Zamek Avio – Średniowieczna atrakcja u bram Trydentu

Data:

Udostępnij:

W dolinie rzeki Adygi czeka na Was obrazek jak z bajki. Winnice Sabbionara d’Avio otaczające monumentalną twierdzę stojącą na zielonym wzgórzu to panorama, która z pewnością Was zachwyci.

Zamek Avio to jeden z pierwszych, monumentalnych zabytków, które witają gości wjeżdżających do Trydent-Górnej Adygi od strony Werony. Jadąc wzdłuż doliny Adygi widać doskonale jak ten średniowieczny zamek dominuje nad zieloną krainą Lagarina. Odwiedzany rocznie przez dziesiątki tysięcy Włochów i zagranicznych turystów zamek to jedna z obowiązkowych atrakcji tego włoskiego regionu.

O długiej historii zamku

Zamek Avio stoi na straży doliny Adygi już od ponad dziesięciu wieków, bo pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu tego kompleksu pochodzą z 1053 roku. Forteca należy do najstarszych zamków w całym regionie Trydentu. Od początku swojego funkcjonowania niemal nieprzerwanie twierdza należała do rodziny Castelbarco. To właśnie ten ród jeszcze w średniowieczu przekształcił nieco surową, obronną twierdzę w mały dworek, który szybko stał się miejscem spotkań artystów i intelektualistów. Wraz z całą rodziną Castelbarco na początku XVI wieku zamek przeszedł pod panowanie weneckie, a najbardziej znaczącym wydarzeniem dla jego konserwacji i waloryzacji miało przekazanie go w 1977 roku FAI – Włoskiemu Funduszowi Ochrony Środowiska.

Otoczenie zamku

Wizyta w zamku Avio jest wyjątkowo ciekawa zarówno z architektonicznego, jak i artystycznego czy krajobrazowego punktu widzenia. Imponuje już sama droga do zamkowych murów. Jeśli chcecie dostać się do położonej na malowniczym wzgórzu twierdzy, czeka na Was spacer wśród winnic. Przeprawa przez szerokie zbocze jest jednak o tyle przyjemna, że wokół podziwiać można wspaniały widok rzecznej doliny i winorośli przeplatających się ze stożkowatymi cyprysami. Równie piękna panorama otwiera się przed zwiedzającymi na samym szczycie wzgórza, bo stamtąd jeszcze lepiej uchwycić w obiektyw można dolinę Lagarina i rzekę Adygę.

Zamek i jego struktura

Zamek Avio zdobią piękne średniowieczne freski
Zamek Avio zdobią piękne średniowieczne freski

Struktura obiektu łączy typowy styl średniowiecznych alpejskich fortec z wykończeniami rezydencji wywodzących się od werońskiej rodziny Scaligeri. Cały Zamek Avio to rozległy kompleks składający się z XI-wiecznej, przejściowej wieży mieszkalnej, pięciu wież obronnych, Pałacu Baronialnego, Sali Straży, Kaplicy i Komnaty Miłości. Całość otoczona jest natomiast grubymi murami z krenelażem, czyli charakterystycznym ząbkowaniem jak z dziecięcych rysunków.

Przechodząc przez bramę wejściową, zwieńczoną parapetami w kształcie gołębich ogonów, po prawej stronie zobaczyć można zwracającą szczególną uwagę wieżę. Masywna wieża Picadora stojąca na tle wschodnich murów w przeszłości była miejscem wykonywania wyroków śmierci. Zanim znajdziecie się w samym sercu zamku Avio złóżcie wizytę w Sali Straży. Na jej ścianach zachowały się freski z połowy XIV wieku, które poświęcone są sztuce wojennej.

Jeśli bardziej niż walka interesują was historie miłosne, koniecznie odwiedźcie Komnatę Miłości, ozdobioną średniowiecznymi freskami, które opowiadają o życiu dam i rycerzy, celebrujących dworską miłość. Na dłuższą chwilę zatrzymajcie się w szczególności przy mężczyźnie z sercem przebitym włócznią oraz damie z małym pieskiem – symbolem wierności

Castello di Avio dla najmłodszych

Wasze dzieciaki kochają zamki? Nie zastanawiajcie się ani chwili dłużej i zabierzcie je na wycieczkę właśnie do Castello di Avio. Na terenie zamku nie tylko zobaczyć można średniowieczną architekturę i piękne freski.

Szczególnie jeśli podróżujecie ze swoimi pociechami skorzystajcie też ze specjalnych szlaków opartych na zabawach oraz interaktywnych grach, dzięki którym dzieciaki jeszcze lepiej zrozumieją historie związane z tym kompleksem. W sezonie letnim organizowane są tam także popularne atrakcje dla rodzin: zabawne warsztaty czy specjalne rekonstrukcje historyczne na trasie zwiedzania.

Informacje praktyczne

Zamek Avio na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca we Włoszech

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Katakumby San Gennaro w Neapolu

W Neapolu nikt nie zapomni o spacerze brzegiem morza ani o odkrywaniu lokalnej gastronomii. Ale czy na swoją...

Katakumby San Gaudioso w Neapolu

Sanità to dziś jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic Neapolu. To w jej centrum znajduje się Bazylika św. Marii...

Katedra św. Januarego w Neapolu

Katedra w Neapolu, czyli Duomo di Napoli jest jednym z niekwestionowanych symboli miasta. To główne miejsce kultu w...

Pałac Królewski w Genui – Najcenniejsze muzeum w Ligurii

Genua jest miastem, w którym warto odkryć uroki średniowiecznego centrum, poczuć atmosferę portowej dzielnicy i zachwycić się widokami...