Pałac Buckingham – Londyński symbol królewskiej władzy

Data publikacji:

Udostępnij:

Choć pałac ten jest jedną z wielu brytyjskich rezydencji królewskich, to właśnie on jeden jest rozpoznawalny na całym świecie jako siedziba monarchy i centrum uroczystości zarówno królewskich, jak i państwowych.

Znajdujący się w Londynie Pałac Buckingham (ang. Buckingham Palace) to jedna z oficjalnych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej. Choć nie jest to największy na świecie pałac królewski, zdecydowanie można mu przypiąć łatkę tego najbardziej znanego. I choć inne posiadłości królewskie, takie jak Zamek Windsor czy Pałac Kensington, są równie zachwycające i bogate, to właśnie Pałac Buckingham stał się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem brytyjskiej monarchii. Piękny gmach stojący w City of Westminster w Londynie to perełka późnego baroku, która od czasu do czasu otwiera się dla zwiedzających, by pokazać całemu światu swoje iście królewskie komnaty.

Zanim powstał Pałac Buckingham

Teren, na którym dziś oglądać można Pałac Buckingham, został zakupiony przez Jakuba I na początku XVII wieku. Wbrew tego co prawdopodobnie wyobraża sobie większość z Was, pierwotnie nie miał to być jednak teren pod budowę zamku. Jakub I założył tam plantację morwy do hodowli jedwabników. Gospodarstwo regularnie zmieniało właścicieli aż do 1698 roku, kiedy to trafiło w ręce Johna Sheffielda, późniejszego księcia Buckingham (stąd też dzisiejsza nazwa pałacu). To z jego inicjatywy powstał tam Buckingham House, pierwsza konstrukcja obecnej siedziby królewskiej.

Budynek pozostawał własnością książąt Buckingham do 1762 roku, kiedy odkupił go Jerzy III, pragnący stworzyć tam rezydencję dla swojej żony, królowej Charlotte. Wciąż jednak był to tylko dom… Dopiero syn Jerzego III, Jerzy IV, po wstąpieniu na tron w 1820 roku, postanowił przekształcić go w godny królewskiej rodziny pałac. Wziął sprawy w swoje ręce i z pomocą słynnego architekta Johna Nasha stworzył imponujący budynek w kształcie litery U – Pałac Buckingham.

Rezydencja niestety nie została ukończona za życia Jerzego IV, a jego następca, Wilhelm IV, nie był zbytnio zainteresowany ani zamieszkiwaniem pałacu ani kończeniem projektu swojego poprzednika. Jego pomysłem było zaadaptowanie tej przestrzeni jako zastępczej siedziby Parlamentu. Jego wizji nigdy jednak nie zrealizowano. Oferta została z szacunkiem odrzucona, a Parlament zgodnie zagłosował za ukończeniem i udoskonaleniem pałacu do użytku królewskiego. Być może to właśnie dzięki nim bydynek pełni rolę oficjalnej siedziby monarchii już od 1837 roku.

Pałac Buckingham to nie tylko wspaniały budynek, ale i ogromne, przylegające do niego ogrody i połacie zieleni
Pałac Buckingham to nie tylko wspaniały budynek, ale i ogromne, przylegające do niego ogrody i połacie zieleni

WARTO WIEDZIEĆ: Zastanawiacie się może, co stało się z pomysłem na hodowlę jedwabników? Początkowo wszystko szło zgodnie z planem i wydawało się, że ambitna wizja króla się ziści. Niestety, po czasie okazało się, że wybrano niewłaściwy rodzaj krzewu morwy, przez co projekt spełzł on na niczym.

Zwiedzanie Pałacu Buckingham

Jeśli chcecie zobaczyć w jakich warunkach mieszkała Królowa Elżbieta czy Królowa Wiktoria, możecie to zrobić pod warunkiem, że Londyn odwiedzacie w miesiącach letnich (od lipca do września). Tylko wtedy, kiedy rodzina królewska przebywa na wakacjach, udostępnia się do zwiedzania pokoje państwowe, galerię i ogrody. Czasem wycieczki organizuje się także zimą czy wiosną, w okresie wielkanocnym i bożonarodzeniowym.

Bez względu na to, jaki termin odpowiada Wam najbardziej, bilet wstępu możecie, a nawet powinniście, nabyć wcześniej drogą internetową (np. korzystając z platformy GetYourGuide). Ominiecie wtedy kolejki i będziecie pewni, że Wasz spacer po królewskich korytarzach rzeczywiście się odbędzie, bo liczba dziennych wejść jest ograniczona. Ale czy to wszystko warte jest zachodu? Zdecydujcie sami.

Pałac Buckingham, Londyn
Pałac Buckingham, Londyn

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 77 000 m2. Mieści ona aż 775 pokoi, choć oczywiście nie wszystkie z nich są udostępniane publiczności. 78 z ich to łazienki, 92 – biura, 188 pomieszczeń stanowi sypialnie dla personelu, a 52 – komnaty królewskie i gościnne. Na koniec zostaje nam 19 pokoi państwowych i to właśnie one mogą przybliżyć Wam tajniki królewskiego życia. Zerknijmy zatem do wnętrza niektórych z nich…

Pokoje państwowe

To właśnie w tych publicznych pomieszczeniach pałacu monarcha i członkowie rodziny królewskiej przyjmują gości podczas uroczystości państwowych i ceremonialnych. Każdy z 19 pokoi to przestrzeń ekspozycyjna wypełniona zabytkowymi meblami, drogocennymi obrazami i przedmiotami o wyjątkowej historii. Wśród skarbów z królewskiej kolekcji znajdują się obrazy Rembrandta, Van Dycka i Canaletta, rzeźby Canovy oraz porcelana z Sèvres.

Nie tylko umieszczone w pokojach arcydzieła wprawiają zwiedzających w osłupienie. Sam wygląd pokoi zachwyca każdym swoim detalem. Wystarczy zwrócić uwagę na złocone zdobienia, by zrozumieć dlaczego John Nash, główny architekt, nie zmieścił się w planowanym budżecie…

Wnętrza Pałacu Buckingham robią wrażenie na każdym zwiedzającym
Wnętrza Pałacu Buckingham robią wrażenie na każdym zwiedzającym

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli urzekną Was skarby, jakie zobaczycie w salach Pałacu Buckingham, koniecznie odwiedźcie także twierdzę Tower of London, w której obejrzeć można drogocenne klejnoty koronne.

White Drawing Room

To prawdopodobnie najpiękniejszy i najbardziej rozpoznawalny z pokoi państwowych Pałacu Buckingham. Znany jest on ze słynnych ukrytych za lustrem drzwi, które łączą ten misternie zdobiony pokój z sąsiednim, sekretnym Royal Closet. Sala ta często wykorzystywana była także jako tło świątecznych przemówień i oficjalnych zdjęć rodzinnych. Nic w tym dziwnego, bo tapicerki z żółtego brokatu, żyrandole z ciętego szkła i eleganckie białe ściany pokryte złoconymi ornamentami to sceneria w prawdziwie królewskim stylu.

Sala Tronowa

Wchodząc do tej sali, natychmiast zauważycie dramatyczny łuk i baldachim umieszczony nad tronami stworzonymi dla Elżbiety II i księcia Filipa w 1953 roku. Od razu widać, że zajmujący się projektem sali John Nash miał ogromne doświadczenie w projektowaniu scenografii teatralnych. Ta para krzeseł, znana jako Chairs of Estate, to jednak nie jedyne siedziska, jakie zobaczycie w tym pomieszczeniu. Z bliska zobaczycie również krzesła tronowe, wykonane na koronację króla Jerzego V i królowej Marii w 1911 roku, oraz najpiękniejszy z nich, pojedynczy tron królowej Wiktorii z 1837 roku.

Sala Balowa

Największy z pokoi państwowych, jak mówi jego nazwa, pierwotnie mieścił galerię muzyków wraz z organami i wykorzystywany był do organizacji bankietów i bali. Dziś jego wygląd nieco różni się od tego pierwotnego, ale wciąż odbywają się tam bankiety i oficjalne ceremonie.

Jeśli spodobały Wam się siedziska w Sali Tronowej, to poczekajcie na to. Głównym punktem tej sali są kolejne dwa trony ustawione w specjalnej wnęce. Zostały one wykonane specjalnie na ceremonię koronacji króla Edwarda VII i królowej Aleksandry w 1902 roku i moim skromnym zdaniem swoim urokiem mogą spokojnie konkurować z tymi z Sali Tronowej.

Sala Muzyczna

To właśnie w tym pomieszczeniu ochrzczony został panujący obecnie król Karol III. Główna funkcja tej sali jest jednak nieco inna. Zwykle przedstawiani są tam uczestnicy organizowanych przez rodzinę królewską kolacji lub bankietów. Jednak by pokochać ten pokój, wcale nie trzeba wyobrażać sobie odbywających się tam celebracji. Wystarczy przypatrzeć się elektryzującym, granatowym kolumnom, pozłacanym łukom czy parkietowi z ekskluzywnych gatunków drewna, który zdobi salę od dnia jej ukończenia w 1831 roku.

Dawna Galeria Królowej

Pod taką nazwą od 1962 roku znane było miejsce przechowywania i eksponowania wyjątkowych okazów Królewskiej Kolekcji. Dziś Galeria Królowej jest już Galerią Króla, ale wciąż spełnia ona tę samą funkcję. Wchodząc do jej wnętrza, zobaczyć można zmieniające się co kilka miesięcy wystawy, obejmujące dzieła starych mistrzów, rzadkie meble, dzieła sztuki dekoracyjnej i obrazy z ogromnej kolekcji fotografii. Przed wizytą możecie sprawdzić harmonogram ekspozycji na tej stronie.

Pamiętajcie, że aby zobaczyć tę galerię musicie wykupić specjalną opcję wycieczki („A Royal Day Out”), która oprócz wizyty w pokojach państwowych zapewni Wam wejście nie tylko do galerii, ale także królewskich stajni.

Królewskie Stajnie

Stajnie Pałacu Buckingham, znane jako The Royal Mews, są odpowiedzialne za każdy, nawet najmniejszy szczegół każdej podróży lądowej króla i członków rodziny królewskiej. Kupując odpowiedni bilet wstępu, możecie przejść się także po tej części pałacu. Znajdują się tam nie tylko boksy dla koni, ale także stroje woźnicy i karoce. I to nie byle jakie karoce, a powozy podobne do tych, które znamy z bajek o księżniczkach. Najwspanialszym z nich jest Gold State Coach – powóz mający 7 metrów długości i ważący aż 4 tony. Zdobią go złocone rzeźby, w tym trzy cherubiny na dachu reprezentujące Anglię, Szkocję i Irlandię oraz cztery masywne figury trytona nad każdym kołem.

Ogrody Pałacu Buckingham

A oto największy prywatny ogród w stolicy Wielkiej Brytanii. 39-hektarowy teren otaczający Pałac Buckingham pełni właściwie wiele ról. Wykorzystywany jest on do organizacji oficjalnych imprez rozrywkowych i uroczystości. Na jego terenie znajduje się też kort tenisowy czy lądowisko dla helikopterów.

W ogrodach Pałacu Buckingham często organizowane są królewskie uroczystości
W ogrodach Pałacu Buckingham często organizowane są królewskie uroczystości

Głównym elementem ogrodu jest jednak utworzone w XIX wieku jezioro. To właśnie wokół niego zorganizowane są rosnące tam gatunki dzikich roślin i ponad 1000 drzew. Jeśli to kwiaty rozczulają Was najbardziej, zajrzyjcie koniecznie do królewskiego ogrodu różanego. Ten wiktoriański fragment terenu powstał w latach 60. XX wieku, ale nieustannie porusza dusze romantyków do dnia dzisiejszego.

Uroczysta zmiana warty

Jeśli tylko sprzyja temu humorzasta, angielska pogoda, o godzinie 11:00 tłumy turystów gromadzą się przed pałacem, by obejrzeć uroczysta zmiana warty. To moment, w którym jeden oddział żołnierzy przejmuje obowiązki od drugiego. Nowa Gwardia, która w trakcie ceremonii staje się Gwardią Królewską, maszeruje do Pałacu Buckingham z Wellington Barracks przy dostojnym akompaniamencie muzycznym.

Uroczysta zmiana warty pod Buckingham Palace to dla wszystkich zwiedzających wielka atrakcja i wydarzenie, które zdecydowanie warto zobaczyć
Uroczysta zmiana warty pod Buckingham Palace to dla wszystkich zwiedzających wielka atrakcja i wydarzenie, które zdecydowanie warto zobaczyć

W teorii zmiana warty odbywa się od kwietnia do lipca codziennie oraz w pozostałych miesiącach co drugi dzień. W praktyce dobrze jest jednak sprawdzić dokładny harmonogram na oficjalnej stronie brytyjskiej armii, ponieważ w każdej chwili może on ulec zmianie, nie tylko ze względu na warunki atmosferyczne. Jeśli już zdecydujecie się na oglądanie tego spektaklu, upewnijcie się, by przybyć na plac przed Pałacem Buckingham odpowiednio wcześnie, bo w pogodne dni zapełnia się on niesłychanie szybko.

CIEKAWOSTKA: Zanim zaczniecie szukać sylwetki Jego Królewskiej Mości w oknie pałacu, zobaczcie czy na wietrze powiewa sztandar królewski. Zawiesza się go na wysokości, kiedy monarcha znajduje się w pałacu. Podczas nieobecności króla jest on natomiast opuszczany.

Informacje praktyczne

Pałac Buckingham na mapie

Odkryj pozostałe ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

Zobacz również

Burj Khalifa w Dubaju – Architektoniczny cud inżynierii

Wiedzieliście, że na 76 piętrze Burj Khalifa znajduje się ekskluzywny basen, a każdy z paneli użytych do wykończenia...

Piramidy w Gizie – Egipski symbol wieczności

Chyba nic nie reprezentuje starożytnej egipskiej kultury tak jak megalityczne budowle. Czas zanurzyć się w świat faraonów i...

Pałac w Knossos – Legendarny pałac króla Minosa

Na rozległych wodach Morza Śródziemnego leży Kreta – największa z greckich wysp. Bez wysiłku zaskarbiła sobie ona serca...

Opactwo Westminster – Duchowa stolica brytyjskiej monarchii

Koronacja króla Karola III, ślub księcia Williama i Kate Middleton oraz pogrzeb Elżbiety II. Wszystkie te wydarzenia łączy...