Grobla Olbrzyma – Legendarne wybrzeże bazaltowych kolumn

Data publikacji:

Udostępnij:

Na mapie całej Irlandii Północnej jest tylko jeden obiekt, który swoją wyjątkowością zasłużył sobie na miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Grobla Olbrzyma znajduje się w hrabstwie Antrim, na wybrzeżu Irlandii Północnej. Formacja skalna odnaleziona w 1692 roku przez ówczesnego biskupa miasta Derry do dziś wzbudza ciekawość i podziw turystów z całego świata. I choć Irlandia w żadnym wypadku nie jest pozbawiona urokliwych krajobrazów, to miejsce jako jedyne z całego kraju widnieje dziś na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

O wyglądzie Grobli Olbrzyma

Ale o czym tak właściwie mowa? A no o grobli, czyli pewnego rodzaju wale ziemnym, oddzielającym dwie części danego zbiornika. Ta konkretna jest jednak zupełnie inna niż wszystkie. Składa się ona z prawie 40 tysięcy bazaltowych kolumn, które swoim kształtem i ciasnym ułożeniem tworzą schodkową strukturę z góry przypominającą plaster miodu. Średnia wysokość kolumn wynosi mniej więcej 2 m, ale wśród bazaltowych filarów są i takie mierzące 12 m. Chociaż to cztero-, pięcio- czy sześciokątne kolumny tworzą serce grobli, w jej pobliżu zobaczyć też można inne bazaltowe formacje skalne, przypominające np. organy, wielbłąda czy fotel.

Jak powstała Grobla Olbrzyma?

Podziwiając ten wyjątkowy skrawek irlandzkiego wybrzeża, każdemu w końcu nasunie się na myśl oczywiste pytanie. Jak to możliwe, że tak wyjątkowa konstrukcja to dzieło tylko i wyłącznie Matki Natury? W momencie rozpoczęcia procesu powstawania Grobli Olbrzyma Irlandia Północna wciąż połączona była z Ameryka Północną. Tak, to nie żadna pomyłka, bo w tej historii cofamy się o prawie 60 milionów lat wstecz. W momencie odrywania się i kształtowania kontynentów w lądowych szczelinach gromadziła się zastygająca lawa, a potem, wyniku erozji pojawiały się w tym samym miejscu rzeczne doliny, które znów wypełniały się lawą.

Grobla Olbrzyma powstała między innymi w wyniku erupcji wulkanicznej sprzed dziesiątek milionów lat.
Grobla Olbrzyma powstała między innymi w wyniku erupcji wulkanicznej sprzed dziesiątek milionów lat.

To był jednak dopiero początek. Formacja skalna tak łudząco przypominająca dzieło człowieka jest nie tylko wynikiem intensywnej działalności wulkanicznej. Na obecny wygląd szkockiego olbrzyma wpłynął także ciężar lodowych mas, a obijające się o niego nieustannie fale wciąż pracują nad zmianą jego kształtu i odsłanianiem kolejnych skalnych partii.

Legendarne giganty budowniczymi grobli

Wiedzieliście, że jedną z głównych postaci mitologii irlandzkiej są olbrzymy? Według niejednej irlandzkiej legendy to właśnie te stworzenia stoją za powstaniem skalnej formacji na wybrzeżu Irlandii Północnej. Podobno Finn McCool, irlandzki gigant, wybudował Groblę Olbrzyma, chcąc przejść po niej do samej Szkocji i zmierzyć się z tamtejszym olbrzymem Benandonnerem. Po dotarciu na miejsce zorientował się jednak, że szkocki olbrzym jest dużo większy od niego i w panice uciekł, po czym z pomocą swojej żony przebrał się za dziecko.

Szkot, korzystając z tego samego mostu, przybył za swoim przeciwnikiem do Irlandii, ale kiedy zobaczył przebranego Finna, on też bez zawahania uciekł do swojej ojczyzny. Bo skoro „dziecko” było tak wielkie, Benandonner nawet nie chciał wiedzieć, jakim olbrzymem był jego ojciec. Mało tego – strach, który go ogarnął był tak wielki, że wracając do Szkocji, po drodze porąbał groblę, upewniając się w ten sposób, że przerażający Irlandczyk nie podąży za nim.

Nie wszyscy uznają geologiczną genezę Grobli Olbrzyma. Są też tacy, który wolą wierzyć w nieco bardziej magiczne historie.
Nie wszyscy uznają geologiczną genezę Grobli Olbrzyma. Są też tacy, który wolą wierzyć w nieco bardziej magiczne historie.

CIEKAWOSTKA: Wiarygodności tej legendzie dodaje fakt, że na wybrzeżu Szkocji, dokładnie przy tak zwanej Grocie Fingala, znajduje się formacja skalna łudząco podobna do Grobli Olbrzyma, choć zdecydowanie mniejsza. Trudno oprzeć się myśli, że to właśnie te dwa punkty łączył niegdyś legendarny most będący ścieżką olbrzymów. Pozostałością po gigancie jest też widoczny w Port Noffer, skalny But Olbrzyma. Niektórzy twierdzą, że Finn McCool, wyrywając kawałek ziemi irlandzkiej i rzucając nią w rywala, stworzył także wyspę Isle of Man.

Most do ukochanej

Inna, mniej znana, choć równie ciekawa legenda mówi, że Finn McCool wcale nie stworzył grobli z żądzy bitwy, a z miłości. Miała być ona mostem prowadzącym do jego szkockiej ukochanej. Olbrzym był tak zdeterminowany, że w jeden dzień zbudował połowę potrzebnej do przebycia morza konstrukcji. Zgodnie z planem chciał on skończyć następnego dnia, ale jego babcia w obawie przed stratą wnuczka postanowiła pokrzyżować mu plany i wywołując wielki sztorm, zniszczyła most.

Finn podejmował próbę budowy przez trzy kolejne noce. Niestety bez skutku. Postanowił więc spróbować po raz ostatni, budując most bez przerwy przez całą noc. Co prawda udało mu się, ale całonocna walka z żywiołem i ciężkimi głazami kosztowała go życie. Zrozpaczona babcia przerażona wynikiem jej ingerencji zamieniła się w kamień, a jeśli będąc na grobli spojrzycie na zachód zobaczycie, że uwięziona w skale kobieta stoi tam do dziś.

Trasy piesze

Do samej Grobli Olbrzyma prowadzą trzy różne ścieżki, wszystkie równie urokliwe.
Do samej Grobli Olbrzyma prowadzą trzy różne ścieżki, wszystkie równie urokliwe.

Na tych, którzy z bliska chcą przyjrzeć się Grobli Olbrzyma, czeka na miejscu kilka szlaków pieszych, prowadzących wprost pod formację skalną. Który z nich wybrać? To zależy od czasu, jakim dysponujecie oraz poziomu trudności, na jaki chcecie się zdecydować. Najpopularniejszym i zarazem najłatwiejszym z nich jest Niebieski Szlak. Doprowadzi Was on spod budynku Visitor Centre do grobli krótką, łatwą i przyjemną, asfaltową drogą. Wystarczy nieco ponad półgodzinny spacer w pięknym otoczeniu, by znaleźć się na wybrzeżu i móc w wyobraźni odtwarzać historie o olbrzymach.

Z tego samego miejsca wyrusza także Szlak Czerwony, nieco bardziej malowniczy, choć dłuższy i bardziej wymagający. Prowadzi on ponad 2 km ścieżką ciągnącą się górą klifu, a w końcowej części łączy się ze Szlakiem Niebieskim. Na największych miłośników trekkingu czeka tak zwany Clifftop Experience. Ten widokowy szlak prowadzący od zamku Dunseverick pod słynną Groblę Olbrzyma liczy ponad 7 km i biegnie wzdłuż oceanicznego wybrzeża. Spacer tą ścieżką może nieco zmęczyć, ale jak żadna inna pozwoli Wam ona podziwiać Groblę Olbrzyma z niecodziennej perspektywy i zatracić się w hipnotyzujących, groźnych klifach Irlandii Północnej.

Zwiedzanie Grobli Olbrzyma

Poruszając się po Irlandii Północnej samochodem (a w wynajęciu auta pomóc Wam może portal RentalCars), zapewne głowić się będziecie, gdzie zostawić pojazd. Bezpośredni parking Grobli Olbrzyma znajduje się tuż przy Centrum Turystycznym, ale jest on dostępny tylko dla zwiedzających posiadających bilet wstępu kupiony z wyprzedzeniem przez internet. Niestety liczba miejsc postojowych jest tam mocno ograniczona i o ile nie rozpoczynacie zwiedzania wcześnie rano jest duża szansa, że parking będzie pełen. W takim wypadku zatrzymać się możecie w pobliskim miasteczku Bushmills, z którego regularnie odjeżdża bus jadący do grobli.

Grobla Olbrzyma jest też łatwo dostępna dla niezmotoryzowanych turystów przebywających w Irlandii Północnej. Zorganizowane wycieczki codziennie zabierają chętnych do najpopularniejszej atrakcji w okolicy. Większość z nich rozpoczyna się w Belfaście. Wybrać możecie towarzystwo przewodnika, albo nieco bardziej indywidualne zwiedzanie z audioprzewodnikiem, który opowiada niejedną historię tego miejsca. Wszystkie tego typu wycieczki zarezerwujecie np. za pośrednictwem serwisu GetYourGuide.

W pobliżu Grobli Olbrzyma

Jeśli wybieracie się na wycieczkę zorganizowaną, albo w okolicy spędzacie więcej czasu i chcecie poznać ją jak własną kieszeń, wizytę w Giant’s Causeway możecie połączyć z innymi atrakcjami w okolicy. Poczujcie dreszczyk emocji na niezwykłym, wiszącym moście linowym Carrick-a-Rede i zobaczcie położone w malowniczym otoczeniu ruiny zamków Dunluce i Dunseverick.

Wystarczy oddalić się od wybrzeża pełnego majestatycznych klifów o jakieś 20 km, by dotrzeć do Dark Hedges, jednej z najpiękniejszych dróg Irlandii Północnej. Przechylone drzewa z wykręconymi gałęziami rosną po obydwu stronach drogi i tworzą nad nią mroczny tunel jak z bajki. Z bajki albo serialu, bo właśnie z tego typu produkcji to miejsce może znać część z Was. Aleja buków Dark Hedges zyskała popularność głównie dzięki „Grze o Tron”, gdzie tworzyła scenerię królewskiego traktu.

Informacje praktyczne

Grobla Olbrzymia na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Jako mała dziewczynka przeglądałam atlasy i nie do końca wierzyłam, że pokazane na zdjęciach cuda są w zasięgu ludzkiej ręki. A dziś nie tylko wykorzystuję każdą szansę, by odkryć jak najwięcej z nich. Łączę też pasję do podróży i słowa pisanego, próbując swoją ciekawością do świata zarazić wszystkich wokół.

Zobacz również

Zamek Królewski na Wawelu – Perła renesansowej architektury w Krakowie

Żadna wycieczka do miasta obwarzanków i lajkonika nie może się odbyć bez wizyty na słynnym wawelskim wzgórzu. W...

Ogrody Tivoli – Zabawa, relaks i kultura w centrum duńskiej stolicy

Wśród miejskiego zgiełku Kopenhagi znajdują się ogrody, które nie tylko tętnią radością i kolorami, ale także zaspokoją Waszą...

Kopalnia soli w Wieliczce – Królestwo solnych rzeźb i kryształowych komór

Pod powierzchnią miasteczka Wieliczka znajduje się solny labirynt cudów, który jest niezbitym dowodem na to, że w poszukiwaniu...

Pałac Amalienborg – Rezydencja duńskich królów w Kopenhadze

By na własnej skórze poczuć namiastkę królewskiego życia, wcale nie trzeba planować wycieczki do Wielkiej Brytanii. Rąbka tajemnicy...