Spis treści
Dubaj to niekwestionowany lider w przekraczaniu wszelkich granic architektury. Znajdziecie tam nie tylko najwyższy budynek świata, bijący rekordy park wodny Aquaventure czy największą kompozycję kwiatową wszech czasów. Czeka tam na Was także ponadprzeciętnych rozmiarów ramka na zdjęcia.
Dubai Frame, znajdujący się w Zabeel Park, to ikoniczna budowla będąca jedną z najsłynniejszych atrakcji miasta i całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nic dziwnego, że budynek w kształcie złotej ramy cieszy się tak ogromną popularnością. W końcu nieczęsto w panoramę miasta wpisane jest monumentalne lustro, łączące hołd dla minionych czasów i śmiałe spojrzenie w przyszłość.
Jak powstała dubajska ramka na zdjęcia?
Projekt, który zrealizowano w 2018 roku, był zwycięzcą konkursu ogłoszonego przez ThyssenKrupp Elevator International Award w 2009 roku. Pomysł na tak niecodzienną strukturę musiał naprawdę zachwycić jury, bo wybrano go spośród 926 propozycji. Postanowiono, że na nagrodę zasługuje wyjątkowe spojrzenie architekta, Fernando Donisa, który postrzegał Dubaj jako miejsce pełne emblematów i architektonicznych symboli.
Właśnie dlatego, aby uniknąć dodawania do bogatej linii horyzontu kolejnego elementu, postanowił go oprawić i niejako ograniczyć. Tym sposobem powstała budowla, której głównym elementem jest pusta przestrzeń kadrująca miasto i będąca jednocześnie mostem między przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością Dubaju.
Dubai Frame okiem architekta
Dubai Frame mierzy 150 m wysokości i 95 m szerokości, a aby stworzyć strukturę o takich wymiarach użyto ponad 9 900 m3 zbrojonego betonu, 2 000 ton stali i 2 900 m2 laminowanego szkła. Za blask ramki odpowiada z kolei ponad 15 000 m2 złotej stali nierdzewnej. Inspiracją do ostatecznego wyglądu Dubai Frame było logo wybrane na Dubai Expo 2020. Główną atrakcją konstrukcji jest jej górny korytarz, tak zwany Sky Deck, znajdujący się na 48 piętrze. Dacie wiarę, że na poziom tego obserwatorium dostaniecie się windą w jedynie 75 sekund?
Wymiary gigantycznej ramki na zdjęcia nie są przypadkowe. Mamy w ich przypadku do czynienia z kolejnym złotym elementem. „Złota proporcja” to o stosunek krótszego i dłuższego odcinka wynoszący blisko 1,618. Już od starożytności uważano, że takie proporcje w sztuce i architekturze są gwarancją estetyczności kompozycji. Dawniej złotą proporcją sugerowali się między innymi Da Vinci czy Dalí, a na początku XXI wieku – także Donis. Prostokątna konstrukcja Dubai Frame to uosobienie boskiej proporcji i to podobno właśnie temu zawdzięcza swoją idealną równowagę strukturalną.
Taras widokowy Sky Deck
Górny korytarz łączący dwie identyczne wieże stworzony jest z gigantycznych szyb. Sprawia to, że taras jest idealnym punktem widokowym, pozwalającym na ujęcie w obiektyw najbardziej niesamowitych zakątków Dubaju. To właśnie dla tych widoków wnętrze Dubai Frame odwiedza zdecydowana większość turystów. Jeśli na wizytę zdecydujecie się także i Wy, na pewno nie pożałujecie, niezależnie od tego czy traficie na widok miasta oświetlonego słonecznymi promieniami, czy też jarzącego się kolorowymi światłami po zmroku.
Wystarczy, że na tarasie postawicie jeden krok, a zrozumiecie, że Sky Deck zaskakuje nie tylko oferowanymi przez Dubaj widokami. Most, wykonany z ciekłego kryształu, pokryto specjalną folią uruchamianą przez czujniki. W praktyce oznacza to, że podłoga staje się przezroczysta pod stopami przechodzących przez nią gości. To rozwiązanie w jednych wzbudza nutkę strachu, a w innych pozytywną falę adrenaliny. Nie ulega jednak wątpliwości, że spacer niemalże w powietrzu to atrakcja, której długo nie zapomnicie.
CIEKAWOSTKA: Panorama, jaką zaobserwować można ze szczytu Dubai Frame, dzieli miasto na dwie części. Po jednej stronie czekają na Was widoki nowoczesnych drapaczy chmur, symbolizujących dążenie do rozwoju Dubaju. Kontrastuje z nim widziane po drugiej stronie stare miasto, które trudno zobaczyć z jakiegokolwiek innego miejsca.
We wnętrzu Dubai Frame
Wiedzieliście, że bilet wstępu do Dubai Frame to jednocześnie bilet na pokład machiny czasu? Oprócz spaceru po wyjątkowym tarasie widokowym, warto poświęcić chwilę na wizytę w przestrzeni muzealnej. Na parterze budynku znajduje się wystawa, która z wykorzystaniem najnowszych technologii i efektów specjalnych opowiada o historii Dubaju. To interaktywna opowieść o tradycjach i dziedzictwie kraju, a także o wyjątkowej transformacji wioski rybackiej w luksusową miejską destynację. Multisensoryczne doświadczenie pozwoli Wam nie tylko zobaczyć obrazy, ale także usłyszeć dźwięki przeszłości i poczuć jej zapachy.
Po odwiedzinach na przeszklonym korytarzu odzwierciedlającym teraźniejszość miasta czeka na Was tunel, który wystrzeli Was w przyszłość. Specjalne efekty wizualne i dźwiękowe prowadzą gości do Dubaju w 2070 roku. Poznajcie świat latających pojazdów, podwodnego życia, sztucznej inteligencji i niezwykłych podróży w kosmos.
Zabeel Park
Choć Dubai Frame jest zdecydowanie główną gwiazdą tego terenu zielonego, nie jest to jedyny powód dla którego park jest wart wizyty. Zabeel Park to jeden z największych parków w Dubaju, a także jeden z pierwszych w regionie terenów zielonych opartych na technologii. Cały park ma imponującą powierzchnię odpowiadającą 45 boiskom piłkarskim i stanowi jedno wielkie centrum rozrywki. Dawniej królował tam park Star Gate. Dziś, mimo tego że ta atrakcja nie jest już czynna, w Zabeel Park wciąż znajdziecie instalacje doskonałe do odpoczynku i rozrywki.
W różnych strefach ogrodu rozmieszczone są miejsca na grilla czy piknik, restauracje, fontanny, ścieżki spacerowe, centrum fitness i świetne miejsce do joggingu. Zagracie tam w minigolfa, krykieta i pojeździcie na rolkach lub deskorolce na skateparku. Park oferuje również muzykę na żywo. W chłodniejsze miesiące organizowane są tam także duże wystawy takie jak Dubai Garden Glow, a przez cały rok można korzystać z amfiteatru Mega Bowl, odwiedzać galerie i podziwiać różnorodne rzeźby.
Kilka przydatnych wskazówek
Jeśli planujecie zwiedzić wszystkie najbardziej emblematyczne budynki Dubaju, Dubai Frame z pewnością znajdzie się na trasie Waszego spaceru. Niestety nie jest to jednak najlepsze miejsce dla cierpiących na poważne lęki wysokości, dlatego jeśli nie lubicie przechodzić w pobliżu sporych przepaści, dajcie sobie chwilę na zastanowienie. Przezroczysta podłoga Sky Deck choć jest jak najbardziej bezpieczna, w niektórych może wzbudzić nieco strachu. Jeśli jednak postanowicie przezwyciężyć lęki, na pewno nie pożałujecie. Zakładajcie wygodne buty, naładujcie baterie w aparacie i uzbrójcie się w cierpliwość. A aby nie wystawiać tej ostatniej na próbę, najlepiej zaopatrzyć się w bilety z wyprzedzeniem (znajdziecie je na tej stronie).
Kupując bilet wstępu, rozważcie także zakup audioprzewodnika. Dzięki niemu oglądając panoramę miasta, możecie usłyszeć całą moc ciekawostek na temat atrakcji i różnych stref miasta. Przydatną opcją dla tych, którzy planują zobaczyć z bliska inne architektoniczne emblematy Dubaju będzie zakup biletów łączonych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzicie co nieco wchodząc do Burj Khalifa, Miracle Garden czy Muzeum Przyszłości.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Dubai Frame najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Zabeel Park Jogging Track – Za’abeel – Al Kifaf – Dubai – Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:00-21:00.
- Kup bilety na GetYourGuide