Wezuwiusz – Groźny strażnik Zatoki Neapolitańskiej

Data:

Udostępnij:

Wśród najbardziej znanych europejskich wulkanów na podium na pewno znajdzie się włoski Wezuwiusz. Choć sławę przyniosła mu przede wszystkim jego niszczycielska siła, ten cud natury jest zdecydowanie wart podziwu i bliższego poznania.

Wezuwiusz to mierzący 1281 m, jeden z aktywnych wulkanów znajdujących się na kontynencie europejskim. Jego wiek możemy liczyć w setkach tysięcy lat, ale moment, w którym dał się zapamiętać to zdecydowanie rok 79, kiedy to wybuch Wezuwiusza spustoszył leżące u jego podnóża miasta Pompeje oraz Herkulanum.

Budynki oraz przedmioty zakonserwowane za sprawą wulkanicznego pyłu przetrwały próbę czasu. Dzięki temu zarówno Pompeje, jak i mniej popularne, ale lepiej zachowane Herkulanum dostępne są dziś do zwiedzania, będąc świadectwem fascynującej i tragicznej przeszłości. Postaci ludzkie uwieczniono w formie gipsowych form, gdyż mieszkańcy w obliczu osiągającej nawet 600°C temperatury i żarzącego się pyłu spadającego z nieba nie mieli szans na przeżycie.

Wezuwiusz cały czas jest czynnym sejsmicznie wulkanem. Jego ostatni wybuch miał miejsce w 1944 r. i od tamtej pory nie wykazuje objawów wzmożonej aktywności. Wejście na jego szczyt jest całkowicie bezpieczne, jednak (choć wszyscy pragnęlibyśmy tego uniknąć) geolodzy nie wykluczają kolejnej erupcji.

Spacer po wulkanie

Wezuwiusz znajduje się na Półwyspie Apenińskim i góruje nad położonym nieopodal Neapolem. Ze względu na swoją niszczycielską historię wulkan budzi ogromny respekt, ale warto spojrzeć na niego też z innej perspektywy, spacerując po jego zboczach aż do samego krateru. Na górę prowadzi właściwie kilka szlaków, ale niestety większość z nich często jest zamknięta. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki temu prawdopodobnie nie spędzicie dużo czasu na podejmowaniu decyzji.

Możliwe jest wejście na szczyt z dolnej stacji Ercolano, ale jest to opcja jedynie dla doświadczonych alpinistów i osób o świetnej kondycji, bo taki spacer oznacza wejście ok. 15 km pod górę… Dlatego większość wybiera jednak tę krótszą, bardziej popularną trasę, która prowadzi wprost do krateru ze znajdującego się na wysokości 1000 m n.p.m. wejścia do Parku Narodowego Wezuwiusza.

Wejście na szczyt wulkanu wolnym tempem zajmuje nie więcej niż 30 min i nie należy do trudnych. Do krateru poprowadzi Was nieutwardzona ścieżka oraz parę drewnianych schodów. Nawet jeśli zwykle nie pałacie entuzjazmem do aktywności fizycznej, po drodze znajdziecie kilka ławeczek, na których można odpocząć i złapać głębszy oddech, jednocześnie rozkoszując się rozpościerającymi się wokół surowymi widokami.

Spacer po wulkanie Wezuwiusz
Spacer po wulkanie Wezuwiusz

Park Narodowy Wezuwiusza

A jakie widoki czekają na Was podczas odkrywania Parku Narodowego Wezuwiusza? No cóż, wulkaniczny krajobraz to przede wszystkim żwir, pył i formacje stworzone przez zastygniętą lawę. Gdzieniegdzie zauważyć można wydobywające się z ziemi, syczące gazy i poczuć ostry zapach siarki. Choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, znajduje się tu także kilka rzadkich okazów fauny i flory. Mowa tu przede wszystkim o drapieżnych ptakach czy niespotykanych w Europie odmianach kocanki.

Na terenie Parku Narodowego, na wysokości granicy między miastami Ercolano i Torre del Greco, znajduje się także najstarsze na świecie obserwatorium wulkanologiczne, biorące pod lupę życie toczące się wokół wulkanu oraz w jego wnętrzu. Do dziś nieustannie monitoruje ono aktywność sejsmiczną wulkanu.

Dominujący w wyższych partiach wulkanu, surowy brak drzew czy krzewów dla niektórych może zdawać się ponury. Inni jednak doceniają fakt, że roślinność w żadnym momencie nie przysłania roztaczających się wokół widoków. Nie ma się co jednak oszukiwać, najpiękniejsze krajobrazy czekają na Was na samym szczycie. Nagrodą za dotarcie do końca trasy (o ile oczywiście pozwala na to pogoda) jest powalająca panorama Neapolu, wyspy Capri, Zatoki Neapolitańskiej oraz całego wybrzeża.

Nie można też zapomnieć o innym widoku, na który z ciekawością czekał każdy rozpoczynający trasę wspinaczkową. Bliskie spotkanie z wnętrzem krateru wzbudza różne reakcje. Jedni rozczarowani są, że nie zobaczyli tam bulgoczącego w czerwoności basenu lawy, a pozostali z tego powodu raczej odczuwają ulgę. Przy odrobinie szczęścia czasem zobaczyć można jednak wydobywający się z krateru, siarczany dym. Po krawędzi krateru można też swobodnie pospacerować.

Jak dostać się na Wezuwiusz?

Wezuwiusz - Trasa na szczyt wulkanu
Wezuwiusz – Trasa na szczyt wulkanu

Do 1944 roku na szczyt prowadziła uwielbiana przez turystów kolejka linowa, ale w wyniku erupcji Wezuwiusza została ona całkowicie zniszczona i nigdy jej nie odbudowano. Dlatego dziś piesza wspinaczka to jedyna opcja na zwiedzanie wulkanu. Kupić można zarówno samodzielny bilet wstępu jak i uczestnictwo w wycieczce z przewodnikiem. Niezależnie od tego która opcja bardziej do Was przemawia, musicie zarezerwować każdy bilet online, bo w kasie przy wejściu nie ma już możliwości zakupu. Dobrym pomysłem jest też zakup wejściówek ze sporym wyprzedzeniem na wypadek ograniczonej puli biletów.

Jeśli po Italii poruszacie się wypożyczonym samochodem (możecie go wynająć na stronie RentalCars), to możecie go zostawić na specjalnym parkingu znajdującym się mniej więcej na wysokości 800 m n.p.m. Stamtąd czeka Was piesze podejście albo chwila oczekiwania na wahadłowy busik. Ci, którzy korzystają z autobusów, zarówno tych przewożących zorganizowane wycieczki, jak i tych stanowiących po prostu transport publiczny, rozpoczną wspinaczkę bezpośrednio przy bramie wejściowej do parku, czyli na wysokości blisko 1000 m n.p.m.

Najpopularniejszym i najwygodniejszym transportem są autobusy firmy Vesuvio Express, odjeżdżające z Ercolano Scavi oraz z Neapolu. Zanim jednak zdecydujecie się na ich usługi, to dobrze sprawdźcie, co kupujecie, bo oferują oni zarówno transport połączony z biletami wstępu jak i sam przejazd na miejsce.

WARTO WIEDZIEĆ: Decydując się na wypad zorganizowany weźcie pod uwagę nie tylko samo wejście na szczyt Wezuwiusza, ale także pozostałe atrakcje w pobliżu. Wiele wycieczek pozwala na łączenie wspinaczki na wulkan z wizytą w Herkulanum czy Pompejach, albo z degustacją wina. Bo choć wszyscy pamiętają o destrukcyjnym obliczu wulkanu, nie każdy wie o jego życiodajnej stronie – na żyznych, wulkanicznych zboczach znajdują się dobrze prosperujące winnice.

Co warto wiedzieć przed wejściem na Wezuwiusz?

Wulkan Wezuwiusz w Neapolu
Wulkan Wezuwiusz w Neapolu

Pamiętajcie, że choć trasa na sam szczyt wulkanu nie jest najdłuższa, warto się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim nie ma większej potrzeby sugerowania się pogodą panującą u podnóża góry. Sandałki koniecznie zamieńcie na usztywnione, wygodne obuwie sportowe, a do plecaka spakujcie kurtkę, bo temperatura na szczycie będzie znacznie niższa, a wiatr niemiłosierny.

W okolicy krateru znajduje się sklepik z pamiątkami i niewielka restauracja, ale o posiłku warto też pomyśleć wcześniej. Osoby, które chcą zadbać o zasobność swojego portfela powinny również zaopatrzyć się w butelkę wody, bo ceny w turystycznym kiosku przerażają prawie tak jak pochylanie się nad wulkanicznym kraterem. Cała trasa pełna jest zakrzepniętych kawałków lawy, mniejszych i większych kamyków, a w okolicy unosić się może pył wulkaniczny, ale mimo to w pobliżu ścieżki zwiedzania znajduje się wiele miejsc, w których warto się zatrzymać i zrobić piknik w otoczeniu pięknego krajobrazu.

Kiedy wybrać się na szczyt Wezuwiusza?

Odpowiednia pora roku na taką wycieczkę to kwestia indywidualna. Zimą krajobraz może urozmaicać warstwa śniegu, ale jeśli po drodze panować będą niepewne lub niebezpieczne warunki, wejście na górę może być zamknięte. Latem natomiast na górze czeka na Was zdradliwa pogoda, znacznie różniąca się od tej panującej u podnóża wulkanu. Z drugiej strony wiaterek może być miłą odskocznią od upału zalewającego Neapol czy inne miasta.

Prawda jest jednak taka, że najważniejsze kryterium pogodowe, które warto wziąć pod uwagę, planując wycieczkę na Wezuwiusz wcale nie zależy od pory roku. Chodzi tu o zachmurzenie, które skutecznie może przeszkodzić Wam w obserwacji zarówno wnętrza samego krateru jak i widocznych z góry krajobrazów. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji wydaje się po prostu obserwacja wulkanu na bieżąco i wybranie momentu, kiedy szczyt jest dobrze widoczny. Niestety jest to opcja jedynie dla osób lubiących ryzyko, bo szczególnie w sezonie istnieje ryzyko, że nie zostanie już dla Was wolnych biletów.

Informacje praktyczne

Wezuwiusz na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Włoszech

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Góra Olimp – Najwyższy szczyt Grecji i legendarny tron Zeusa

Dawniej na tę górę nieśmiało patrzono jedynie z dołu, bo strach o wywołanie gniewu Zeusa paraliżował mieszkańców okolic...

Przylądek Sunion i świątynia Posejdona

Większość wybierających się do Grecji urlopowiczów staje przed poważnym dylematem: odbyć fascynującą podróż śladami antycznej cywilizacji czy skupić...

Najpiękniejsze wyspy greckie – W poszukiwaniu greckiego raju na ziemi

Piaszczyste plaże i zjawiskowe scenerie to cechy, którymi chlubią się wszystkie greckie wyspy. Każda z nich ma jednak...

Grecja – Co zobaczyć w kraju tysięcy wysp?

Głównym celem Waszej podróży do Grecji jest zdjęcie na tle biało-niebieskiej kopuły kaplicy na Santorini albo ateńskiego Partenonu?...