Sycylia – kraina znakomitej gastronomii, którą otaczają piaszczyste plaże, i na którą z góry groźnie patrzy dostojny wulkan Etna. Ta włoska wyspa to idealne miejsce na wakacje zarówno dla największych zwolenników odpoczynku na plaży jak i turystów łaknących intensywnego zwiedzania okolicy.
Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Urokliwe wybrzeże, krystaliczne morze, cuda natury oraz klimatyczne miasteczka to tylko niektóre z wartych wycieczki punktów. Warto poświęcić jej dużo czasu, bo jeden dzień na Sycylii na pewno pozostawi spory niedosyt. Odkryjcie największe atrakcje i najpiękniejsze miejsca na wyspie.
Palermo – duma Sycylii
Palermo, stolica Sycylii i jej największe miasto, rozkocha Was swoją architekturą, historią, smakami oraz kolorami. Już na pierwszy rzut oka bogatą historię tej metropolii odzwierciedla wszechobecny eklektyzm architektury. Miasto, w którym piaskowe zabudowy kontrastują z zielenią palm, ma wiele do zaoferowania.
Teatro Massimo to największy teatr operowy we Włoszech, a zarazem trzeci pod względem wielkości w Europie. Zobaczcie koniecznie Pałac Normanów, którego sale oraz znajdująca się wewnątrz Kaplica Palatyńska ozdobione są najwspanialszymi mozaikami Sycylii. Sakralne budynki Palermo reprezentuje imponujący budynek katedry. Świątynia poświęcona Dziewicy Wniebowziętej skrywa szczątki sycylijskich królów oraz świętej Rozalii, patronki Palermo. Charakterystyczne dla centrum Palermo są też czerwone kopuły Kościoła San Giovanni degli Eremiti. Oprócz jego wnętrza, łączącego różne style architektoniczne zachwyci Was tam też pobliski, rajski ogród.
Plaża San Vito lo Capo – Karaibski klimat na Morzu Śródziemnym
Znajdujące się w prowincji Palermo San Vito lo Capo to niewielkie miasteczko założone wokół saraceńskiej fortecy w XVIII wieku. Samo miasto właściwie nie kryje nic specjalnego i nie umywa się do innych miast Sycylii, a mimo to jest to miejsce, które znajduje się na szczycie najczęściej odwiedzanych zakątków na wyspie. To zdecydowanie za sprawą znajdującej się tam, położonej na zielonym cypelku plaży, uznawanej przez wielu za najwspanialszą plażę nie tylko Sycylii, ale całych Włoch. Piaszczysta, niemal biała plaża i przylegające do niej nieskazitelne, krystaliczne morze sprawia, że plażowicze czują się jak na Karaibach. Koniecznie zajrzyjcie tam i sprawdźcie czy się z tym zgadzacie.
Katania
Choć Palermo jest zdecydowanie najbardziej popularnym kierunkiem wycieczek, warte uwagi są także inne miasta Sycylii. Stojąca w cieniu Etny Katania to barokowe miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sercem Katanii jest plac Duomo, przy którym znajduje się Katedra św. Agaty, najważniejsza świątynia w mieście, której początki sięgają 1070 roku.
Przy tym samym placu znajdziecie też tak ważne budynki jak ratusz oraz słynną Fontannę Słonia. To właśnie to zwierzę ma chronić Katanię przed wybuchem wulkanu. Z tego samego Piazza del Duomo wychodzi Via Etnea, główna ulica Katanii, uważana za ulicę handlową. Na pewno nie przegapicie jej, spacerując po centrum. Do atrakcji miasta należy też Zamek Ursino, w którym dziś mieści się Muzeum Miasta Katania oraz kościół San Nicolò, przy którym stoi słynny klasztor benedyktynów, będący jednym z największych kompleksów klasztornych w Europie.
Wulkan Etna
Zwiedzanie Sycylii nie powinno odbyć się bez wycieczki na Etnę. Wznoszący się na 3327 m n.p.m. wulkan Etna to zdecydowanie największy symbol wyspy. To cudo natury wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się po wschodniej części Sycylii, a będąc wciąż aktywnym wulkanem stanowi wyjątkową atrakcję, z której rocznie korzystają tysiące zwiedzających.
Na wysokość 2000 m n.p.m. możecie dotrzeć kolejką linową, jednak jeśli interesuje Was wycieczka na sam szczyt góry oraz bliskie spotkanie z kraterem, wyżej musicie wdrapać się pieszo. Zdecydowanie warto, bo w nagrodę będziecie mogli podziwiać z góry niecodzienną, księżycową panoramę okolicy. Bilety na tego typu wycieczkę prowadzoną przez profesjonalnego przewodnika możesz kupić na stronie GetYourGuide.
Taormina
Położona we wschodniej części Sycylii Taormina to ulubione miejsce na wyspie na wakacyjny wypoczynek zarówno dla Włochów jak i zagranicznych turystów. Całe centrum Taorminy przecina główna ulica, Corso Umberto, będąca idealną trasą spacerową. Na samym końcu alei nieśmiało wychyla się Katedra św. Mikołaja. Sam kościół jest dość skromny, ale warto zobaczyć ciekawą fontannę z figurami koni, znajdującą się na placu przed katedrą.
Symbolem miasta jest jeszcze jeden widok: monumentalny, antyczny teatr z morzem w tle. Jego początki sięgają III wieku p.n.e., a mimo to jest on bardzo dobrze zachowany. Do dziś używa się go jako scenę dla koncertów i przedstawień.
CIEKAWOSTKA: Jeśli szukacie tej małej wysepki, która pojawia się na większości pocztówek z Taorminy, to jest to Isola Bella. Porośnięta soczyście zieloną roślinnością wysepka zanurzona jest w niewielkiej zatoczce ze żwirową plażą i krystalicznie czystą wodą. Czego chcieć więcej?
Syrakuzy
Miłośników historii zachwycą na pewno Syrakuzy – ojczyzna wszystkim dobrze znanego Archimedesa i miasto, które przez wieki pełniło rolę stolicy wyspy.
Jedną z największych atrakcji Syrakuz jest Wyspa Ortygia, uznawana za wielkie muzeum pod chmurką. Gubiąc się między krętymi uliczkami starówki na pewno odnajdziecie między innymi pochodzące z czasów greckich świątynię Ateny oraz Apolla czy najpopularniejsze miejsce spotkań Ortygii – Piazza di Archimede, z charakterystyczną fontanną. Jeśli natomiast interesuje Was architektura sakralna, uliczki historycznej Ortygii zaprowadzą Was też pod Kościół św. Łucji, patronki miasta, która miała uratować Syrakuzy w XVII wieku przed straszliwym głodem.
Z Ortygii warto wybrać się na 30-minutowy spacer do Parku Archeologicznego Neapolis, gdzie znajdują się liczne architektoniczne i artystyczne świadectwa życia społeczeństwa w starożytności. Szczególne miejsce wśród obiektów zajmują Amfiteatr Rzymski oraz Ucho Dionizosa, tajemnicza jaskinia, która słynie ze szczególnych efektów akustycznych. Niemożliwy do przegapienia jest też Teatro Greco, teatr grecki z V wieku p.n.e., umieszczony na wzgórzu Temenite, w którym odbywały się przedstawienia ostatnich tragedii Ajschylosa.
Sycylia znana jest ze swojej bezbłędnej gastronomii, a dowody na to znajdziecie na każdym kroku, ale w Syrakuzach miłośników gastroturystyki szczególnie zainteresuje Mercato di Ortigia. Otoczeni przez dobre jedzenie, w filmowej scenerii kolorowego targu spróbujcie koniecznie genialnego, świeżego tuńczyka.
Noto – Perła sycylijskiego baroku
Miasteczko Noto, leżące w prowincji Syrakuzy, znane jest na całym świecie ze swojej niespotykanej architektury. Na tle innych miast wyróżnia się tym, że zbudowane zostało w całości w charakterystycznym barokowym stylu.
Zastanawia Was skąd tak niezwykła zabudowa? W 1693 roku za sprawą trzęsienia ziemi miasto zostało zrównane z ziemią, po czym odbudowano je zgodnie z kanonami stylistycznymi XVII wieku. Miasto to raj dla spacerowiczów, bo choć jego starówka nie należy do największych, jest urokliwa i pełna placyków, pałaców i innych zabytków. Różne zakątki Noto zachwycą Was też dziełami sztuki ulicznej, a jeśli chcecie podziwiać panoramę miasta, wstąpcie na tarasy klasztoru Santa Chiara.
Agrigento
Kolejnym wartym zobaczenia miastem Sycylii jest Agrigento, które znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Miasto o starożytnych korzeniach, którego długa historia widoczna jest na każdym kroku, zapewni Wam niezwykłą atmosferę do spokojnego spaceru brukowanymi ścieżkami. Szczególnie często wybieraną trasą jest ta prowadząca przez ulicę Athena, która jest głównym deptakiem historycznego centrum Agrigento i przy której znajduje się wiele wartych odwiedzenia zabytków.
Miasto obfituje również w budowle sakralne, z których najbardziej charakterystyczną jest znajdująca się na Wzgórzu Girgent Katedra San Gerlando, chroniąca w swoich murach relikwie tego właśnie świętego.
Scala dei Turchi
Jeśli natura fascynuje Was bardziej niż historia, będąc w Agrigento po prostu nie możecie przegapić wycieczki do słynnego Scala dei Turchi. Niezwykły kontrast między bielą oraz lazurową wodą to wystarczający powód, by tak zwane tureckie schody stały się głównym bohaterem większości sycylijskich pocztówek. Aż trudno uwierzyć, że biały, wapienny klif w kształcie schodów wyrzeźbiony został jedynie przez wodę i wiatr. Swoją nazwę zawdzięcza piratom, niesłusznie nazywanym kiedyś Turkami, którzy prawdopodobnie właśnie przy tym klifie cumowali swoje statki, by plądrować miasta.
Dolina świątyń
Na szczególną uwagę w prowincji Agrigento zasługuje Dolina Świątyń, niekwestionowany symbol miasta. Położony na południe od samego Agrigento park historyczny wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w jego skład wchodzi 8 obiektów, pochodzących z VI wieku p.n.e. Najlepiej zachowanymi w całym kompleksie są Świątynia Hery, z 30 zachowanymi kolumnami oraz Świątynia Zgody, która przez niektórych uważana jest za najlepiej zachowaną grecką świątynię na świecie.
Wśród tych najważniejszych Dolina Świątyń może pochwalić się także najstarszą ze wszystkich Świątynią Herkulesa oraz Świątynią Zeusa, która choć dziś reprezentowana jest jedynie przez ruiny, niegdyś była prawdopodobnie największą ze wszystkich. Wszystkie świątynie są doskonale widoczne z pobliskiego szczytu, Rupe Atenea, który pozwoli Wam z góry rzucić okiem na odzwierciedlenie starożytnego, greckiego ośrodka. W pobliżu znajduje się też Muzeum Archeologiczne Agrigento, które będzie dla Was okazją, by zobaczyć między innymi marmurowy posąg Efeb z Agrigento czy kamienne przedstawienie kolosalnego człowieka. Będąc w Dolinie warto odwiedzić tę instytucję, bo na pewno uzupełni Waszą wycieczkę po pozostałościach starożytnej Grecji.
Cefalú
Kolejna, często wybierana przez turystów sycylijska miejscowość, to Cefalú. Choć historyczna dzielnica tego miasta ma wiele do zaoferowania, między innymi XII-wieczną katedrę czy inne kościoły i muzea, głównym powodem, dla którego Sycylijczycy spędzają tu wakacje, jest bliskość morza i wspaniałych plaż. Najsłynniejsza jest ta, która zachwyca widokiem na niezwykłą Skałę Cefalú. Wzgórze, a właściwie płaskowyż położony tuż przy morzu, wygląda niesamowicie, a dodatkową atrakcją jest widniejący na podwyższeniu zamek.
Messina – brama do Sycylii
Sycylia pełna jest magicznych zakamarków, a jednym z nich jest Messina, miasto stanowiące bramę, prowadzącą do Sycylii. Nie przegapcie wizyty w tamtejszej Katedrze Normańskiej, w której znajdują się drugie największe organy we Włoszech oraz największy i najbardziej złożony mechaniczny zegar astronomiczny na świecie. Warto również zatrzymać się w murach uniwersytetu, założonego w 1548 roku przez św. Ignacego Loyolę.
Okolice Messiny to także idealne miejsce do wodnego szaleństwa. Nurkowanie, snorkeling, rafting, a nawet wspinaczki w pobliskim parku geologicznym. Mesyna to miejsce, w którym znajdziecie przestrzeń do uprawiania wszystkich tych dyscyplin.
Ragusa
Na Sycylii na zwiedzających czeka też Ragusa, miasteczko o dwóch duszach. Obok nowoczesnej zabudowy ma też starą część, która urzeka swoich gości budowlami, reprezentującymi sycylijski barok. Wśród tych najbardziej popularnych znajdują się kościoły takie jak Katedra św. Jana Chrzciciela i Katedra św. Jerzego oraz pałac Palazzo Zacco. Wijące się między budynkami uliczki to idealna okolica do długich i spokojnych spacerów. Choć Ragusa Superiore to ta nowsza część miasta, to właśnie tam znajdziecie Regionalne Muzeum Archeologiczne, opowiadające historię starożytnego miasta od jego prehistorycznych początków do późnej epoki rzymskiej.