowych ceremonii jak i życia rodzinnego chińskich cesarzy....

Muzeum van Gogha w Amsterdamie – Wśród słoneczników i pola pszenicy

Na korytarzach tego miejsca czeka na Was nie tylko wystawa sztuki, ale też zaproszenie w podróż przez świat...

Hagia Sophia w Stambule – Świątynia na styku kultur i religii

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Stambule jest świątynia, pod kopułą której zobaczyć można zarówno złote, chrześcijańskie mozaiki...

Wielkie Muzeum Egipskie – Na straży sekretów starożytnego Egiptu

Chyba każdy na własne oczy chciałby zobaczyć antyczne pozostałości będące dziś symbolem Egiptu. To dlatego takim powodzeniem wśród...