Teatro alla Scala to najsłynniejsza na świecie scena operowa, na której deskach występował Giuseppe Verdi, Maria Callas czy Giacomo Puccini. Za niepozorną klasycystyczną fasadą kryje się prawie 300 lat historii europejskiej sztuki operowej.
Teatr la Scala, którego nazwa nawiązuje do drabiny, w pewnym sensie był metaforyczną drabiną dla wielu artystów operowych, którzy dzięki występowi tu osiągnęli światową sławę. Również odwiedzający poczują się tu wyjątkowo i zapomną o reszcie świata. Każdy koncert jest dopracowany w najmniejszym szczególe, a iście królewskie burgundowo–złote otoczenie jeszcze bardziej wzmacnia to uczucie.
WARTO WIEDZIEĆ: Przy tym samym placu, przy którym stoi Teatr La Scala, znajdziesz też słynną Galerię Wiktora Emanuela II (wł. Galleria Vittorio Emanuele II)
Historia Teatro alla Scala
Zanim w samym centrum Mediolanu stanęła słynna opera, w jej miejscu znajdował się kościół Santa Maria alla Scala, którego fundatorem w XIV wieku był mąż księżnej Beatrycze Regina della Scala. Powoli popadał on w ruinę, aż w końcu podjęto decyzję o jego rozbiórce.
Pierwotny budynek teatru powstawał w latach 1776–1778 pod okiem architekta Giuseppe Piermarini. Mógł wówczas pomieścić 3000 widzów. Parter – przeznaczony dla mniej zamożnych widzów – nie posiadał miejsc siedzących, co sprzyjało organizacji balów oraz zawodów konnych. Miejsca siedzące – oraz dobry widok na scenę – posiadały za to loże, które były wykupowane przez burżuazję, dzięki czemu udało się zebrać środki na budowę Teatro alla Scala.
CIEKAWOSTKA: Oficjalne statystyki wykazują, iż obecnie Teatr La Scala może pomieścić 1827 widzów.
Nuovo Regio Ducal Teatro alla Scala został oficjalnie zainaugurowany 3 sierpnia 1778 roku operą L’Europa riconosciuta stworzoną przez Antonio Salieriego do libretta Mattia Veraziego.
Rok 1920 był przełomowy dla mediolańskiego teatru. Stał się on samodzielną instytucją, gdyż właściciele lóż oraz urząd miasta zrzekli się prawa do własności. W tym samym roku założono również przynależącą do teatru orkiestrę – Orchestra Teatro alla Scala.
Podobnie jak wiele mediolańskich zabytków La Scala poważnie ucierpiała podczas II wojny światowej. Bombardowanie miasta dosięgło gmachu, którego dach się zawalił. Po wojnie szybko zabrano się za jego odbudowę, a już w 1946 roku ponownie zainaugurowano jego otwarcie.
Muzeum La Scala
Muzeum znajdujące się na trzecim piętrze można zwiedzać na własną rękę lub z przewodnikiem. Pierwszym pomieszczeniem, które odwiedzimy, będzie foyer – korytarz przylegający do widowni sali koncertowej, który służy celom towarzyskim w czasie przerw. Z foyer bezpośrednio przejdziemy na loże koncertowe, z których ukaże nam się widok na całe audytorium.
Sale wystawowe wypełnione są kolekcjami scenografii, rekwizytów, mebli, instrumentów muzycznych, porcelany z motywami muzycznymi oraz kostiumów. W każdej z sal umieszczono interaktywny ekran, zawierający informacje o eksponatach. Dodatkowo jest to miejsce poświęcone najważniejszym artystom związanym z La Scala, których wizerunki ujrzymy na dedykowanym im obrazom.
Czwarte piętro poświęcone jest burzliwej historii budynku, odbudowie po bombardowaniu podczas II wojny światowej, a także współczesnym modernizacjom. Zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje także wstęp do niedostępnej samodzielnie loży królewskiej oraz wejście za kulisy sceny.
CIEKAWOSTKA: W 2015 roku powstał film pt. “Teatro alla Scala – cudowna świątynia opery” w reżyserii Silvii Corbetta oraz Lucii Lucini. Opowiada on historię teatru z nieznanymi wcześniej wątkami.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Teatru la Scala najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Via Filodrammatici, 2, 20121 Milano MI, Włochy
- Kup bilety na GetYourGuide