Wieża telewizyjna w Berlinie – Punkt widokowy z historią w tle

Data:

Udostępnij:

Berlin to miasto wielu ikonicznych budynków. Na każdej trasie zwiedzania znajdą się takie miejsca jak Brama Brandenburska, budynek Parlamentu czy pomnik muru berlińskiego, ale tylko jedna z wizytówek miasta widoczna jest z niemal każdego zakątka stolicy.

Wieża telewizyjna w Berlinie to budynek, który podczas zwiedzania niemieckiej stolicy ciężko jest przeoczyć. 368-metrowa wieża wzniesiona została w samym centrum miasta, w sąsiedztwie słynnego placu Alexanderplatz. To właśnie ze względu na jej położenie nazywana jest niekiedy Wieżą Alexa. Jej wygląd jasno wyjaśnia natomiast dlaczego mieszkańcy miasta nadali konstrukcji zabawny przydomek „wykałaczki” lub „telewizyjnego szparaga”.

Berlińska wieża – jak to się zaczęło?

Plany dotyczące budowy nowego obiektu, który przede wszystkim miał być przeznaczony do nadawania programów telewizji NRD, rozpoczęły się już na początku lat 50. Natomiast dopiero w latach 60. rząd Niemieckiej Republiki Demokratycznej wybrał odpowiednie miejsce i podjął pierwsze kroki prowadzące do wzniesienia wieży telewizyjnej. Nie chodziło już jednak tylko o praktyczną funkcję konstrukcji. Miała też ona zamienić się w symbol wyższości społeczeństwa socjalistycznego i demonstrować siłę i skuteczność tego systemu.

Projektem pnącej się do nieba wieży zajął się architekt NRD, Hermann Henselmann oraz grupa współpracujących z nim specjalistów. Cały proces budowy, od fundamentów, przez betonowanie podstawy wieży, aż do zamontowania wierzchołka anteny, trwał 4 lata. Przy budowie zastosowano tak zwaną metodę „szalowania wspinaczkowego”. Oznacza to, że wejście na górę możliwe było dzięki zamontowanemu wewnątrz wieży rusztowaniu, które regularnie rosło o jeden stopień szybciej niż zewnętrzny betonowy trzon. Dzięki temu osiągnięto ostateczną wysokość podstawy wieży – blisko 250 metrów.

Równolegle do konstruowania wieży osobno powstawało 120 segmentów, które razem stworzyć miały sferę widniejącą na szczycie konstrukcji. Prawdziwym wyzwaniem był jednak montaż kuli na podstawie. Pierwszym krokiem było postawienie na placu budowy niższej repliki podstawy, na której wstępnie umieszczono kulę. Dopiero potem wzniesiono ją na jej docelowe miejsce. Na koniec wieża otrzymała wierzchołek, służący jako rusztowanie antenowe.

Wieża telewizyjna symbolem kraju

Czasy Niemieckiej Republiki Demokratycznej już dawno za nami, ale berlińska wieża telewizyjna jak stała tak stoi. Ba, jest nawet symbolem całego miasta, a rocznie odwiedza ją ponad milion turystów. Niektórzy śmią twierdzić nawet, że podobnie jak Brama Brandenburska, obiekt jest jedną z wizytówek zjednoczonych Niemiec. Dawniej w jej wnętrzu znajdowało się Centrum Informacji Berlińskiej, kino i restauracje, które mogły pomieścić około 1000 gości. Dziś oprócz restauracji znajduje się tu panoramiczny taras, z którego podziwiać można najlepszy widok na okolicę.

Kula na wzór satelity

Wieża telewizyjna w Berlinie
Wieża telewizyjna w Berlinie

Najbardziej charakterystycznym elementem wieży bez dwóch zdań jest kula, łącząca podstawę i nadajnik antenowy. To właśnie z nią związane są też dwie ciekawostki. Pierwsza z nich tyczy się wyglądu sfery. Miała ona wizualnie przypominać satelitę Sputnik, czyli pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, wystrzelonego przez Związek Radziecki w 1957 roku. W ten sposób Walter Ulbricht, socjalistyczny przywódca NRD, chciał pokazać postęp technologiczny i nowoczesność Berlina Wschodniego. Zwłaszcza, że tak wysoka budowla miała być widoczna także z Berlina Zachodniego. Dodatkowo kulę po zmroku miały zdobić czerwone światełka, nawiązujące kolorem do socjalizmu.

Czy papież rzucił klątwę na wieżę?

Ciekawostka numer dwa znowu odnosi się do wizerunku wieży. Tym razem jednak nie ma tu mowy o zamierzonych efektach. Ale od początku. Chwilę po ukończeniu budowy berlińskiej wieży telewizyjnej zauważono, że gdy słońce padało na metalicznie błyszczącą kulę wieży, odbijające się światło tworzyło na jej powierzchni kształt gigantycznego krzyża. Co gorsza zjawisko to było widoczne nie z jednego, a wielu punktów miasta, w tym reprezentacyjnego dziedzińca Pałacu Republiki i z całego placu Aleksandra. Zdecydowanie nie podobało się to władzom komunistycznej i oficjalnie ateistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Komuniści robili wszystko, co w ich mocy by pozbyć się symbolu. W ruch poszły farby i wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Podobno próbowano nawet zmienić powłokę zewnętrzną kuli czy eksperymentować z kątami nachylenia segmentów. Nic jednak nie przyniosło zadowalających rezultatów. Mieszkańcy Berlina Zachodniego rozpowszechnili więc historię o tym, że to odwet ojca świętego za usunięcie krzyży z kościołów i nazwali to zjawisko „zemstą papieża”. Krzyż w słoneczne dni widoczny jest do dziś.

Berlińska wieża telewizyjna w liczbach

Wieża telewizyjna w Berlinie została otwarta w 1969 roku – tuż przed 20. rocznicą powstania NRD. Ukończono pawilon wejściowy, zakończono prace wykończeniowe i zaproszono na górne piętra pierwszych gości. Zdecydowanie nie ostatnich, bo już po pierwszych trzech latach jej istnienia na liczniku odwiedzających wybiła imponująca liczba czterech milionów.

Razem z umieszczoną na szczycie anteną konstrukcja ma 368 metrów wysokości. Z taką wysokością budowla stała się drugą co do wielkości wieżą telewizyjną na świecie. Dziś ten ranking wygląda już zdecydowanie inaczej, co jednak nie znaczy, że symbol Berlina nie zajmuje żadnego podium. Wciąż jest on najwyższym budynkiem w Niemczech, najwyższym publicznie dostępnym budynkiem w Europie i czwartym co do wielkości wolnostojącym obiektem na tym kontynencie.

O rekordowej ilości pięter nie możemy tu mówić, bo jedyna przestrzeń użytkowa wieży to dwa znajdujące się w kulistej przestrzeni poziomy. Jeden z nich zajmowany jest przez panoramiczną restaurację obracającą się wokół własnej osi, a drugi to taras widokowy na wysokości około 203 metrów, na który winda zabierze Was w niecałe 40 sekund. Nie można też zapomnieć o podstawowej funkcji wieży – znajduje się na niej 150 anten do transmisji telewizyjnej i radiowej.

Ekskluzywny posiłek z widokiem na Berlin

Jedną z atrakcji jest możliwość zjedzenia w restauracji znajdującej się na wysokości ponad 207 metrów. Restauracja Sphere to jednak nie tylko posiłek w przestworzach. Pomieszczenie jest obrotowe, co oznacza, że 360-stopniowy widok na całą niemiecką stolicę można tam mieć bez wstawania od stołu. Nie spieszcie się jednak z jedzeniem, bo pełny obrót restauracji trwa aż 30 minut. Co ciekawe, ze względów bezpieczeństwa na górnym poziomie zorganizowano jedynie salę konsumpcyjną. Kuchnia znajduje się na dole, u stóp wieży telewizyjnej, a każda zamówiona potrawa wjeżdża na wysokość kilkuset metrów specjalną windą.

Pod koniec 2024 roku restaurację zamknięto z powodu remontu, ale już 3 czerwca 2025 została ona ponownie otwarta. Z racji tego, że obiekt przejął nowy szef kuchni, ulubieniec berlińczyków – Tim Raue, rezerwacji stolików na wysokości 207 metrów trzeba dokonać z kilkudniowym wyprzedzeniem. Miejcie to na uwadze, planując romantyczną kolację lub rodzinny obiad w wieży. I choć posiłek w tym miejscu nie należy do najtańszych, warto porwać się na małe szaleństwo. Zaspokoicie tu nie tylko Wasze kubki smakowe, ale także poczucie estetyki, bo oryginalny wystrój w stylu lat 70. na długo zostaje w pamięci.

Bar Sphere

By poczuć odrobinę luksusu wcale nie musicie jednak zasiadać do stołu. Przy restauracji działa też bar o tej samej nazwie, który pozwoli Wam delektować się widokiem na stolicę przy kieliszku dobrego wina czy kuflu rzemieślniczego piwa. Co więcej, serwowane za ladą przekąski również stworzone zostały przez wspomnianego wcześniej szefa kuchni, więc przystanek w barze może być małą namiastką i luźniejszą wersją ekskluzywnej kolacji.

Telewizyjna wieża jako taras widokowy

Jednak turyści częściej odwiedzają wieżę telewizyjną w Berlinie z innego powodu. Zwykle ich głównym celem jest znajdujący się pod restauracją taras widokowy, wznoszący się na niecałe 204 metrów ponad ziemią. Widać stamtąd przepiękną panoramę miasta, w tym Wyspę Muzeów, Teatr Narodowy, ratusz czy katedrę. W pogodny dzień i z pomocą działającej na terenie punktu widokowego lunety można stamtąd zobaczyć nawet oddaloną o 42 kilometry Brandenburgię czy park tematyczny Tropical Islands, który znajduje się w odległości 60 kilometrów. Niezależnie od tego w którą stronę popatrzycie, budynki pomogą Wam zidentyfikować tablice informacyjne wskazujące te bliższe i dalsze obiekty.

Widoczna z góry panorama imponuje zarówno w dzień jak i po zmroku, dlatego turyści, którzy mają sporo czasu na odkrycie uroków Berlina, często decydują się na dwa wjazdy na górę o różnych porach dnia. Specjalnie dla nich zarząd budynku oferuje bilety upoważniające do dwóch wejść w ciągu 48 dni, oczywiście w cenie nieco bardziej korzystnej niż wyniosłoby kupienie dwóch osobnych wejściówek.

Berlin’s Odyssey – wirtualna podróż w przeszłość

Berlińska wieża to niezaprzeczalna pamiątka przeszłości, ale mimo wszystko stara się ona odważnie iść z duchem czasu. Dowodem na to jest atrakcja oferowana w budynku. Berlin’s Odyssey to niezwykła przygoda w wirtualnej rzeczywistości, która pozwoli Wam odkryć niejeden sekret miasta w sposób o jakim nie śniliście. Specjalne gogle zabiorą Was w wyjątkowo realistyczną podróż w czasie, podczas której poznacie dzieje wieży telewizyjnej albo całego miasta.

Film pod tytułem „Berlin’s Odyssey”, czyli oryginalna atrakcja, w 15 minut przeprowadzi Was przez dziewięć wieków historii niemieckiej stolicy. To opowieść o tym jak miasto rozwijało się od średniowiecza, przez okres Cesarstwa Niemieckiego i podział Berlina, aż po współczesność. Nową przygodą jest natomiast „Berlin’s Odyssey – The Berliner Fernsehturm discovery”, skupiający się na tematyce samej wieży. Podczas 13 minut tej wirtualnej przygody przeżyjecie lot widokowy nad wieżą, poznacie szczegóły historii jej konstrukcji, a do tego wejdziecie do miejsc, które nigdy wcześniej w żaden sposób nie były udostępniane publiczności.

Jak zaoszczędzić planując wizytę w wieży?

Zasada numer jeden: bilety wstępu koniecznie kupcie drogą internetową. Nie tylko dlatego, że biorąc pod uwagę popularność tego miejsca jest duża szansa, że kolejki do kasy na miejscu będą niemałe. Kupując przez internet złapiecie też wejściówki w bardziej atrakcyjnych cenach. Tyczy się to wszystkich wariantów oferowanych przez obiekt: zwykłych biletów, wspomnianych wcześniej podwójnych wejściówek oraz specjalnych pakietów obejmujących wejście na wieżę i wirtualną przygodę w Berlin’s Odyssey albo lampkę wina w barze.

Bilety wstępu kupić możecie na stronie GetYourGuide, na której przy okazji zarezerwować też możecie inne berlińskie atrakcje. Znajdziecie tam także specjalną turystyczną kartę Berlin WelcomeCard, która będzie kolejnym sposobem na zatrzymanie paru dodatkowych groszy w kieszeni. Z tym karnetem, ważnym od 48 godzin do 6 dni, otrzymacie rabat na transport publiczny i wejścia do wielu muzeów, pałaców czy innych obiektów turystycznych w mieście Berlin, w tym oczywiście wieżę telewizyjną, ale też Centrum Anny Frank, ogród botaniczny czy miejskie lochy.

Najlepsze hotele w Berlinie

Berlin oferuje wiele wyjątkowych miejsc na nocleg. Oto kilka z najlepszych opcji zakwaterowania dostępnych w tym mieście:

  1. Hotel Adlon Kempinski Berlin – Legendarny hotel pięciogwiazdkowy położony tuż przy Bramie Brandenburskiej, oferuje luksusowe pokoje i apartamenty, spa z basenem oraz restaurację z dwiema gwiazdkami Michelin. Goście cenią go za doskonałą lokalizację i najwyższy standard obsługi. ​
  2. The Ritz-Carlton, Berlin – Ekskluzywny hotel zlokalizowany przy Potsdamer Platz, oferuje eleganckie pokoje, spa oraz restaurację serwującą dania kuchni międzynarodowej. Doceniany za luksusowe udogodnienia i dogodną lokalizację w centrum miasta. ​
  3. 25hours Hotel Bikini Berlin – Designerski hotel położony w pobliżu Zoo Berlin, oferuje nowoczesne pokoje z panoramicznym widokiem na miasto, restaurację NENI oraz popularny Monkey Bar. Goście chwalą jego unikalny wystrój i młodzieżową atmosferę.
  4. Wilmina Hotel – Stylowy hotel butikowy zlokalizowany w dzielnicy Charlottenburg, mieszczący się w odrestaurowanym budynku dawnego więzienia, oferuje eleganckie pokoje, ogród oraz centrum wellness. Doceniany za spokojną atmosferę i unikalny charakter. ​
  5. The Mandala Hotel – Luksusowy hotel położony przy Potsdamer Platz, oferuje przestronne apartamenty z aneksem kuchennym, spa oraz restaurację z gwiazdką Michelin. Goście cenią jego nowoczesny design i wysoką jakość obsługi.

Każdy z tych hoteli zapewnia wysoki standard obsługi oraz dogodne położenie. Rezerwując nocleg przez stronę Booking, możesz dodatkowo liczyć na atrakcyjne oferty i promocje.

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Niemczech

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Ostatnio dodane

Polecane atrakcje

Zobacz również

Dalmaland – Park rozrywki w Chorwacji idealny dla całej rodziny

Dalmaland to nowoczesny park rozrywki w Chorwacji, który łączy w sobie przygodę, relaks i emocje dla odwiedzających w...

Aquapark Istralandia – wodna przygoda w sercu Chorwacji

Istralandia to jeden z najpopularniejszych aquaparków w Chorwacji i Europie, uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Oferuje niezliczone atrakcje,...

Wyspa Brač – Atrakcje, miasta i najpiękniejsze miejsca na chorwackiej wyspie

Czas na jedną z najpiękniejszych wysp w Chorwacji, która zachwyca nie tylko plażami, ale też malowniczymi miasteczkami, widokami...

Dolina Motyli (Rodos) – Przewodnik po jednym z najpiękniejszych miejsc wyspy

Czy marzysz o miejscu, gdzie cisza, cień drzew i delikatny trzepot skrzydeł tworzą niemal bajkową atmosferę? Dolina Motyli na...