Początkowo wywoływała wśród paryżan niemałe kontrowersje, jednak z upływem lat stała się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych francuskiej stolicy.
Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu (fr. Basilique du Sacré-Coeur de Montmartre) znajduje się na wzgórzu Montmartre w 18. dzielnicy stolicy Francji. Wstęp do tej rzymskokatolickiej świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca jest darmowy, jednak aby podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża z jej głównej kopuły, należy zaopatrzyć się w płatną wejściówkę. Bazylika Sacré-Cœur, ale też katedra Notre-Dame to wybitne arcydzieła architektury sakralnej, który powinny znaleźć się na Twojej liście paryskich must-see. Jeśli nie będziesz miał ochoty na wspinaczkę po prawie trzystu schodach prowadzących do świątyni, spieszę z informacją, że działa tam Funiculaire de Montmartre – naziemna kolejka linowa.
WARTO WIEDZIEĆ: Położona na północy Paryża dzielnica Montmartre ma swój wyjątkowy klimat, który przyciąga artystów, romantyków i zakochanych.
Historia bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu
Wybór tej lokalizacji nie był przypadkowy, ponieważ wzgórze Montmartre znane jest jako „wzgórze męczenników”. Według jednej z legend zginął tam św. Dionizy – pierwszy biskup Paryża. Jaka była geneza bazyliki Sacré-Cœur?
W porównaniu do innych wiekowych zabytków Paryża, historia Sacré-Cœur nie jest zbyt odległa. Pomysł na kościół poświęcony Sercu Jezusowemu zrodził się po klęsce Francji w wojnie francusko-pruskiej, pojmaniu Napoleona III w niewolę i zakończeniu epoki II Cesarstwa Francuskiego.
Pierwszy kamień został położony w 1875 roku przez ówczesnego arcybiskupa Paryża Josepha Hippolyte’a Guiberta. Budowę zakończono w 1914 roku, jednak ze względu na wybuch I wojny światowej jej konsekracja nastąpiła 5 lat później.
Architektura bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu
Spacerując po dzielnicy Montmartre nie sposób nie zauważyć majestatycznego, białego budynku, który nad nią króluje. Wzniesiona w stylach neobizantyńskim i neoromańskim bazylika Sacré-Cœur zachwyca swoją architektoniczną maestrią. Charakterystyczny biały kolor jest zasługą trawertynu – kamienia wydobytego w Château-Landon, z którego wykonano świątynię. Za jej projekt tej wspaniałej świątyni na planie krzyża greckiego uwieńczonej czterema kopułami odpowiadał Paul Abadie. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym elementom architektonicznym tworzącym tę paryską bazylikę.
Fasada – w jej centrum ujrzymy posąg najważniejszej postaci – Jezusa, który jedną dłonią błogosławi Paryż, podczas gdy druga dłoń spoczywa przy Jego Sercu. Nieco niżej znajdują się dwa posągi konne, które przedstawiają dwie bardzo ważne osobistości w historii Francji. Mowa tutaj o świętym królu Ludwiku IX i świętej Joannie d’Arc – bohaterce narodowej.
Główna kopuła – ten najbardziej charakterystyczny element budynku (zgodnie z założeniami architekta Paula Abadie) miał symbolizować koronę Jezusa Chrystusa – Króla. Na znajdującym się wewnątrz budynku fryzie odnajdziemy dedykację – „Najświętszemu Sercu Jezusa, Francja”. Główna kopuła wspierana jest przez cztery filary, a na każdym z nich znajduje się anioł trzymający w dłoniach przedmioty związane z Męką Pańską, m.in. krzyż, gwoździe czy koronę cierniową.
Dzwon „Sabaudczyk” – wnętrza świątyni kryją jeden z najcięższych dzwonów we Francji – Savoyarde. Samo jego serce waży ponad 900 kilogramów, zaś całość – niespełna 20 ton. Został on podarowany przez 4 diecezje z Sabaudii – historycznego regionu w południowo-wschodniej Francji.
Fresk „Chrystus w Majestacie” – jedną z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy po wejściu do świątyni jest spektakularny fresk, który przedstawia Chrystusa w białych szatach, z szeroko otwartymi ramionami i złotym sercem w towarzystwie Maryi, Michała Archanioła, apostołów, świętych i wielu innych postaci. Autorami malowidła o imponującej powierzchni 475 metrów kwadratowych są L. O. Merson, H. M. Magne i R. Martin.
Ołtarz – w jego centrum znajduje się oczywiście Najświętszy Sakrament – to esencja całej bazyliki dedykowanej Sercu Jezusowemu. Na główny ołtarz składają się też: Jezus Chrystus na krzyżu w otoczeniu Maryi i Jana, 12 apostołów (po 6 z każdej strony) i bogato zdobiony stół eucharystyczny.
Organy – zbudowany w 1898 roku instrument jest dziełem Aristide’a Cavaillé-Colla – wybitnego francuskiego organmistrza. Wielkość organów, najwyższa jakość wykonania i piękno ich dźwięku sprawiły, że Francja oficjalnie uznała je za chroniony zabytek.
Witraże – te najbardziej imponujące ukazują misterium paschalne – zachwycają one kolorami i mistrzowskim wykonaniem. Poza tym odnajdziemy tam witraże przedstawiające „świadków Najświętszego Serca” – św. Gertrudy z Helfty, św. Jan Eudes, św. Święta Maria Małgorzata Alacoque i św. Karol de Foucauld. Zobaczymy tam również 8 rozet umieszczonych wysoko w ścianach bazyliki, na prawo i lewo od głównego wejścia. Dlaczego akurat ta liczba? Przywołuje ona na myśl 8 błogosławieństw z Ewangelii wg św. Mateusza.
WARTO WIEDZIEĆ: Wejście na kopułę bazyliki (znajdujące się na zewnątrz budynku) wymaga wysiłku, jako że do pokonania jest aż 280 wąskich schodów, a windy tam po prostu nie ma. Niestety, z tego powodu dostępność dla odwiedzających jest ograniczona.
Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu – polski akcent
Poza nawą główną i prezbiterium świątynia dysponuje kilkunastoma kapliczkami bocznymi, m.in. św. Józefa, Jezuitów, św. Urszuli czy św. Ludwika. Jedna z nich powinna zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza Polaków. Dlaczego? W kapliczce św. Jana Chrzciciela umieszczona jest relikwia św. Jana Pawła II, który zawitał do bazyliki Sacré-Cœur w 1980 roku. Mowa tutaj o zbroczonym krwią fragmencie stroju, który miał on na sobie podczas zamachu na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.
WARTO WIEDZIEĆ: Od 1885 roku w bazylice odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, odprawiane są tam Msze Święte, których harmonogram możesz sprawdzić tutaj.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do bazyliki Sacré-Cœur najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Francja
- Kup bilety na GetYourGuide