Pałac Kensington – Klejnot brytyjskiej korony

Data publikacji:

Udostępnij:

Jeśli motywem przewodnim Waszej wycieczki po Londynie jest podążanie śladami brytyjskiej rodziny królewskiej, to oprócz Pałacu Buckingham czy Opactwa Westminster, na listę must-see koniecznie wpiszcie także czarujący Pałac Kensington.

Pałac Kensington (Kensington Palace) to królewska rezydencja położona w Kensington Gardens, w samym sercu Londynu. Wraz z Tower of London, Court Palace i trzema innymi królewskimi pałacami znajduje się on pod opieką Historic Royal Palaces, charytatywnej organizacji, która dba o jakość wycieczek po monarszych pomieszczeniach. Choć wśród turystów ta siedziba brytyjskiej korony nie cieszy się tak ogromną popularnością jak wspomniany Pałac Buckingham, zdecydowanie warto dać jej szansę. W końcu mało który budynek już od XVII wieku był nieodłączną częścią życia najwyższych sfer Wielkiej Brytanii.

Nottingham House

Właśnie tak oryginalnie nazywał się dzisiejszy pałac, który początkowo był małą, podmiejską willą. W królewską rezydencję zamienił się w 1689 roku, kiedy to Wilhelm III i Maria II wybrali ten skromny budynek na swoją wiejską siedzibę. Pierwszym architektem, który podjął się całkowitej modyfikacji tego miejsca, był sir Christopher Wren, a jego dzieło kontynuowali kolejni wynajęci przez monarchów projektanci. To z ich pomocą z biegiem lat panującym rodom udało się przekształcić willę w modny dom dla młodych członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Budynek jest milczącym świadkiem ogromnej części historii Wielkiej Brytanii. Zamieszkiwały go tak znamienne osobistości jak królowa Anna, księżna Małgorzata (siostra królowej Elżbiety II) czy książę Karol i księżna Diana, którzy wychowywali tu swoje dzieci. Jednak najbardziej znaną z niegdyś zamieszkujących ten pałac postaci była zdecydowanie królowa Wiktoria. Nie tylko urodziła się ona w pomieszczeniach tej rezydencji, ale też zamieszkiwała ją aż do objęcia tronu (potem przeniosła się do Pałacu Buckingham).

Pałac Kensington w dalszym ciągu jest aktywną, oficjalną rezydencją królewską i domem dla wielu znanych członków rodziny królewskiej. Pełni funkcję swego rodzaju królewskiego apartamentowca, który zamieszkują obecnie między innymi książę i księżna Cambridge wraz z dziećmi.

Zwiedzanie Pałacu Kensington

W pałacowych wnętrzach nawet tak trywialne miejsce jak klatka schodowa potrafi wprawić w zachwyt. Ta, która łączy obydwa piętra Pałacu Kensington, ozdobiona została przez Williama Kenta postaciami, które tworzą żywą reprezentację dworu Jerzego I. Nikogo pewnie jednak nie zaskoczy, że choć tej części pałacu nie można odmówić uroku, na zwiedzających czeka tam o wiele więcej perełek.

Jako że pałac w dalszym ciągu pełni funkcję przede wszystkim królewskiej rezydencji, nie wszystkie pomieszczenia udostępnione są dla zwiedzających, ale wciąż warto kupić bilet (możecie to zrobić np. tutaj), bo komnaty, przez które prowadzi wycieczka, w zupełności wystarczą by zasmakować nieco królewskiego blichtru i splendoru.

Apartamenty Królewskie

Pierwszym, co zwraca uwagę po wejściu do królewskich apartamentów państwowych, jest wyjątkowo skąpe umeblowanie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – podczas audiencji i spotkań, do których były wykorzystywane liczne pomieszczenia pałacu, dworzanie i goście stali w obecności rodziny królewskiej, więc wcale nie było potrzeby posiadania mebli typowych dla domowego wyposażenia.

Pomnik królowej Wiktorii stojący przed Pałacem Kensington
Pomnik królowej Wiktorii stojący przed Pałacem Kensington

Przyglądając się apartamentom króla, nie można pominąć Komnaty Obecności, której gwiazdą jest kominek otoczony rzeźbami z drewna czy Królewskiego Salonu, gdzie główną atrakcją jest obraz Wenus i Kupidyna autorstwa Vasariego. Za najbogatsze pod względem dekoracji pomieszczenie uchodzi jednak tak zwany Pokój z Kopułą, pierwsze i najważniejsze zlecenie Williama Kenta, artysty i projektanta odpowiedzialnego za wszystkie państwowe apartamenty.

Apartamenty Królowej

W osobnej części pałacu gościom dane jest zrozumieć jak wyglądała codzienność mieszkającej tam Marii II. Podczas wycieczki przejdziecie przez jej galerię, w której oddawała się czytaniu książek, jadalnię, gdzie wraz z mężem organizowali wspólne posiłki oraz salon wypełniony przez Marię II, pasjonatkę porcelany, dziełami z Chin i Japonii. Spacer po pałacowych wnętrzach prowadzi także przez sypialnię, przestrzeń typowo towarzyską, w której monarchini spędzała czas z najbliższymi przyjaciółmi. Chcecie choć na moment poczuć się jak koronowana głowa? Niczym królowa możecie zejść po prostych schodach z 1690 roku, prowadzących wprost do kochanych przez Marię II ogrodów.

Galeria Króla

Każda galeria z zasady prezentuje serię mniej lub bardziej imponujących obrazów. W tym wypadku to nie jedyne, co czyni to miejsce wyjątkowym. Galeria Króla to największy i najdłuższy z apartamentów państwowych w Pałacu Kensington. To w tym miejscu Wilhelm III spotykał się ze swoimi szpiegami i planował kampanie wojskowe.

Tę królewską codzienność otaczała oczywiście sztuka (i to taka przez duże S). Ściany wyłożone czerwonym adamaszkiem zdobią między innymi sceny z życia Ulissesa oraz kopia szlachetnego portretu Karola I na koniu autorstwa van Dycka.

Apartament królowej Wiktorii

W pokoju, w którym przyszła na świat królowa Wiktoria, w 200. rocznicę jej urodzin stworzono specjalną, stałą wystawę. Ekspozycja pełna jest przedmiotów z życia codziennego, związanych z wczesnymi latami życia Wiktorii. To jedyna okazja by zobaczyć domek dla lalek, którym bawiła się przyszła monarchini czy przejmujący album z pamiątkami stworzony przez jej niemiecką guwernantkę. Wystawa ma na celu pokazać całemu światu niezwykłą drogę, jaką przeszła Wiktoria, zanim została niezależną królową.

WARTO WIEDZIEĆ: Podczas wizyty w Pałacu Kensington można z bliska przyjrzeć się także biżuterii Królowej Wiktorii. Wśród wystawionych w gablotach klejnotów, które sprezentował monarchini jej mąż Albert, znajdują się trzy tiary oraz szmaragdowy zestaw biżuterii. Co ciekawe, jedna z tiar zaprojektowana została przez samego króla Alberta.

Pałacowe Ogrody

Jeśli choć trochę raduje Was widok pięknych ogrodów i królującej w nich zieleni, nie możecie ominąć spaceru po pałacowych ogrodach. Obszar ten początkowo stanowił tereny łowieckie rodziny królewskiej. Z polecenia Marii II, pierwszej zamieszkującej rezydencję królowej, stworzono tu najpierw ogród w stylu holenderskim, tak, aby jej mąż Wilhelm, który pochodził z Holandii, czuł się jak w domu. Park w tym stylu nie cieszył jednak królewskich oczu zbyt długo, bo już w 1702 roku, wraz ze wstąpieniem na tron królowej Anny, powstał na jego miejscu zupełnie inny ogród w stylu angielskim.

Królewskie ogrody były ulubioną częścią pałacu Marii II
Królewskie ogrody były ulubioną częścią pałacu Marii II

Dziś ta część królewskich terenów zachwyca swoich gości łąką dzikich kwiatów oraz łukowatą altaną tworzącą zacieniony, romantyczny tunel z roślin, ale za jego najpiękniejszą strefę uważa się The Sunken Garden, który w pierwszej kolejności zajmowała całkiem zwyczajna szklarnia. Nowe życie tchnięto w niego w 1908 roku i to wtedy zamienił się on w niezwykły, tarasowy ogród, w którym trawnik i brukowe ścieżki przeplatają się z ozdobnymi klombami.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Kensington Palace najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Kensington Gardens, London W8 4PX, Wielka Brytania
  • Godziny otwarcia: od środy do niedzieli w godz 10:00-18:00. We wtorki i poniedziałki pałac jest nieczynny.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Pałac Kensington na mapie

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

Zobacz również

Dolina Królów w Egipcie – Niezwykłe świadectwo starożytnego świata

Dziś wehikuł czasu przenosi nas do epoki fascynujących rytuałów, hieroglifów i wszechmocnych faraonów. Zaczynamy podróż do bram czołowego...

Pałac Buckingham – Londyński symbol królewskiej władzy

Choć pałac ten jest jedną z wielu brytyjskich rezydencji królewskich, to właśnie on jeden jest rozpoznawalny na całym...

Meteory w Grecji – Klasztory pływające w przestworzach

Każda podróż to szansa na odkrycie bajecznych zakamarków, ale niektóre z punktów na mapie świata sprawiają, że zwiedzający...

Park wodny Atlantis Aquaventure i najwyższa zjeżdżalnia na świecie

Wakacje w Dubaju to nie tylko niekończący się wachlarz atrakcji, ale także nieustanne poszukiwanie schronienia przed uciążliwym upałem....