Tuż nad Morzem Liguryjskim rozciąga się włoski region, który do zaoferowania ma więcej niż niejeden kraj. Malownicze, kolorowe miasteczka i lazurowe morze to kwintesencja Ligurii i pejzaż, którego nie może przegapić żaden miłośnik bajecznych widoków.
Liguria to jeden z najpiękniejszych regionów Italii. Położony w północno-zachodnich Włoszech region podzielony jest na Riviera di Ponente, czyli Riwierę Zachodnią i Riviera di Levante, jej wschodni odpowiednik. Jego stolicą jest Genua, morska potęga i miasto portowe należące do najważniejszych na skalę europejską. W głębi lądu region kryje góry i liczne wzniesienia, jednak to wybrzeże, otoczone przez morze, jest zdecydowanie sercem i duszą Ligurii.
Znane na całym świecie zakamarki tego miejsca, takie jak Cinque Terre czy Portofino, sprawiają, że region ten należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród europejczyków. To właśnie tam na każdym kroku kryją się turyści z aparatami pragnący uwiecznić ukazujące się w odbiciu krystalicznej wody kolorowe kamieniczki.
Genua – Miasto Krzysztofa Kolumba
Genua, stolica włoskiej Ligurii, leżąca przy samym Morzu Liguryjskim, jest jedną z największych potęg morskich w Europie i jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym. To w tym mieście powstało znane na całym świecie, pyszne pesto z bazylii i to także w nim urodził się jeden z najsłynniejszych podróżników w historii, Krzysztof Kolumb, o czym przypomina także stojący na placu Dantego w Genui Dom Kolumba. Wciśnięta między góry a Morze Liguryjskie Genua to miejsce, w którym nie sposób się nudzić.
Genueńska katedra i Kościół San Pietro di Banchi sprostają oczekiwaniom wszystkich zafascynowanych architekturą sakralną, a Pałac Książęcy, Królewski czy inne pałace w mieście na pewno spodobają się miłośnikom historii i sztuki. Doskonałym pomysłem na poznanie Genui jest też długi spacer Via Garibaldi. Sami zobaczcie do jakich zakątków zaprowadzi Was ta główna ulica stolicy Ligurii.
Nervi
Niewielkie miasteczko Nervi uznawane jest za zielone serce okolic Genui. Niegdyś cieszące się popularnością miejsce odwiedzali znani przedstawiciele arystokracji europejskiej, w tym także Polacy, między innymi Maria Konopnicka oraz Józef Piłsudski, a dziś odwiedzają je głównie spragnieni chwili spokoju turyści. Choć stolica regionu znajduje się tuż za rogiem, w Nervi czas płynie dużo wolniej, a tłumy turystów chowają się gdzieś pośród okolicznych parków i lasów. I wszyscy oni mają rację, bo egzotyczne parki skrywające ponad sto różnych gatunków botanicznych to zdecydowane must-see Nervi. Z kolei pasjonatów sztuki i kultury zapraszają tam Galeria Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Giannettino Luxoro, prezentujące eksponaty sztuki dekoracyjnej, z naciskiem na produkcję liguryjską z XVII i XVIII wieku.
La Spezia
Na granicy dwóch malowniczych regionów Włoch, Ligurii i Toskanii, leży La Spezia, jedno z największych miast portowych na Riwierze Włoskiej. Miasteczko przez wielu traktowane jest jako baza wypadowa do Pizy czy pobliskiego Cinque Terre. Warto jednak poświęcić chwilę także samej La Spezia, która jako miasto turystyczne łączy w sobie urok historycznych budynków oraz pięknych krajobrazów. Stare miasto bronione przez stojący obok Zamek San Giorgio to doskonała przestrzeń do spacerów klimatycznymi, wąskimi uliczkami, a jeśli wolicie skąpany w słońcu deptak na wybrzeżu, lokalny port to także doskonałe miejsce na przechadzkę.
La Spezia to także świetne miejsce dla miłośników muzeów, którym z pewnością spodobają się Muzeum Sztuki Amedeo Lia czy Muzeum Morskie, będące jednym z najważniejszych muzeów marynarki wojennej we Włoszech. A poszukując co nieco interakcji z miejscowymi, zajrzyjcie na znajdujący się w centrum miasteczka plac Piazza Cavour, na którym znajduje się poranny targ, na którym znaleźć można owoce, warzywa, świeże kwiaty, sery czy owoce morza.
Imperia
Imperia to stolica prowincji o tej samej nazwie, rozciągającej się na zachodnim wybrzeżu regionu Liguria. Cały obszar znany jest z produkcji oliwy z oliwek i oliwek. Same miasto Imperia powstało z połączenia sąsiadujących ze sobą wiosek: Porto Maurizio, które dziś jest starszą i bardziej turystyczną częścią miasta oraz Oneglii, noszącej więcej XIX-wiecznych cech. Miasto Imperia szczyci się największym kościołem w Ligurii: Bazyliką San Maurizio, otoczoną bliźniaczymi dzwonnicami o wysokości 36 metrów. Kilka kilometrów od miasta znajduje się także podziwiane przez turystów, XV-wieczne Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, będące celem wielu pielgrzymek. Dla Włochów Imperia znana jest także jako miejsce narodzin pisarza Edmondo De Amicisa, autora znanej w całych Włoszech powieści Cuore. W miejskiej bibliotece w Imperii zobaczyć można także wierną rekonstrukcję gabinetu tego artysty.
San Remo – Włoska stolica piosenki
Znajdujące się nad brzegiem morza nieopodal Imperii San Remo jest doskonale znane dosłownie każdemu Włochowi. Położone na tak zwanej Riwierze Kwiatowej San Remo nazywane jest miastem kwiatów, ale przede wszystkim znane jest jako wielka stolica włoskiej piosenki, bo to właśnie tam od 7 do 11 lutego organizowany jest Festiwal Piosenki, najważniejszy konkurs wokalny w całym kraju. Oglądać go można co roku w słynnym Teatro Ariston, który gości artystów od 1977 roku. San Remo to jednak nie tylko Festiwal Piosenki.
Zobaczyć tam można jedno z czterech włoskich kasyn, zza którego wyłaniają się niezwykłe jak na włoską architekturę, kolorowe kopuły prawosławnego kościoła Chrystusa Zbawiciela, św. Serafina z Sarowa i św. Katarzyny. Spacer możecie odbyć wokół willi, wśród których wyróżnia się dawna rezydencja Alfreda Nobla, lub malowniczymi uliczkami starego miasta, którego struktura szyszki miała być zabezpieczeniem przed ewentualnym zagrożeniem nadchodzącym od strony morza. Doskonałym miejscem na przechadzkę w San Remo jest także promenada starego portu, która zaprowadzi Was do imponującego, trójkątnego fortu Santa Tecla.
Portofino
Nieco ponad 30 km od centrum Genui znajduje się elitarne miasteczko Portofino, do którego na wakacje zmierzają znane osobistości z całego świata. Słynące z elegancji oraz luksusowych apartamentów i restauracji Portofino jest kwintesencją włoskiego Dolce Vita. Uroki miasta można poznać gubiąc się między uliczkami jego historycznego centrum, zaglądając do wnętrz kościołów oraz odkrywając tajemnice pięknego muzeum na świeżym powietrzu – Museo del Parco.
Jednak serce miasteczka to zdecydowanie tak zwana La Piazzetta, symbol wyrafinowania i elegancji. Plac, który otulają kolorowe kamieniczki ma niepowtarzalny urok, zwłaszcza o zachodzie słońca, stąd to właśnie tam w wysokiej klasy barach i restauracjach spotkać można filmowe gwiazdy. Tuż przy placu znajduje się także otoczona kolorowymi domkami zatoczka z krystalicznie czystą wodą, w której cumują luksusowe jachty. W pobliżu Portofino warto także wybrać się na dłuższe spacery po całym cyplu. Malownicza droga spacerowa doprowadzi Was do latarni morskiej, wokół której zachwyca piękny widok morza, oraz do Castello Brown, położonej na wzgórzu fortecy, która zbudowana została XV wieku.
Portovenere
Portovenere to średniowieczna wioska rybacka przy Morzu Liguryjskim, która powszechnie uchodzi za bramę do znanego na całym świecie Cinque Terre. Do najczęściej odwiedzanych punktów turystycznych Portovenere należy położony na skalistym cyplu kościół Chiesa di San Pietro, XII-wieczny Zamek Doria czy Jaskinia Byrona, z której pisarz popłynął odwiedzić swoich przyjaciół w Lerici.
Centrum miasteczka znajduje się jednak przy Piazza della Marina, głównym placu, otoczonym kolorowymi domami, przy którym znajduje się niewielki jachtowy port. To właśnie tym miejscem Portovenere zaskarbia sobie serca zwiedzających. Będąc w Portovenere, dobrze jest skorzystać z okazji do wycieczki na pobliskie wyspy – Palmaria, Tino i Tinetto, znajdujące się w obrębie Regionalnego Parku Narodowego Portovenere i gwarantujące niesamowity widok z jednej strony na morze, a z drugiej na zapierający dech w piersi widok linii brzegowej regionu Liguria.
Magiczne Cinque Terre
Tego miejsca, z którego słynie Liguria, nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Każdy widział kolorowe domy wpadające kaskadą do lazurowego morza przynajmniej na jednym zdjęciu. Park Narodowy Cinque Terre to tak naprawdę 5 miejscowości na Riwierze Liguryjskiej: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare, z których jedynie Corniglia nie leży bezpośrednio przy Morzu Liguryjskim. Wszystkie te wioski na różnych wysokościach łączy sieć niezwykłych ścieżek, które są doskonałym pomysłem na spacer w poszukiwaniu najbardziej olśniewającego widoku w okolicy.
Miejscowości razem tworzą doskonałą, spójną całość, ale każda z nich pochwalić się może też czymś wyjątkowym. Monterosso al Mare znane jest z rybackiego portu i swojej piaszczystej plaży, Vernazza ze swoich obronnych wież, a Corniglia ze swojego położenia. Tłem dla całego Cinque Terre są winorośla i oliwne drzewa porastające wzgórza. Pamiętajcie też, że Cinque Terre to także jedno z najwspanialszych miejsc, by zobaczyć ognisty zachód słońca nad lazurową wodą.
Lerici
Tą perełką Ligurii zachwycali się Lord Byron, Dante, Bocaccio czy Petrarka. Właśnie dlatego ta okolica nazywana jest także Zatoką Poetów. Ukryte w zatoce miasteczko Lerici także słynie z panoramy kolorowych budynków odbijających się w wodzie, na te jednak patrzy także z wysokości starożytny zamek. Zbudowana na skale twierdza dziś pięknie urozmaica krajobraz miasta, ale na przestrzeni wieków ze względu na doskonałą, strategiczną pozycję był przedmiotem wielu sporów.
W tym zakątku Ligurii warto udać się na centralny plac Garibaldi, do którego przyklejone jest morze i pastelowe domki. Tuż obok niego odwiedzić można oratorium, zbudowane na miejscu dawnego szpitala dla pielgrzymów, które po epidemii dżumy w XVI wieku zadedykowane zostało San Rocco. Lerici to jednak przede wszystkim doskonałe miejsce, by wyposażyć się w aparat i udać się w poszukiwanie kryjących się za każdym rogiem pięknych ujęć.
Gdzie szukać najpiękniejszych plaż Ligurii?
Będąc w Ligurii, nietrudno jest znaleźć piękne plaże bo uwierzcie, że kryją się one niemal na każdym kroku. Niektóre z nich wyróżniają się jednak na tle innych niecodzienną linią brzegową, otaczającym je krajobrazem czy pobliskimi formacjami skalnymi. Jedną z najbardziej niesamowitych plaż w Ligurii jest zdecydowanie plaża na Cala Maramozza w Lerici. Tam urzekająca mała plaża, ukryta między wysokimi klifami i śródziemnomorską makią sosen spotyka się z krystalicznie czystym morzem, zachwycając każdego plażowicza, który tam dotrze.
Niezwykłą popularnością w regionie Liguria cieszy się piaszczysta plaża di Fegina w Monterosso al Mare, będącym częścią Cinque Terre, oraz Spiaggia di Libera w San Lorenzo al Mare, a wśród miejskich plaż króluje Baia del Silenzio w miasteczku Sestri Levante. Do niespotykanych plaż w okolicy należą także plaża w San Fruttuoso, gdzie lazurowe, przybrzeżne wody skrywają niezwykły podwodny posąg Chrystusa oraz plaża Balzi Rossi, słynąca z czerwonych, bogatych w żelazo, wapiennych skał.