Harry Potter Warner Bros w Londynie – Magiczne kulisy świata czarodziejów

Data publikacji:

Udostępnij:

Kto by pomyślał, że podczas kręcenia filmów o Harrym Potterze, grający główną postać Daniel Radcliffe zużył 160 par okularów, a pokaźna biblioteka w filmowym biurze Dumbledore’a wypełniona jest tak naprawdę książkami telefonicznymi oprawionymi w skórę. Czas odkryć jeszcze więcej niezwykłych faktów i sekretów znanego świata czarodziejów.

Harry Potter Warner Bros to atrakcja, o której poznaniu marzą wszyscy, którzy wychowali się, czytając o niezwykłych przygodach Harrego Pottera i jego przyjaciół. Ten punkt Leavesden, znajdującego się w Wielkiej Brytanii, zaledwie 35 km od centrum Londynu, przez ponad 10 lat był domem dla serii filmów o młodym czarodzieju. Dziś Warner Bros Studio Tour London „The Making of Harry Potter” (bo tak w pełnej krasie nazywa się to miejsce) prezentuje gościom talent i kunszt ekipy filmowej, oferując wyjątkową okazję do odwiedzenia kuluarów magicznego świata znanego z książek i filmów.

Jak powstało Studio Tour?

W 2010 roku, po zakończeniu zdjęć do drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci, ekipa produkcyjna została pozostawiona ze skarbnicą tysięcy skomplikowanych, niezwykle szczegółowych i pięknie wykonanych rekwizytów. Nie oszukujmy się, większość z nich nie zostałoby uratowanych podczas typowej produkcji. Ale przecież mowa tutaj o niezwykłym świecie, który porwał serca milionów i wprowadził mnóstwo magii do życia najwierniejszych fanów.

To właśnie z myślą o miłośnikach serii zespół stojący za Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter postanowił zachować i zaprezentować publiczności kultowe rekwizyty, kostiumy i scenografię. Wszystko to, by miłośnicy Harrego Pottera mogli doświadczyć magii tworzenia tych zdumiewających filmów z pierwszej ręki. Podczas powstawania tej przestrzeni do Leavesden wróciło wielu członków oryginalnej obsady i ekipy. To dzięki nim zmontowano na nowo scenografię, uwieczniono na nagraniach wspomnienia z kręcenia filmu, a 31 marca 2012 roku otwarto długo wyczekiwane Studio Tour.

Tajemnice filmowego świata magii

Harry Potter Studio Tour to miejsce, które pozwala fanom zobaczyć z bliska jak powstała jedna z najsłynniejszych filmowych serii na świecie. Wyeksponowano tam rekwizyty używane przy tworzeniu filmów o Harrym Potterze oraz autentyczną scenografię, a także odkryto przed zwiedzającymi zakulisowe tajemnice i magię stojącą za czarującymi efektami specjalnymi. Czas na Was! Wskakujcie do świata, w którym bank obsługują gobliny, listy przynoszą sowy, a czarodzieje latają na magicznych miotłach!

Plany filmowe ze świata czarodziejów

Czarodziejski świat w Leavesden pozwoli wszystkim swoim gościom poznać całą masę tajników magicznego świata. Przejdziecie tam przez Zakazany Las, który w studiu tworzy 19 drzew o średnicy ponad 12 stóp, wejdziecie do głównej sali Banku Gringotta oraz do wyjątkowej szklarni, w której uczniowie odbywali lekcje zielarstwa z profesor Pomoną Sprout.

Nawet jeśli maraton wszystkich filmów Harrego Pottera jeszcze przed Wami, są sceny, które kojarzycie z całą pewnością. W końcu kto choć raz nie słyszał o magicznym peronie 9¾ i czarodziejach znikających w ścianie wraz z wózkiem bagażowym? W studiu Warner Bros nie tylko odwiedzicie tę stację, ale także poczujecie się jak pierwszoroczniaki magicznej szkoły. Ale zanim dotrzecie do samego Hogwartu, czeka Was obowiązkowy przystanek na Ulicy Pokątnej. Zwykle nie wpuszcza się tam mugoli, ale tym razem będziecie mieć okazję na własne oczy sprawdzić gdzie najznakomitsi czarodzieje zaopatrują się w różdżki, eliksiry i szaty.

Prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną częścią spaceru jest możliwość przeniesienia się do czarodziejskiej rzeczywistości Hogwartu, który służył za tło dla jednych z najbardziej kultowych scen serii o Harrym Potterze. Przygotujcie się na wizytę w Great Hall, Wielkiej Sali, w której wnętrzu zobaczycie zastawione stoły, mównicę Dumbledore’a, licznik punktów domów oraz kostiumy uczniów reprezentujących Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw i Slytherin.

CIEKAWOSTKA: Wśród scenerii możecie zobaczyć nie tylko meble, ale także inne rekwizyty używane podczas zdjęć. W biurkach goblinów obsługujących Bank Gringotta znajdują się między innymi magiczne monety, których dział produkcji rekwizytów tylko na potrzeby dwóch ostatnich filmów stworzył ponad 210 000 sztuk. W szklarni natomiast z doniczki wciągnąć można krzykliwą mandragorę. Poszukajcie tam też zwisającej z sufitu, jadowitej tentakuli.

Magicznych rekwizytów ciąg dalszy

Dalszy spacer to kolejna dawka znanych z filmów rekwizytów. Odkryjecie 950 słoiczków ukrytych w sali eliksirów i fiolki ze wspomnieniami znajdujące się w specjalnej szafce w gabinecie profesora Dumbledore’a. Zobaczycie też zabawny, a jednocześnie odrażający stojak na Wymiotki Pomarańczowe w sklepie braci Weasley i charakterystyczne kocie talerze w różowym biurze profesor Dolores Umbridge.

Kostiumy na miarę czarodziejów

W miejscu stworzonym specjalnie z myślą o miłośnikach magii nie mogło zabraknąć kostiumów używanych podczas nagrań. Jedna z sal przedstawia ewolucję strojów do Quidditcha, od specjalnych, grubych szat używanych w pierwszych dwóch filmach, do lżejszych, bardziej sportowych szat z imieniem i numerem gracza na plecach, które zobaczyć można w późniejszych produkcjach. Wśród wystawionych do wglądu fanów strojów znajdują się też mundurki uczniów Akademii Magii Beauxbatons oraz eleganckie stroje na Bal Yule, które wyróżniają się na tle stonowanych szat przeważających w większości filmów. Najcenniejszym skarbem tej ostatniej kolekcji jest romantyczna suknia filmowej Hermiony, której stworzenie zajęło aż trzy miesiące.

Gobliny, potwory i inne stworzenia

Czym byłby magiczny świat bez jego niezwykłych postaci? Podczas zwiedzania studia staniecie twarzą w twarz z Aragogiem, zobaczycie na własne oczy hipogryfa i zbliżycie się na niebezpieczną odległość do paszczy Bazyliszka. Sala kostiumów eksponuje także specjalne modele odwzorowujące głowy goblinów, pełniących w świecie czarodziejów rolę urzędników bankowych i kasjerów w banku Gringotta.

CIEKAWOSTKA: To niesamowite, że aby stworzyć scenę w Banku Gringotta w drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci, aż 140 charakteryzatorów z całej Europy miało za zadanie zmienić 60 aktorów w gobliny. Mieli oni na to jedynie cztery godziny. Jakby tego było mało, protez wykorzystywanych do transformacji goblinów po całym dniu zdjęć nie można było ponownie użyć, więc proces powtarzał się od nowa każdego dnia aż do zakończenia kręcenia sceny.

Dział Sztuki

Nieco mniej oczywiste eksponaty znajdziecie w sekcji zwanej Działem Sztuki. Klejnotem tego działu bez dwóch zdań jest szalenie szczegółowy model Hogwartu. Stworzono go na potrzeby pierwszego filmu, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, w którym pokazano rozległy obraz zamku z zewnątrz. Do modelu wystarczyło dodać nieco świateł i cyfrowych efektów, by na ekranie pojawił się bajeczny widok Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

Dział artystyczny był także odpowiedzialny za powstanie tysięcy rekwizytów, które pomogły ożywić magiczny świat z książek J. K. Rowling. Podczas tej części wycieczki zobaczycie projekty podręczników dla czarodziejów, opakowań magicznych słodyczy, eliksirów, a także gazety świata czarodziejów, Proroka Codziennego, której w trakcie całej serii filmów „wydano” aż 40 numerów. Wśród eksponatów znajdują się także kartonowe modele i techniczne rysunki, które pomogły scenarzystom udoskonalić szczegóły świata czarów.

Efekty specjalne i wizualne

Wycieczka po studiu to nie tylko ogromna frajda dla tych, którzy marzą o tym, by bez reszty zatracić się w magicznym świecie Harrego Pottera, ale także dla filmowych maniaków, pragnących odkryć niejeden sekret kryjący się za produkcją najpopularniejszych tytułów światowego kina. Podczas spaceru dowiecie się jak działa najlepszy przyjaciel filmowców, zielony ekran, który nadaje każdej akcji dowolne tło. Zobaczycie także jak powstały magiczne drzwi do Komnaty Tajemnic oraz jak z technicznego punktu widzenia działa słynna peleryna−niewidka Harrego.

Szczypta tymczasowych czarów

The Making of Harry Potter nieustannie dba o to, by nudy nie zaznali nawet ci mugole, którzy regularnie odwiedzają świat magii. Dlatego w różnych porach roku możecie napotkać tam tymczasowe instalacje i dodatkowe niespodzianki. Okres świąteczny pozwoli Wam zobaczyć zamek Hogwarts przykryty warstwą śniegu oraz Wielką Salę przystrojoną choinkami, a w Halloweenowy miesiąc zapoznacie się z Dark Arts, czyli czarną magią, przed którą drżą ze strachu najmłodsi czarodzieje.

Jeszcze więcej zabawy

Jeśli marzycie, by poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym możecie skorzystać z magii zielonego ekranu i przelecieć się na miotle nad Londynem albo wejść do wagonu Hogwarts Express i sprawdzić jak kręcono sceny w jego wnętrzu. Po takim doświadczeniu możecie też wykupić pamiątkowe zdjęcia, by udowodnić całej rodzinie, że i Wy potraficie ujarzmić magiczną miotłę.

Aby nieco urozmaicić spacer po studio poproście pracownika w dowolnym punkcie wycieczki o darmowy Paszport Aktywności, z którym doświadczycie jeszcze więcej frajdy. Zawiera on zabawne łamigłówki i ciekawostki, pokazuje jak zapolować na Złotego Czarodzieja, a przede wszystkim zawiera miejsce na pamiątkowe pieczątki, które znajdziecie w kluczowych punktach wycieczki, takich jak Platforma 9¾ i Bank Gringotta.

W jeszcze lepszym poznaniu zaplecza jednej z najpopularniejszych serii świata pomoże Wam też cyfrowy przewodnik, który podczas spaceru zdradzi fascynujące fakty na temat scenografii, rekwizytów i kostiumów prezentowanych podczas Studio Tour, a także ekskluzywne wywiady z filmowcami i materiały zza kulis.

Magia zakupów

Jeśli nie wyobrażacie sobie powrotu do domu bez pamiątkowego szalika jednego z domów Hogwartu to ten akapit jest dla Was. Na terenie studia kupicie wszystko co potrzebne jest początkującym magom. Obok koszulek, breloczków i kubków znajdziecie też szaty, pluszowe sowy i wyjątkowo dokładne repliki magicznych różdżek.

Wolicie inwestować w doświadczenia niż w fizyczne pamiątki? W takim razie zatrzymajcie się w jednej z magicznych restauracji lub kawiarni, by zjeść jak filmowi czarodzieje. Zjedzcie śniadanie albo obiad w angielskim stylu, a na deser spróbujcie czekoladowych żab, miętowych ropuch albo fasolek wszystkich smaków. To także jedyne miejsce w Europie, w którym spróbować możecie kochanego przez uczniów Hogwartu kremowego piwa.

Zwiedzanie Warner Bros Studio London

Do bram studia bez problemu dostaniecie się samochodem, ale możecie także skorzystać ze specjalnego busa, który wliczony jest w cenę Waszego biletu wstępu. Bus odjeżdża mniej więcej co pół godziny z Watford Junction, stacji, na którą dostaniecie się pociągiem z London Euston. Inną opcją jest wykupienie zorganizowanej wycieczki, w cenę której oprócz biletu zazwyczaj wliczony jest transport ze strategicznych punktów w Londynie (m.in. Russell Square czy Victoria Coach Station). Takie wycieczki często połączone są z wypadem do Oxfordu albo ze spacerem po Londynie śladami Harrego Pottera. Wszystkie tego typu eskapady oraz bilety wstępu do studia zarezerwować możecie na stronie GetYourGuide.

Największych fanów serii o Harrym Potterze prawdopodobnie zainteresuje Deluxe Tour, specjalna wycieczka, w cenie której otrzymacie o wiele więcej niż samo wejście do studia. Bilet Deluxe obejmuje 2,5-godzinną wycieczkę z przewodnikiem, który zdradzi Wam zakulisowe sekrety studia i opowie Wam wszystko o otaczającej Was scenografii oraz mijanych po drodze rekwizytach. Dodatkowo będziecie mieli możliwość zrobienia sobie ekskluzywnego zdjęcia na tle frontowych drzwi Szkoły Czarodziejów. W cenę wliczony jest także specjalny parking, śniadanie, piwo kremowe w jednej z kawiarni, zdjęcia i filmy z lotu na miotle oraz inne tematyczne upominki.

WARTO WIEDZIEĆ: Popularnym sposobem na oszczędność podczas zwiedzania Londynu jest tak zwany London Pass, czyli turystyczna karta, po wykupieniu której można zwiedzić najpopularniejsze punkty stolicy po okazyjnej cenie. Niestety Warner Bros Studio Tour nie znajduje się na liście atrakcji objętych tym karnetem. Bilet do tego miejsca można kupić jedynie indywidualnie, a London Pass zachowajcie na takie atrakcje jak London Eye, Tower of London, Muzeum Madame Tussauds czy Opactwo Westminster.

Informacje praktyczne

Harry Potter Warner Bros na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Kopalnia soli w Wieliczce – Królestwo solnych rzeźb i kryształowych komór

Pod powierzchnią miasteczka Wieliczka znajduje się solny labirynt cudów, który jest niezbitym dowodem na to, że w poszukiwaniu...

Pałac Amalienborg – Rezydencja duńskich królów w Kopenhadze

By na własnej skórze poczuć namiastkę królewskiego życia, wcale nie trzeba planować wycieczki do Wielkiej Brytanii. Rąbka tajemnicy...

Rovaniemi – Arktyczne miasto Świętego Mikołaja

Czas zostawić w tyle wizję skąpanych w słońcu plaż i pomyśleć o nieco innym klimacie. Oto miejsce, w...

Ayia Napa – Atrakcje popularnego kurortu w południowej części Cypru

Wybieracie się na Cypr, ale wciąż nie wiecie w której części wyspy się zatrzymać? Zobaczcie dlaczego to właśnie...