Volterra – Miasto wampirów w Toskanii

Data:

Udostępnij:

W promieniach toskańskiego słońca ruszamy na południe od Florencji, by poznać miasto, które mimo swoich niewielkich rozmiarów, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

Volterra to jedno z wielu malowniczych włoskich miasteczek, które może pochwalić się niezwykle bogatą historią oraz sporą ilością zabytków pochodzących jeszcze z czasów Etrusków. I pewnie na tym można byłoby zakończyć ten wstęp, gdyby nie fakt, że po drodze w to wszystko wplątały się jeszcze wampiry…

Szlak Wampirów w Volterrze

Zaczniemy nietypowo, bo wcale nie od atrakcji i zabytków, ale od tego, co od 2005 roku sprowadza do Volterry dziesiątki tysięcy turystów! A mówiąc konkretniej – czytelników sagi “Zmierzch”. Fani tej powieści z pewnością wiedzą, że jej akcja rozgrywa się częściowo właśnie w Volterrze. Zekranizowanie książki Stephenie Meyer przysporzyło miastu sporej popularności. Odpowiedzią na to rosnące zainteresowanie stał się Szlak Wampirów – specjalna trasa, która teoretycznie nawiązuje do “Zmierzchu”, a w praktyce – w ciekawy (iście wampiryczny) sposób przedstawia różne informacje i ciekawostki dotyczące historii miasta.

CIEKAWOSTKA: Stephenie Meyer zupełnym przypadkiem wybrała Volterrę na siedzibę swoich powieściowych wampirów. Pierwotna nazwa miała być fikcyjna, jednak natknąwszy się na nazwę miasta “Volterra” postanowiła zmienić swoje początkowe zamiary.

Volterra - Historyczne centrum
Volterra – Historyczne centrum

Ważnym zaznaczenia faktem jest to, że Volterra nie od razu poradziła sobie z rosnącą popularnością. Prawda jest taka, że władze miasta w obawie przed zbyt dużą komercjalizacją tego miejsca, nie wydały zezwolenia na wejście ekipy filmowej. Z tego też powodu kilka kluczowych scen filmu zostało nagranych w pobliskim miasteczku Montepulciano, które było zdecydowanie bardziej otwarte na współpracę. Z czasem jednak i sama Volterra dostrzegła w takim podejściu szansę na zwiększenie zainteresowania miastem i przyciągnięcia większej rzeszy turystów.

Tyle w temacie wampirów. A skoro popkulturowe smaczki mamy już za sobą, czas wejść trochę głębiej i poznać prawdziwe oblicze Volterry oraz bogatej przeszłości, którą może się pochwalić!

Szczypta historii

Historia Volterry sięga I epoki żelaza. Właściwy ośrodek miejski stworzyli tu Etruskowie, skupiając kilka wiosek i tworząc miasto Velathri. To czas, w którym zaczęły powstawać nowe budynki mieszkalne i świątynie. Około 260 r. p.n.e. po przejściu w ręce Rzymian Volterra przeżywała swój dalszy rozkwit – wzniesiono teatr, wybudowano nową dzielnicę mieszkalną. Wszystko to trwało aż do upadku Cesarstwa Rzymskiego. W drugiej połowie XV wieku miasto weszło pod władanie Medyceuszy i Florencji.

Ta bogata historia miasta Volterra znajduje swój bezpośredni wydźwięk w ilości i rodzaju zabytków, jakie tu znajdziemy. Miejsca, które już za chwilę poznasz, nawiązują do różnych okresów czasu i dają szersze spojrzenie na przeszłość tej części Toskanii.

Ciasne uliczki miasteczka Volterra
Ciasne uliczki miasteczka Volterra

Park archeologiczny i Muzeum Etrusków

Aby przekonać się, jak wyglądał etruski akropol, warto odwiedzić Park Archeologiczny Enrico Fiumi (Parco Archeologico “E. Fiumi”). Zobaczymy tutaj m.in. pozostałości dwóch dużych świątyń oraz rekonstrukcje i panele z dodatkowymi wyjaśnieniami. Znaleziska archeologiczne z tego miejsca zostały zgromadzone w tutejszym Muzeum Etrusków Guarnacci (Museo Etrusco Gurnacci), które również warto odwiedzić, aby rozszerzyć swoją wiedzę na temat tego ważnego okresu w rozwoju miasta.

Wśród najciekawszych eksponatów w muzeum, uwagę zwraca sarkofag z I wieku p.n.e., na którym wyrzeźbione zostały figury przytulonych do siebie w leżącej pozie małżonków (“Urna degli Sposi”). Ciekawa jest też rzeźba “Cień wieczoru” (“Ombra della Sera”) datowana na II wiek p.n.e. i przedstawiająca postać człowieka o bardzo wydłużonym kształcie.

Palazzo dei Priori

Na placu Piazza dei Priori przenosimy się do czasów średniowiecza. Uwagę przyciągają otaczające go szlacheckie pałace. Ten najważniejszy to Palazzo dei Priori, od którego pochodzi też nazwa samego placu. Został on wzniesiony w latach 1208-1257 i stanowił siedzibę władz miasta. Jest to najstarszy ratusz w Toskanii, a zdaniem niektórych – stał się wzorcem podczas budowy Palazzo Vecchio we Florencji.

Średniowieczny pałac Palazzo Dei Priori w Volterrze
Średniowieczny pałac Palazzo Dei Priori w Volterrze

Oprócz oglądania Palazzo dei Priori z zewnątrz, warto odwiedzić też jego wnętrze. Do dyspozycji turystów zostały udostępnione wybrane sale (np. Sala del Consiglio, Sala della Giunta) oraz dzwonnica, z której roztacza się piękny widok na miasto.

CIEKAWOSTKA: Fasadę Palazzo dei Priori zdobią herby rodzin florenckich sędziów, którzy rządzili po 1472 roku.

Twierdza Medyceuszy (Fortezza Medicea)

Kolejny zabytek, który opowie nam o bogatej historii Volterry to Twierdza Medyceuszy. Nie przypadkiem wzniesiono ją w najwyższym punkcie wzgórza, na którym położone jest całe miasto. Twierdza miała być symbolem potęgi Florencji, która przejęła panowanie nad miastem w XV wieku. Zła wiadomość dla turystów jest taka, że miejsce to nie jest możliwe do zwiedzenia od środka z uwagi na to, że znajduje się tutaj obecnie więzienie.

Katedra w Volterrze (Cattedrale di Santa Maria Assunta)

Ta świątynia to dowód na to, że nie warto osądzać książki po okładce. Teoretycznie katedra w Volterrze została wzniesiona na początku XII wieku, co łatwo można zobaczyć przy wejściu, przyglądając się jej romańskiej fasadzie. Do tego momentu wszystko wydaje się w porządku, bo prawdziwe zaskoczenie czeka nas dopiero w środku. Wnętrze katedry zostało bowiem przebudowane w XVI wieku i jest utrzymane już nie w średniowiecznym, a w renesansowym stylu.

Volterra - Ruiny Teatru Rzymskiego
Volterra – Ruiny Teatru Rzymskiego

Inne ciekawe miejsca w Volterrze

Atrakcje wymienione powyżej, nie wyczerpują listy miejsc, na które warto zwrócić uwagę, będąc w Volterrze. Dodać do niej należy również mury miejskie z charakterystyczną Bramą Łukową (Porta dell’Arco), która prowadzi do miasta, a także Bramę Florencką (Porta Fiorentina) i położoną obok niej arenę rzymskiego teatru z końca I wieku p.n.e. (Teatro romano di Vallebuona). Warto odwiedzić także lokalne sklepy – w wielu z nich możemy kupić oryginalne pamiątki bezpośrednio od rzemieślników. Waszą uwagę powinny przyciągnąć produkty z alabastru, który cieszy się w Volterrze sporą popularnością.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Włoszech

Booking.com

Jessica Alvaro
Jessica Alvarohttps://niceaway.pl
Podróże, dobry design i ciągła chęć odkrywania świata to trzy rzeczy, które były mi bliskie od zawsze i bez których trudno wyobrazić mi sobie moje życie. Uwielbiam poznawanie nowych kultur i wszystkiego, co z tym związane. W wolnych chwilach tworzę wideo i rozwijam podcast 8px Nad Ziemią.

Zobacz również

Katakumby San Gennaro w Neapolu

W Neapolu nikt nie zapomni o spacerze brzegiem morza ani o odkrywaniu lokalnej gastronomii. Ale czy na swoją...

Katakumby San Gaudioso w Neapolu

Sanità to dziś jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic Neapolu. To w jej centrum znajduje się Bazylika św. Marii...

Katedra św. Januarego w Neapolu

Katedra w Neapolu, czyli Duomo di Napoli jest jednym z niekwestionowanych symboli miasta. To główne miejsce kultu w...

Pałac Królewski w Genui – Najcenniejsze muzeum w Ligurii

Genua jest miastem, w którym warto odkryć uroki średniowiecznego centrum, poczuć atmosferę portowej dzielnicy i zachwycić się widokami...